Aktivisti za zaštitu životne sredine i opozicione grupe okupili su se u subotu u centru Beograda kako bi protestovali zbog iskopavanja litijuma, uz zahtev da grupa Rio Tinto obustavi planove vredne 2,4 milijarde dolara za otvaranje najvećeg evropskog rudnika ovog važnog metala.
Protesti, naime, naglašavaju izazove za izgradnju novih rudnika u Evropi, čak i dok vlade pokušavaju da obezbede zalihe kritičnih minerala poput litijuma - ključnih za energetsku tranzicija.
Za drugu po veličini rudarsku kompaniju na svetu, rudnik u Srbiji, nadomak Loznice, postao je vodeći razvojni projekat jer služi za smanjenje zavisnosti od rude gvožđa.
Opširnije
Nemačke investicije u Srbiji prepolovljene, može li Mercedes da napravi preokret
Izvoz u Nemačku je povećan tri odsto ove godine.
08.08.2024
Ključne poruke o iskopavanju litijuma dok čekamo 'fiat grande pandu'
Pretposlednja nedelja jula donela je brojne krupne političke i ekonomske odluke.
26.07.2024
Ključne poruke o iskopavanju litijuma sa samita zvaničnika u Srbiji
Vučić je ponovio obećanje da će projekat eksploatacije litijuma imati za cilj izvoz baterija za električne automobie, a ne ovog metala kao sirovine.
19.07.2024
Počeo samit o kritičnim sirovinama, učestvuju Vučić i Scholz
Nakon sastanka uslediće obraćanje javnosti predsednika Srbije i kancelara Nemačke, koji su pre samita održali i bilateralni sastanak, ali nisu davali izjave.
19.07.2024
Podsećamo i da je projekat "Jadar" stopiran 2022. godine, kako bi se primirili rasprostranjeni protesti aktivista za zaštitu životne sredine, zabrinutih da bi iskopavanje i prerada metala neophodnog za proizvodnju baterija - rezultirali velikim zagađenjem. Ipak, Ustavni sud je prošlog meseca ukinuo zabranu, a Vlada Srbije je oživela projekat.
Subotnji miting u prestonici prati i više od deset manjih protesta širom Srbije. Takođe, prisutan je gnev zbog snažne podrške predsednika Aleksandra Vučića ovom projektu, budući da je vlada označila projekat kao "veliki podsticaj za ekonomiju".
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da bi rudarenje litijuma, ako se dopuni lokalnom proizvodnjom baterija i električnih vozila, moglo dodati 12 milijardi evra godišnje bruto nacionalnom proizvodu (engl. GNP - gross national product).
Zvaničnici Srbije i EU su prošlog meseca potpisali sporazum o snabdevanju kritičnim sirovinama širom bloka, sa litijumom u centru pažnje. Šef Mercedes Benz AGa Ola Kaellenius i predstavnici proizvođača automobila Stellantis NV takođe su potpisali pismo o namerama da investiraju u razvoj EV baterija.
Aktivisti odbacuju uveravanja vlade da će se rudnik pridržavati strogih ekoloških standarda.