Početkom iduće godine u Hrvatsku se vraća obavezni vojni rok za sve mladiće starije od 18 godina. Prema navodima ministra odbrane Hrvatske Ivana Anušića, za uvođenje vojnog roka je sve spremno pa se još samo čeka politička procedura.
Anušić je objasnio da će služenje roka trajati od dva do tri meseca. Naknade koje su nedavno podignute na 900 evra mesečno, prema najavi ministra, verovatno će primati i polaznici u periodu služenja roka.
Obavezni vojni rok se ponovo uvodi nakon 16 godina. U Hrvatskoj je ukinut 2008. godine i tada je uveden dobrovoljno služenje.
Opširnije
Mađarska radi na 'redefinisanju' svog članstva u NATO-u
Mađarska radi na "redefinisanju" statusa u NATO-u kako bi se omogućilo odustajanje ako ova vojna alijansa preduzme vojne akcije van teritorije odbrambenog saveza.
24.05.2024
Obavezni vojni rok u regionu – nova realnost?
Da li se vraća nazad? Koja zemlja će prva uvesti obavezni vojni rok?
07.04.2024
Rat u Ukrajini pravi duboke promene u globalnoj vojnoj industriji
Rat je izazvao promene u geopolitici i proizveo dalekosežne posledice na vojno-industrijske komplekse.
17.03.2024
Regionalni igrači u odbrani. Ko je glavni?
Potražili smo perjanice odbrambene industrije u pojedinim zemljama Adria regiona.
28.10.2023
"Ta odluka je u tom periodu bila ispravna, a nove okolnosti i novo vreme zahtevaju nove odluke, prema tome, više o detaljima kada detalje saznamo", izjavio je predsednik Odbora za odbranu Arsen Bauk iz SDP-a za HRT.
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved istakao je da su bezbednosni izazovi takvi da stavljaju pred sve obavezu da se zamisle. Zbog toga i mnoge druge zemlje u svetu i Evropi razmišljaju kako da aktiviraju takav model.
Ideja je da se što više mladih zadrži unutar sistema odbrane, a obuku bi godišnje trebalo da prođe 15.000 mladića.
Inače, pre 16 godina se gotovo 90 odsto mladih pozivalo na prigovor savesti, ali to više neće biti opcija. Anušić navodi da će oni koji odbiju da stave pušku na rame nositi grabulje i motike, vreće za nasipe i slično.
"Oružje neće morati da nose, ali će svoju dužnost i obavezu prema državi morati da odrade", poručio je Anušić.
Taj deo obuke će biti zadatak sistema civilne zaštite, a učiće ih veštinama za život, tome kako da izbegnu rizike, pomognu onom kraj sebe i sebi. U Hrvatskom generalskom zboru naglašavaju i važnost osposobljavanja mladih za samozaštitu.
"Od pružanja prve pomoći, reakcije u prirodnim nepogodama, nesrećama i katastrofama pa sve do prepoznavanja različitih oblika nekonvencionalnih pretnji i izazova", rekao je general-pukovnik u penziji Mladen Kruljac, potpredsednik HGZ-a.
Međutim, za one koji budu civilno služili, obuka će trajati duže i uz znatno manje povlastice.