Uprkos protestima zbog masovnog turizma, u Evropi raste broj rezervacija putem onlajn platformi. U Srbiji su javni beležnici pre 10 godina preuzeli dobar deo poslova sudova, a Bloomberg Adrija istraživala je da li se u praksi dogodilo da neko od njih lično nadoknadi strankama štetu ukoliko je nastala zbog njihovog propusta. Nemačke investicije u Srbiji su prepolovljene, a Bloomberg Adria se bavila i poređenjem kretanja cena i realnog rasta zarada u poslednjih pet godina. U nastavku pogledajte pet grafikona koji su obeležili prošlu nedelju.
Onlajn rezervacije i dalje u porastu
Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da onlajn platforme za rezervaciju smeštaja u Evropi, uprkos protestima zbog masovnog turizma, nastavljaju da rastu. Samo u prvom kvartalu ove godine rezervacije smeštaja preko onlajn platformi Airbnb-ja, Bookinga, Expedia Groupa i TripAdvisora porasle su skoro 30 odsto (28,3 odsto) u odnosu na prvi kvartal prošle godine.
Kratkoročno iznajmljivanje smeštaja, naročito preko onlajn platformi kao što su Airbnb i Booking, podiglo je u Barseloni cene nekretnina i izazvalo stambenu krizu, ali i bes lokalnog stanovništva.
Opširnije
Pet grafikona koji su se istakli prošle nedelje
Arunović i Mikec doneli su Srbiji prvu medalju na Olimpijskim igrama. Projekcija BDP-a za Srbiju povećana je na četiri odsto za 2024. godinu, a u Beogradu su devet od deset turista bili stranci.
03.08.2024
Plate su prešle 100.000 dinara - da li su nadmašile rast cena?
Prosečna neto zarada je u Srbiji prvi put u maju preskočila iznos od 100.000 dinara
07.08.2024
NBS pravi pauzu u spuštanju kamata, smatraju analitičari BBA
U anketi koja je sprovedena od 1. do 6. avgusta, 13 od 17 analitičara i analitičkih timova reklo je da očekuje da referentna kamatna stopa ostane na trenutnih šest odsto.
08.08.2024
Notari deceniju kasnije: da li je ijedan odgovarao imovinom i platio štetu?
Notari su u Srbiji 2024. godine preuzeli dobar deo poslova sudova, a prema zakonu, dužni su da lično nadoknade strankama štetu ukoliko je nastala zbog njihovog propusta
06.08.2024
Zbog toga su početak ovog leta obeležile slike iz Barselone kako demonstranti, u okviru protesta organizovanog protiv masovnog turizma, prskaju turiste vodenim pištoljima, proteruju ih iz restorana, kafića i sa popularnih gradskih atrakcija, uz uzvike: "Turisti, idite kući".
Ipak, turista je sve više. Tako su tokom prvog kvartala ove godine proveli 123,7 miliona noći u kratkoročnim smeštajnim jedinicama u Evropskoj uniji (EU), rezervisanim preko pomenute četiri onlajn platforme.
Kako posluju notari u Srbiji?
U Srbiji su još pre jednu deceniju javni beležnici (notari) preuzeli dobar deo poslova sudova, pre svega onih koji se tiču prometa novca, robe i usluga. Oni su prema zakonu dužni da lično nadoknade strankama štetu ukoliko je nastala zbog njihovog propusta. Bloomberg Adrija istraživala je da li se u toku decenije postojanja notara to nekada u praksi i dogodilo.
U Javnobeležničkoj komori Srbije, profesionalnom udruženju javnih beležnika, rekli su za Bloomberg Adriju da su notari samostalni u obavljanju svoje delatnosti. Oni pojedinačno odgovaraju za eventualnu štetu koju je neka od stranaka pretrpela, pa Komora i ne prikuplja ovu vrstu podataka. Ipak, imaju neka saznanja o tome.
"Za ovih 10 godina, poznato nam je da je bilo svega nekoliko takvih slučajeva", kažu za Bloomberg Adriju u Javnobeležničkoj komori Srbije.
