Analitički tim Bloomberg Adrije objavio je svoja očekivanja za tržišta sirovina do kraja godine. Kada je reč o nekretninama na domaćem tržištu, izveštaji pokazuju da rastu i krediti i tražnja. Istraživanja pokazuju i da zemlja ima nedovoljno punjača za električna vozila. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Analiza BBA: Šta će biti sa sirovinama do kraja godine
Tržište sirovina u 2024. oblikuju svetski faktori, sa raznolikim performansama koje se beleže među metalima, navodi analitički tim Bloomberg Adrije u novoj analizi tendencija na tržištu sirovina, objavljenoj na Bloomberg Adria Insight. "Cene bakra i aluminijuma su porasle zbog njihove uloge u dekarbonizaciji i kineskih ekonomskih mera, dok je vrednost gvožđa pala zbog problema sa nekretninama u Kini", ističu analitičari. Dodaju da su cene plemenitih metala poput zlata i srebra porasle zbog njihove uloge sigurnih luka usred geopolitičke neizvesnosti.
"Cene gasa su ostale stabilne, a nafta je skromno porasla zbog geopolitičke tenzije i rezova OPEC+. Poljoprivredni proizvodi pokazuju mešovite tendencije, pri čemu cene pšenice rastu zbog nepovoljnih vremenskih uslova, a kukuruz opada zbog obilnih zaliha", navode analitičari.
U izveštaju našeg analitičkog tima se navodi da očekuju da će cene plemenitih metala nastaviti da rastu u drugoj polovini 2024. pošto je potražnja na stabilnoj osnovi, vođena i dalje prilično neizvesnim geopolitičkim okruženjem, dok su industrijski metali podržani potražnjom izazvanom dekarbonizacijom. Oni ističu da su cene energije u zastoju i da će zavisiti od kretanja industrijske tražnje. "Kada je reč o poljoprivredi, ne očekujemo veće promene, već moguću nestabilnost uslovljenu vremenskim prilikama", kažu analitičari.
Celu analizu možete pročitati na LINKU.
Električni punjači u Srbiji: Manje od 150, Hrvatska već preko 1.000
U Srbiji je registrovano nešto manje od 3.000 električnih vozila, a analiza Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova pokazala je da je broj električnih punjača za napajanje ovih vozila nedovoljan i da ne prelazi 150.
Kada se broj električnih punjača na srpskim putevima uporedi sa brojem u pojedinim evropskim zemljama, pa i onim u regionu, Srbija je na začelju kolone.
U Evropskoj uniji je prema podacima na kraju 2023. bilo 630.000 javnih punjača.
NIS 27. juna odlučuje o dividendi, presek 17. juna
Naftna industrija Srbije (NIS), u skladu sa svojom praksom iz prethodnih godina, kroz dividendu sa akcionarima planira da podeli četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine.
Međutim, profit kompanije je u 2023. pao u odnosu na rekordnu 2022. godinu, pa bi deoničari mogli da dobiju 64,3 dinara po akciji bruto. Pre godine, akcionari energetskog giganta dobili su 143 dinara po akciji.
Ključni dan za ovu odluku biće 27. jun, kada će predlog dividende doći na skupštinu akcionara. Na dnevnom redu će, među ostalim odlukama, biti usvajanje finansijskih izveštaja kompanije i donošenje odluke o raspodeli dobiti.
Tržište nekretnina u prvom kvartalu - rastu krediti i tražnja
Rast stambenih kredita primetan je u prvom kvartalu ove godine, što potvrđuje i tržište nekretnina na kome, prema oceni agenata, posle prošlogodišnjeg pada opet jeste primetan rast tražnje i kupovine stanova putem kredita.
Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije, na predstavljanju majskog izveštaja o inflaciji ukazala je da su neke banke već spremne da se upuste u borbu za klijente koji hoće da podignu stambene kredite. Navela je primer banke koja odobrava stambeni kredit u evrima sa fiksnom kamatom od pet odsto na 25 godina.
Kada je reč o kamatama na novoodobrene stambene kredite, prema podacima centralne banke, prosečna kamatna stopa u martu iznosila 5,1 odsto, dok je najviši iznos od 6,73 odsto zabeležen u avgustu prošle godine. Za stambene kredite u dinarima u martu je kamatna stopa iznosila 16,58 odsto.
Sledi...
U utorak će u Čačku biti položen kamen temeljac fabrike kompanije PWO Group. Premijer Miloš Vučević sastaće se s komandantom Vazduhoplovnih snaga Egipta maršalom Mahmoudom Foaadom Abd El-Gawadom.
Lideri Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina i Tunisa će biti u poseti Kini. Stupaju na snagu odluke Španije, Irske i Norveške o priznavanju države Palestine. Održaće se sastanak premijera Češke, Holandije, Letonije i Danske o kupovini municije za Ukrajinu.
Australija će izvestiti o maloprodaji, Meksiko o deviznim rezervama, Šri Lanka o trgovini i daljem kretanju kamatnih stopa, a Sjedinjene Američke Države o poverenju potrošača (izveštaj će objaviti neprofitna organizacija Conference Board).
Predsednica ogranka Federalnih rezervi u Klivlendu Loretta Mester govoriće na događaju Banke Japana u Tokiju.