Austrijski Addiko Bank postao je meta predstavnika regionalnog finansijskog sektora koji se utrkuju da kupe akcije ovog zajmodavca. Neka od glavnih imena u domaćoj mesnoj industriji podbacila su u prošloj godini. Pet picerija iz regiona - od kojih dve iz Srbije - našle su se u top 50 najboljih u Evropi. Ovo su grafikoni koji su obeležili dane za nama.
Matijević i Kostić prepolovili profit - kako je poslovala mesna industrija?
U Srbiji se preradom i konzerviranjem mesa bavi više od 800 firmi, od čega je čak devet velikih kompanija. Giganti mesne industrije – Industrija mesa Matijević, Carnex, Neoplanta, Yuhor, Industrija mesa Topola, Zlatiborac, Trlić, Agro-papuk i Đurđević u godini za nama ostvarili su profit od 3,8 milijardi dinara (33 miliona evra).
Za razliku od trgovinskih lanaca koji se uglavnom prešli u ruke stranih kompanija, klaničko-prerađivačka industrija je nakon privatizacije ostala u vlasništvu domaćeg kapitala. Proizvodnjom slanine, čvaraka, pršute, šunke, kobasica i parizera već godinama se bave najveća i najuspešnija imena srpskog biznisa – Miodrag Kostić, Miroslav Mišković, Petar Matijević i Nebojša Šaranović.
Uprkos žestokoj konkurenciji, titula srpskog kralja mesa i lane je pripala Matijeviću, koji je u biznis sa mesom ušao 1991. godine, kada je otvorio zanatsko-trgovačku radnju MIM. Danas, 33 godine kasnije, Matijević ima 1.659 zaposlenih i 155 maloprodajnih objekata širom Srbije. U 2023. godini njegova kompanija ostvarila je 1,2 milijardi dinara (10,8 miliona evra) čiste zarade. Međutim, taj rezultat upola je manji od onog ostvarenog 2022, kada je Matijević imao neto dobit od 2,4 milijarde dinara (20,6 miliona evra). Više o rezultatima drugih kompanija pročitajte na LINKU.
Lov na Addiko pogurao vrednost banke na rekordni nivo
Vrednost Addiko Banka, izlistanog na berzi u Beču, dostigla je nov rekord, dok se regionalni igrači utrkuju u tome da obezbede vlasništvo nad austrijskim zajmodavcem.
Samo tokom trgovanja u četvrtak, cena akcija banke u jednom trenutku je skočila za pet odsto na 20 evra. Do toga je došlo nakon što je Nova Ljubljanska banka (NLB) dan ranije objavila ponudu za preuzimanje akcija Addika, što je poslednja u nizu takvih ponuda. Podsetimo, za austrijsku banku se nadmeću i dva srpska biznismena: Miodrag Kostić preko Agri Europe Cyprusa i Davor Macura, koji vodi Alta Pay Group. Agri Europe teži da preuzme 17 odsto, a Alta Pay 29,59 odsto Addika.
"Posmatrano iz šire perspektive, od druge polovine marta ove godine, kada je krenulo intenzivnije iskazivanje interesovanja za kupovinu udela u Addiko Groupu, tržišna vrednost kompanije porasla je sa 295 miliona evra na trenutnih 390 miliona evra. To je dosad najviša vrednost kompanije koja je izlistana na Bečkoj berzi sredinom 2019. godine", rekli su analitičari Bloomberg Adrije.
Ovih pet picerija iz regiona su se našle u top 50 najboljih u Evropi
Pet picerija iz regiona našle su se na listi najboljih evropskih picerija koju svake godine objavljuje portal 50 Top Pizza. Najviše mesto u regionu zauzela je jedna hrvatska picerija, ali su se na listi našle i jedna makedonska, jedna slovenačka i dve srpske picerije. Italija je, naravno, izuzeta sa liste.
"Pietra" je prvi put prestigla beogradsku piceriju "Majstor i Margarita" i tako postala najbolja srpska picerija. Ove godine je zauzela 32. mesto na listi najboljih evropskih predstavnika.
Picerija "Majstor i Margarita" je nešto slabije prošla nego 2003. kad je bila 33. na listi – sad je na 37. mestu, koje deli sa berlinskom picerijom "Future Neapolitan Pizza".
Proizvođačima peleta skočio profit za 250 odsto
Komisija za zaštitu konkurencije zaključila je da je na tržištu peleta u Srbiji tokom 2022. godine, kada je nastupila nestašica ovog energenta i kada su njegove cene dostigle rekord, bilo dovoljno sirovine za proizvodnju. Pored toga, zaključeno je i da su privatne šume uvećale cenu sirovine za 75 odsto, a proizvođači marže sa 11 na 17 odsto, kao i da je rast cena omogućio pet najvećim proizvođačima peleta rast profitabilnosti za čak 250 odsto u odnosu na 2020.
Ovi zaključci su doneti nakon što je Komisija sprovela sektorsku analizu stanja konkurencije na tržištu peleta u Srbiji od 2020. do 2022. godine.
U analizi Komisija podseća da je svetska energetska kriza u 2022. prouzrokovala rast cena energenata i nestašice brojnih energenata na tržištima u regionu i Evropi. Tako je u 2022. i na tržištu peleta u Srbiji došlo do rasta cene peleta uz istovremene nestašice. Komisija ukazuje da do rasta cene peleta nije došlo samo u Srbiji, već da je to bila pojava karakteristična u gotovo svim evropskim državama u tom trenutku, imajući u vidu da su zbog dešavanja u Ukrajini znatno smanjene količine peleta kojima su se evropske zemlje snabdevale iz Ukrajine i Rusije.
Sezona lova na dividende - koliko dele srpski teškaši?
Indeks najlikvidnijih akcija Belex15 je od početka godine napredovao za 14 odsto, a i april je doneo promet veći od 20 miliona evra. I letimičan pogled pokazuje da se najviše trguje hartijama onih kompanija koje imaju stabilnu dividendnu politiku, jer se preko nje danas možda i najlakše može ostvariti predvidiva dobit na plitkom srpskom tržištu kapitala.
Naftna industrija Srbije (NIS), u skladu sa svojom praksom iz prethodnih godina, kroz dividendu sa akcionarima podeliće četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine, saopšteno je iz kompanije.
Međutim, profit firme je u 2023. pao u odnosu na rekordnu 2022. godinu, pa će (ako skupština akcionara usvoji predlog) deoničari dobiti 64,3 dinara po akciji bruto. Pre godinu dana, akcionari energetskog giganta dobili su 143 dinara po akciji bruto. Kako stoje ostali predstavnici domaćeg tržišta kapitala pročitajte u posebnom tekstu.