Bloomberg Adria je istraživala kakav će biti tempo ublažavanja kreditnih standarda, šta donosi BIG-ova kupovina novosadske Promenade, ali i kakva je situacija sa firmama u Srbiji koje imaju jednog ili nijednog zaposlenog. Analitički tim BBA u svom najnovijem izveštaju prečešljao je stanje na regionalnom tržištu piva. U međuvremenu, ukupna evropska inflacija je usporila, ali je zato ona bazna iznenadila stručnjake.
Rast tražnje za kreditima i pad kamata biće spori
Dugoočekivani proces monetarnog popuštanja počeo je i u Srbiji i u evrozoni, ali pad kamata koje već godinu i više brinu korisnike kredita neće biti brz i veliki koliko bi korisnici kredita voleli. Po visokim cenama je i zaduživanje bilo manje atraktivno, pa ne čudi pad tražnje.
Evropska investiciona banka (EIB) ocenila je da bi druga polovina ove godine mogla da preokrene trend i donese rast tražnje za kreditima u Srbiji, ali predstavnici banaka kažu da rast tražnje i pad kamata neće ići brzo ili naglo. Narodna banka Srbije (NBS) smanjila je referentnu kamatnu stopu, a guverner Jorgovanka Tabaković je pozvala banke da snize kamate za privredu.
"Materijalni oporavak tražnje za kreditima možemo da očekujemo u sledećih šest meseci", piše u izveštaju EIB.
Promenada bi mogla da postane najveći BIG-ov tržni centar u Srbiji
Novosadska Promenada bi mogla da pređe u ruke svog rivala, srpske podružnice lanca tržnih centara BIG. Cena iz ugovora, koji doduše još uvek treba da odobri Komisija za zaštitu konkurencije, iznosi 177 miliona evra, a nakon kupovine Promenada bi postala najveći objekat koji BIG ima u Srbiji. BIG je platio 31 milion evra više od procenjene vrednosti Promenade da bi praktično postao sam sebi konkurencija u Novom Sadu.
"BIG-ova ekspanzija, koja je počela 2022. u gradovima u Srbiji, nastaviće se i ubuduće kroz različite formate mesta za kupovinu, jačajući tako doprinos srpskog tržišta čitavoj BIG grupi. U prilog tome govori činjenica da je samo BIG u 2023. godini otvorio dva ritejl parka i jedan tržni centar, što samo dokazuje atraktivnost srpskog tržišta i potencijal koji ono nudi", naveo je analitičar Bloomberg Adrije Nemanja Đurđević.
Iz kompanije NEPI Rockcastle, u čijem vlasništvu je novosadska Promenada, rekli su da osim ovog tržnog centra nemaju kompanije u Srbiji i da nameravaju da se okrenu tržištima sa investicionim kreditnim rejtingom.
Inflacija u evrozoni usporila na 2,5 odsto, bazna iznenadila
Inflacija u evrozoni je usporila u junu, što je dokaz da pritisci na cene postepeno popuštaju i da se rast cena kreće ka cilju Evropske centralne banke od dva odsto.
Potrošačke cene su na međugodišnjem nivou rasle 2,5 odsto prošlog meseca, što je pad sa 2,6 odsto u maju i u skladu je sa srednjom procenom iz Bloombergove ankete. Bazna inflacija, koja isključuje artikle sa promenljivim cenama kao što su hrana i energija, neočekivano je ostala nepromenjena na 2,9 odsto.
Nakon smanjenja kamatnih stopa za četvrtinu poena u junu, zvaničnici pokušavaju da utvrde da li se inflacija u evrozoni usporava dovoljno da dozvoli dalje smanjenje. Na ovonedeljnom godišnjem skupu ECB u Sintri u Portugalu, predsednica Christine Lagarde i glavni ekonomista Philip Lane rekli su da još nema ubedljivih dokaza da je pretnja prošla.
Svaka druga firma u Srbiji bez zaposlenih ili s jednim radnikom
Prošle godine registrovana su 32.922 privredna društva bez jednog zaposlenog i još 24.525 sa samo jednim zaposlenim. Ovo su zvanični podaci Agencije za privredne registre (APR) koja je nedavno objavila Izveštaj o poslovanju srpske privrede u prošloj godini.
U Srbiji su krajem prošle godine poslovala 136.602 privredna društva, ali u APR-u su obrađeni podaci za njih 110.808. U odnosu na taj broj dolazimo do zaključka da skoro 30 odsto (29,7 odsto) privrednih društava u Srbiji nema nijednog zaposlenog. Ako se tome dodaju 24.525 kompanija (22,1 odsto) sa jednim zaposlenim, dolazimo do podatka da čak 51,8 odsto ili polovina srpske privrede nema nijednog radnika ili ima samo jednog zaposlenog.
Zanimljivo je i kako su poslovala sva ova privredna društva. Zbirno, prema podacima APR-a, kompanije bez zaposlenih imale su u 2023. godini poslovni prihod od oko 270,5 milijardi dinara ili 2,3 milijarde evra, dok im je ukupan neto dobitak iznosio oko 49,6 milijardi dinara, odnosno 420 miliona evra. Na njih odlazi nešto više od pet odsto (5,1 odsto) ukupnog neto dobitka cele privrede. Kada se dodaju i kompanije koje imaju samo jednog zaposlenog, sa poslovnim prihodom od oko 415,5 milijardi dinara, a čiji je neto dobitak u 2023. iznosio oko 30,9 milijardi dinara, to je udeo od oko 8,3 odsto u ukupnoj dobiti.
Analiza BBA: Regionalni pivari moraće da ulažu u širenje asortimana
Svetsko tržište piva jedno je od najkonsolidovanijih, a slično je stanje i u regionu, gde konce već 25 godina vuku veliki svetski igrači poput Carlsberga, Heinekena i Molson Coorsa.
Nakon usporavanja tokom pandemije, prvenstveno u HoReCa sektoru, počeo je period oporavka sa visokim stopama rasta prihoda od prodaje, a prosečni skok kompanija iz branše od 16 odsto u 2022. to i pokazuje.
Dok je tržište Srbije raslo nešto malo ispod proseka, po stopi od 15 odsto, hrvatsko tržište zabeležilo je natprosečan rast od 28 odsto u 2022. godini. Lane se taj rast ujednačio i iznosio je oko 15 odsto u obe zemlje, pokazao je izveštaj analitičkog tima Bloomberg Adrije.