Letnje olimpijske igre (OI) u Parizu održavaju se od 26. jula do 11. avgusta ove godine, a prema zvaničnim podacima sa sajta ove manifestacije - za medalje će se nadmetati 10.714 takmičara u 329 događaja iz 45 sportova.
Ono što je bilo specifično za Olimpijske igre u Tokiju 2021, jeste da su organizovane bez prisustva publike (zbog virusa korona), dok se ovogodišnje letnje OI održavaju usred velike političke neizvesnosti u Francuskoj.
Predsednik te zemlje Emmanuel Macron prihvatio je ostavku vlade, ali bi, prema rečima ministara, formiranje nove vlade moglo potrajati nekoliko nedelja. Budući da OI nisu samo sportska manifestacija, već i katalizator ekonomskih aktivnosti, za podeljenu Francusku mogle bi biti plodonosne u ovom momentu.
Opširnije
Grčka ostrva u problemima s preteranim turizmom
Ulice Santorinija ovog leta biće preplavljene milionima posetilaca, zbog čega većina stanovnika ovog grčkog ostrva nije srećna.
22.07.2024
Radnici pariskih aerodroma prekinuli štrajk uoči Olimpijade
Aerodromsko osoblje pariskih aerodroma postiglo je dogovor s menadžmentom i otkazalo štrajk.
18.07.2024
Macron prihvatio ostavku vlade
Emmanuel Macron je prihvatio u utorak ostavku vlade premijera Gabriela Attala, pošto Macronov savez nije dobio većinu na nedavno održanim vanrednim parlamentarnim izborima.
16.07.2024
Ulazna taksa Veneciji donela dva miliona evra
Jedan od najposećenijih italijanskih gradova, Venecija, u nedelju 14. jula završila je pilot-program kojim se turistima naplaćuje ulaz u jezgro grada.
14.07.2024
Prema procenama francuskih ekonomista, Pariz i Francuska mogu prihodovati oko 10 milijardi evra, a s obzirom na to da su mnoge svetske vlade povećale svoje nagrade ove godine - i najuspešniji sportisti će na kraju takmičenja zadovoljno trljati dlanove.
Bloomberg Adria istražuje koje države daju najizdašnije nagrade sportistima.
Srbija ispred regiona, ali i sveta
Vlada Srbije je krajem juna usvojila predlog Ministarstva sporta na osnovu kojeg će nagrade za olimpijce koji predstavljaju Srbiju ove godine iznositi:
-
200.000 evra za zlatnu medalju
-
100.000 evra za srebrnu
-
60.000 evra za bronzanu medalju
Iz resornog ministarstva kažu da je ovaj iznos novčanih nagrada najveći u istoriji srpskog sporta. Podsećamo da je Srbija na Olimpijskim igrama u Tokiju osvojila tri zlatne, jednu srebrnu i pet bronzanih medalja.
Od zemalja u Adria regionu, Hrvatska je takođe uvećala nagrade ove godine, za 50 odsto. Shodno tome, nagrada za osvojenu zlatnu medalju iznosi 41.000 evra, nagrada za srebrnu medalju je 26.000 evra, a za bronzu sledi 18.500 evra.
Nagrade za individualce u Sloveniji, za sportiste, iznose 70.000 evra (zlato), 58.125 evra (srebro) i 49.250 evra (bronza), objavio je Olimpijski komitet Slovenije.
Na upit Bloomberg Adrije o nagradama sa Olimpijskih igara u BiH, Federalno Ministarstvo kulture i sporta navodi da su novčani iznosi za individualne sportiste sledeći: oko 25.580 evra (50.000 km) za zlato, oko 15.350 evra (30.000 km) za srebro i oko 10.200 evra (20.000 km) za bronzu. U slučaju ekipnih sportova, zlato donosi 20.000 km, srebro 10.000 km, a bronza 5.000 km.
Kada je reč o Severnoj Makedoniji, ta država na OI šalje svega sedmoro učesnika, a prema nezvaničnim informacijama, novoformirana vlada o nagradama odlučuje tek ukoliko neko od njih osvoji medalju.
Kako je u svetu?
