U vreme kada se mogućnosti za fleksibilan rad sve više smanjuju, prilike za digitalne nomade nastavljaju da rastu. Samo ove godine, popularne destinacije poput Grčke, Italije, Japana i Tajlanda pridodale su nove programe za tu grupu radnika - u nastojanju da se takmiče za talente iz inostranstva. Međutim, koja je zemlja najbolja opcija za radnike na daljinu?
Novi izveštaj o digitalnim nomadima globalne savetodavne firme Global Citizen Solutions, objavljen 25. jula, daje odgovor na to pitanje pregledom programa za preseljenje iz 65 zemalja širom sveta. Kompanija, koja se fokusira na pružanje pomoći klijentima da identifikuju državljanstvo i prebivalište putem investicionih programa, procenila je trenutno dostupne opcije gledajući i usvojene zakone i ekspertske inpute.
Podaci pokrivaju pet glavnih kategorija: troškovi vize (troškovi podnošenja zahteva, uslovi prihoda), beneficije za vizu (trajanje, mogućnost produženja, državljanstvo), kvalitet života (zdravstvena zaštita, bezbednost, zagađenje, klima), ekonomija (troškovi života, poreska optimizacija, cena "coworking prostora") i tehnologije/inovacije.
Opširnije
Akcije na Wall Streetu porasle pred odluku Feda
Američke akcije su porasle tokom trgovanja u ponedeljak, a uoči odluke Federalnih rezervi o kamatnoj stopi i zarade četiri velike tehnološke kompanije.
29.07.2024
Singapur se vratio na tron najmoćnijih svetskih pasoša
Singapur je po vrednosti svog pasoša pretekao četiri evropske zemlje.
24.07.2024
TikTok planira da pokrene e-trgovinu u Evropi
ByteDance Ltd. je u proteklih nekoliko nedelja obavestio partnere, uključujući trgovce i kreativne agencije, da se pripreme za lansiranje TikTok Shopa u Španiji i Irskoj.
23.07.2024
Evropski lideri na samitu u Britaniji, u fokusu uticaj SAD i Ukrajina
Lideri iz cele Evrope su u četvrtak u Velikoj Britaniji, na samitu posvećenom bezbednosti.
18.07.2024
Nekoliko faktora dovelo je Španiju do vrha, uključujući novi zakon o startapovima, čiji je cilj jačanje preduzetničkog ekosistema u zemlji, nulto oporezivanje stranih prihoda, pristupačnost, dostupnost brzog interneta i okruženje idealno za tehnologiju i inovacije.
Devet od deset najboljih zemalja su u Evropi, uključujući i neka iznenađenja.
Od Holandije i Norveške, koje su na drugom i trećem mestu i skoro jednake po broju bodova, donekle se očekuje da budu pri vrhu zbog visokog životnog standarda i dobre zdravstvene zaštite, obrazovanja i socijalnih usluga. Međutim, visoki životni troškovi predstavljaju veliki izazov, navodi se.
Estonija i Rumunija, međutim, beleže impresivno jake rezultate. One se mogu pohvaliti pristupačnijim načinom života sa odličnim pristupom prirodi i bogatom kulturnom scenom. Jedina destinacija koja nije iz Evrope, a koja je ušla u prvih 10, jeste Kanada. Ta država je na osmom mestu, a 2023. objavila je da radi na novoj strategiji za privlačenje tehnoloških radnika.
"Najznačajniji aspekt izveštaja je dominacija evropskih zemalja", rekla je Patricia Casaburi izvršna direktorka Global Citizen Solutionsa, u izjavi poslatoj mejlom. "Pored toga, upadljivo je da je 91 odsto od 65 aktivnih digitalnih nomadskih programa pokrenuto nakon početka pandemije kovida 19, što pokazuje brz odgovor na prelazak na rad na daljinu."
Među ostalim kvalitetima koji su Španiji i Holandiji dali prednost, pored visokog kvaliteta života, jeste činjenica da one digitalnim nomadima koji poseduju vize nude put do stalnog boravka u zemlji (državljanstva).
Svaka od ovih zemalja ima jasne prednosti. Estonija i Rumunija su napravile značajna ulaganja u tehnologiju, uključujući vrhunsku infrastrukturu za brzi internet. Kao i druge istočnoevropske zemlje koje su rangirane u prvih 20 - Mađarska, Letonija i Češka - mogu se pohvaliti relativno niskim troškovima života, u poređenju sa zapadnom Evropom.
Tajvan se našao na 12. mestu, zbog jednostavnosti svog sistema o digitalnim nomadskim vizama, koji omogućava da radnici ostanu u zemlji do tri godine nakon odobrenja vize. Međutim, zahteva da radite u jednom od osam specifičnih sektora, uključujući tehnologiju, obrazovanje, finansije i pravo. Japan, koji je svoj program digitalnih nomada najavio 1. aprila, našao se na 16. mestu.
"Postoji širi spektar mogućnosti za digitalne nomade", rekla je Casaburi.
Visoki troškovi viza i potrebni nivoi plata doprineli su tome da regioni poput Bliskog istoka (Dubai i Abu Dabi) i Kariba ne budu tako visoko rangirani u okviru indeksa. Na poslednjem mestu su Antigva i Barbuda, Aruba i Grenada.
Sve u svemu, na Evropu odlazi 35 odsto svih digitalnih nomadskih viza koje su trenutno u ponudi, pokazuje izveštaj, dok Amerika čini 38 odsto, a Afrika samo osam odsto. Prema izveštaju, skoro 60 odsto viza za radnike na daljinu je nepristrasno u odnosu na nacionalnost ili profesiju.
"Primetili smo da, iako su većina digitalnih nomada državljani zemalja Globalnog severa, sve veći broj dolazi iz zemalja sa 'slabijim pasošima'", dodaje Casaburi. "Ovi pojedinci koriste programe digitalnih nomada za sticanje stalnog boravka i državljanstva u zemljama sa jačim pasošima, čime znatno poboljšavaju svoju globalnu mobilnost."