Pred srpskim državnim firmama su velike promene, gasno skladište Banatski Dvor se proširuje, a sledi i raspoređivanje viška novca iz republičke kase. Bloomberg Adria je istraživala i kako izgleda biti akademac u Ljubljani, gde je studiranje za srpske državljane besplatno. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Javna preduzeća se vraćaju na fabrička podešavanja, korporatizacija do kraja 2025.
Preduzeća u vlasništvu države vodiće profesionalni menadžeri i tačno će biti razgraničeno ko dnevno operativno vodi preduzeće, a ko ima pogled sa strane i može da vidi da li preduzeće funkcioniše i gde su problemi. Članovi nadzornih odbora moraju biti kvalifikovani i sertifikovani.
To je predviđeno Zakonom o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Republike Srbije, koji se primenjuje od 16. septembra. Propis koji je izazvao dosta kontroverzi u javnosti i koji je usvojen pre godinu dana nalaže da sva javna preduzeća i preduzeća u vlasništvu države do kraja 2025. godine moraju biti korporatizovana.
Osnovna novina jeste da svih 140 preduzeća kojima gazduje država treba da promeni pravnu formu i bude organizovano kao AD ili DOO. Mnogi su to tumačili kao otvaranje puta ka privatizaciji. Ana Jolović, direktorka RELOF 3 projekta, švajcarskog programa koji pruža podršku ministarstvima i lokalnim samoupravama, negira da je transformacija put ka privatizaciji. Ona kaže da vlasnik preduzeće može prodati u bilo kojoj organizacionoj formi. Ako neko hoće da proda javno preduzeće, to može da učini.
Banatski Dvor veći za 300 miliona kubnih metara gasa od novembra?
Samo dve godine od početka energetske krize bile su potrebne Srbiji da ubrza radove na proširenju gasnog skladišta Banatski Dvor, o kojem se pre toga govorilo gotovo deceniju.
Da će kapacitet jedinog gasnog skladišta u Srbiji biti uvećan ove jeseni, može se protumačiti iz nedavne izjave ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, koja je rekla da se "od novembra u skladištu gasa Banatski Dvor očekuje kapacitet od 750 miliona kubnih metara".
Gasno skladište Banatski Dvor izgrađeno je 2011. godine i od tada je imalo kapacitet od oko 450 miliona kubnih metara. S obzirom na to da će u novu grejnu sezonu ući sa kapacitetom od oko 750 miliona kubnih metara, to znači da će Srbija proširiti Banatski Dvor za oko 300 miliona kubnih metara.
Budžetski suficit se preusmerava na 'rafale'
Srbija je tokom ove godine imala suficit u budžetu od 132,5 milijardi dinara i taj novac će rasporediti na poljoprivredu, zdravstvo, prosvetu, ali i Vojsku Srbije. To će biti omogućeno rebalansom budžeta, koji je Vlada Srbije usvojila u četvrtak, a pred poslanicima u Skupštini Srbije naći će se u ponedeljak.
Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu za 2024. godinu predviđeni su ukupni prihodi od 2.173,4 milijarde dinara, što je za 132,5 milijardi dinara, odnosno za 6,5 odsto više u odnosu na iznos prihoda predviđen inicijalnim budžetom za ovu godinu.
Podsetimo, tokom posete predsednika Francuske Emmanuela Macrona ugovorena je kupovina 12 borbenih aviona za 2,7 milijardi evra, a prva rata dospeva na naplatu ove godine i iznosi 427 miliona evra.
Koliko srpske akademce košta studiranje u Sloveniji?
Imati studenta u kući postalo je veliki udar na kućni budžet. Cena smeštaja, školarina i svi ostali troškovi koje jedan roditelj treba da plati studentu i te kako su porasli u proteklih nekoliko godina. Studiranje u inostranstvu takođe je preskupo za mnoge, ali u jednoj zemlji našeg regiona studiranje i dalje donosi brojne povoljnosti.
U pitanju je Slovenija, u kojoj je studiranje za srpske državljane besplatno. Istraživali smo kako izgleda biti akademac u Ljubljani i koliki su troškovi života.
Prema podacima Univerziteta u Ljubljani, u glavnom gradu Slovenije svake godine studira oko 40.000 studenata. Zahvaljujući bilateralnim sporazumima koje je Slovenija potpisala sa svim zemljama Adria regiona (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Severna Makedonija), studenti iz ovih zemalja mogu da studiraju besplatno na državnim univerzitetima.
Sledi...
U petak će Republički zavod za statistiku objaviti nove izveštaje o cenama na malo poljoprivrednih proizvoda i zabeleženim tendencijama u domaćoj privredi u drugom kvartalu ove godine.
U Domu Narodne skupštine biće održana sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, a u Palati "Srbija" okrugli sto Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Stići će ažurirani podaci o poverenju potrošača u evrozoni, trgovini u Španiji i inflaciji u Hongkongu. Kanada će izvestiti o dešavanjima u maloprodaji, Kina odrediti vrednosti primarnih kamatnih stopa na zajmove, a u Japanu će pažnju privući novi izveštaj o inflaciji i odluka o daljem kretanju referentne kamatne stope.