Govoreći o najnaprednijim/najvećim zemljama sveta, zanimljivo je istaći da Ujedinjeno Kraljevstvo (UK), Norveška i Švedska svojim učesnicima ne obezbeđuju nikakve novčane nagrade.
SAD daju 37.500 dolara za svaku zlatnu medalju osvojenu na OI u Parizu, 22.500 dolara za srebrnu, a 15.000 dolara za bronzanu medalju, objavio je Nacionalni olimpijski komitet (NOC).
Vlada Indije, najmnogoljudnije države sveta, olimpijce nagrađuje sa oko 90.000 dolara za zlato, a od Indijske olimpijske asocijacije slede zasebne nagrade u iznosu od oko 120.000 dolara.
Svakako, treba izdvojiti i Hongkong, kao grad državu koja je verovatno najizdašnija u ovom pogledu. Ako na Olimpijskim igrama u Parizu bude osvajača zlatnih medalja iz Hongkonga, sleduje im više od 750.000 dolara. To je deo gradske šeme podsticajnih nagrada za sportiste, koju sponzoriše Hong Kong Jockey Club.
Slično tome, Singapur kroz svoj program nagrada za glavne igre koji u velikoj meri sponzoriše Nacionalni odbor za lutriju, nudi više od 700.000 američkih dolara za pojedinačne pobednike, 1,5 miliona singapurskih dolara za pobednike u timskim sportovima (kao što su atletske štafete ili teniski dubl) i dva miliona singapurskih dolara za pobednike u košarci ili fudbalu. Takođe, daje 50 odsto od navedenih iznosa za srebro, odnosno 25 odsto za bronzu.
Međutim, do sada je samo jedan Singapurac ikada uspeo da osvoji glavnu nagradu: plivač Joseph Schooling, nakon pobede na 100 metara u leptir stilu na Olimpijskim igrama u Riju 2016. godine.
Druge vlade koje su ponudile (ili obećale da će ponuditi) svojim olimpijskim šampionima šestocifrene novčane nagrade jesu i Indonezija, Kazahstan, Malezija, Maroko, Italija, Filipini, Mađarska, Estonija, Egipat.
Možda najveću novčanu nagradu za olimpijsku medalju, oko 1,33 miliona dolara, dobio je karatista Tareg Hamedi. Njemu su saudijske vlasti dodelile taj iznos nakon što je za dlaku propustio zlato, zadovoljivši se srebrom, posle diskvalifikacije zbog nedozvoljenog udarca. Bilo je to na OI u Tokiju 2021. godine. Ostale bogate zalivske države poput Bahreina i Katara, takođe su poznate po tome što daju velike nagrade za sportske medalje.
Za šampione i nekretnine, kovanice, restorani
Pored gotovine, u nekim zemljama se sportistima koji osvoje medalje daju i druge vrste raskošnih nagrada: od luksuznih automobila do stanova. Malezijske vlasti obećale su svojim sportistima automobile strane proizvodnje ako kući donesu medalje iz Pariza, dok u Kazahstanu olimpijski pobednici imaju zakonsko pravo na stanove, čija se veličina razlikuje u zavisnosti od medalje.
Nakon što je Kineskinja Yi Siling osvojila zlato u gađanju vazdušnom puškom na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine, vlasti provincije Guangdung, u kojoj je živela, navodno su joj dodelile novčanu nagradu od 7,65 miliona juana (više od milion dolara), zajedno sa automobilom vrednim 30.000 dolara. Ostali kineski sportisti, prema pisanju lokalnih medija, dobili su nove skupocene nekretnine.
Kada su se osvajači zlatne medalje u badmintonu iz Indonezije Greysia Polii i Apriyani Rahayu vratili kući nakon Olimpijskih igara u Tokiju, pored novčane nagrade od indonezijske vlade - lokalne vlasti i preduzetnici su ih obasuli poklonima u koje spadaju krave, nekretnine, pa čak i restoran.
Austrijski osvajači zlatnih medalja na Olimpijskim igrama ranije su primali kovanice Bečke filharmonije vredne 17.000 evra, dok su ruski šampioni obično dobijali četiri miliona rubalja ili 45.300 dolara, zajedno sa skupim stranim automobilima, stanovima, počasnim titulama.