Predstavnici OPEC+ će održati onlajn sastanak sledećeg meseca kako bi razgovarali o proizvodnji nafte, a ne lično u Beču, kako je prvobitno planirano.
Saudijska Arabija i njeni partneri okupiće se drugog juna - dan kasnije nego što je prvobitno planirano - kako bi odredili politiku snabdevanja za drugu polovinu godine, navodi se u saopštenju na veb-stranici grupe. Očekuje se da će grupa produžiti sadašnja ograničenja ponude u nastojanju da spreče višak ponude na tržištu i podignu cene sirove nafte.
Nije naveden tačan razlog zašto je odlučeno da se sastanak održi onlajn, a ne uživo, kažu delegati koji su tražili da ne budu imenovani. Loše zdravlje saudijskog kralja Salmana bin Abdulaziza i smrt iranskog predsednika Ebrahima Raisija možda su doprineli ovoj odluci, naveli su delegati.
Opširnije
Nafta blizu tromesečnog minimuma, dok tržište pokazuje znake slabosti
Naftom se trgovalo blizu najnižeg nivoa u više od tri meseca, pošto je tržište pokazalo znake slabosti uoči letnje sezone vožnje u SAD.
24.05.2024
Cene goriva u Srbiji će iz nekoliko razloga očekivano pasti
U poslednje dve nedelje konačno je došlo do predaha kada je reč o rastu cena goriva na pumpama u Srbiji.
24.05.2024
Kineska kupovina ruske nafte najniža od 2021.
Nezavisni kineski prerađivači nafte su na putu da preuzmu najmanju količinu ruske ESPO sirove nafte u poslednje tri godine.
23.05.2024
Cena nafte nastavlja da tone, brent se spustio na 81 dolar
Cena nafte je u četvrtak ujutru produžila pad nakon što se u sredu spustila na najniži nivou u poslednja tri meseca.
23.05.2024
Geopolitički rizici rastu, cena nafte zasad stabilna
'Tržište je postalo sve manje osetljivo na geopolitička događanja', rekao je Warren Patterson.
20.05.2024
Ovo označava još jedan preokret u odnosu na ranije lične sastanke grupe, koja se sastajala virtuelno tokom pandemije kovid 19 i od tada je održala samo dva sastanka licem u lice u svojoj centrali u Beču od 2020. godine.
Sličnu promenu u poslednjem trenutku grupa je napravila u novembru usred spora oko izlaznih kvota za afričke članice. Ovog puta, delegati nisu dali nikakve naznake da je ima nekih kontroverzi. Alijansa od 22 zemlje, koju predvode Saudijska Arabija i Rusija, najverovatnije će nastaviti da zadržava dva miliona barela dnevno sa tržišta kako bi nadoknadila velike američke zalihe i krhke ekonomske izglede u Kini i drugde, rekli su delegati.
Prebacivanje sastanka na onlajn je "najjasniji pokazatelj produženja" postojećih kvota, rekao je Viktor Katona, glavni analitičar u kompaniji za tržišno obaveštavanje Kpler.
Prethodna proširenja sadašnjih ograničenja proizvodnje, koja sprovodi samo osam članica, najavljena su u zasebnim izjavama samih zemalja, a ne OPEC+. Kvote za snabdevanje za ostale članice su već određene do kraja 2024. godine.
Intervencija grupe ima određeni uspeh, podižući međunarodne cene sirove nafte iznad 80 dolara po barelu u Londonu. Rijadu su potrebne cene blizu 100 dolara da bi pokrio ambiciozne planove potrošnje, ocenjuje Međunarodni monetarni fond.
Pored odluke o tome da li da produži smanjenje proizvodnje, OPEC+ preispituje proizvodne kapacitete zemalja članica. Rezultati će verovatno uticati na njihove odvojene ciljeve za 2025.
Dosadašnji proces je podrazumevao teške razgovore sa spoljnim konsultantima koji su imenovani da procene stvar, kažu ljudi upoznati sa razgovorima, a koji su tražili da ne budu imenovani jer su te rasprave bile privatne.
Ujedinjeni Arapski Emirati su bili izrazito javni u svom stavu, a državni gigant Abu Dabi National Oil najavio je kapacitet od 4,85 miliona barela dnevno - što je znatno više od poslednje procene OPEC.