Inače, prve javnobeležničke kancelarije u Srbiji otvorene su 1. septembra 2014. godine, i tada ih je bilo 94. U Srbiji trenutno postoje 233 javnobeležničke kancelarije, a najviše ih je u Beogradu.
Da li je kupovna moć u Srbiji veća?
Inflacija je u Srbiji u junu pala na 3,8 odsto, dok je prosečna plata prvi put u maju ove godine premašila 100.000 dinara i iznosi 100.170 dinara. Ipak, postavlja se pitanje da li je i koliko rast plata u Srbiji pratio inflaciju i kako je to uticalo na kupovnu moć građana. Bloomberg Adria je zato istraživala kretanje cena i realni rast zarada u poslednjih pet godina, odnosno od 2019. godine do sada.
Prema rečima Marine Petrov Savić, analitičarke Bloomberg Adrije, ukoliko se rast zarada posmatra matematički, on premašuje rast opšteg nivoa cena u prethodnih pet godina, što ukazuje na rast kupovne moći u posmatranom periodu. "I to vidimo ne samo u segmentu prosečne zarade već i kada govorimo o medijalnoj i minimalnoj zaradi. Ove dve kategorije nisu međusobno nezavisne."
Kako pokazuje računica Bloomberg Adrije, ukupna inflacija u poslednjih pet godina iznosila je 38,3 odsto, i ubedljivo je najveća kod hrane - skoro 57 odsto (56,7 odsto). Kada se radi o robi, inflacija je od 2019. do 2024. iznosila 41,4 odsto, a kod usluga 28,9 odsto. S druge strane, cene stanova (ukupno po metru kvadratnom) u istom periodu zabeležile su rast od 60,5 odsto.
U istom periodu, prema računici Bloomberg Adrije, zarade su porasle za 80,9 odsto. Medijalna zarada imala je rast od 83,3 odsto, dok je kod minimalne on iznosio 74,5 odsto.
Nemačke investicije u Srbiji prepolovljene
Usporavanje nemačke ekonomije, najvećeg i najznačajnijeg spoljnotrgovinskog partnera Srbije, domaći izvoznici nisu osetili u svojim poslovnim bilansima, ali se primećuje manjak investicija najjače evropske privrede.
Nikola Ranković, viši savetnik Centra za strateške analize Privredne komore Srbije, ocenjuje da se njeni unutrašnji ekonomski problemi ne odražavaju na ekonomsku saradnju sa Srbijom u kratkom pa čak ni u srednjem roku.
Ukoliko bi se ekonomska kriza u Nemačkoj produbila, to bi moglo i da ima određene posledice. Prema njegovom mišljenju, to zasada nije realan scenario, imajući u vidu strukturu i snagu nemačke ekonomije.
Nemačka je tokom prvih pet meseci ove godine najveće izvozno tržište za Srbiju i situacija se po tom pitanju ne menja, posmatrajući trgovinsku razmenu poslednjih nekoliko godina. Izvoz je povećan za tri, a uvoz oko sedam odsto, što ukazuje i da je ukupna trgovinska robna razmena povećana za oko pet odsto u periodu januar-jun 2024. godine.
NBS zadržala isti nivo kamata
Narodna banka Srbije (NBS), koja je u svoje monetarno popuštanje krenula pre dva sastanka, odlučila je da ne smanjuje kamatne stope, pa bi dalje relaksiranje monetarne politike moglo da dođe u septembru.
Referentna kamatna stopa tako je ostala na šest odsto, a kamatne stope na depozitne i kreditne olakšice ostale su nepromenjene na 4,75 i 7,25 odsto.
"Prilikom donošenja odluke da zadrži referentnu kamatnu stopu na nepromenjenom nivou, Izvršni odbor je istakao da je referentna kamatna stopa na prethodna dva sastanka smanjena za ukupno 50 baznih poena i da je potrebno sagledati efekte donetih mera, kao i da je, i pored povratka inflacije u granice cilja, i dalje neophodna opreznost monetarne politike Narodne banke Srbije", navodi se u saopštenju centralne banke.