Zaštita identiteta, privatnosti i informacija, odnosno generalna sigurnost postala je jedna od ključnih stvari u svetu komunikacije; posebno zato što su u digitalizovanom radnom okruženju aplikacije za izmenu poruka zauzele važno mesto i u profesionalnoj komunikaciji. Od trećeg tromesečja 2022. godine gotovo 70 odsto globalno anketiranih radnika izjavilo je da svakodnevno u poslu koristi aplikacije za slanje poruka, navodi Statista.
Međutim, bilo da se radi o nečemu poverljivom ili ne, neke popularne aplikacije nisu nužno sigurne kao što kažu. Može biti vrlo riskantno koristiti ih za razmenu informacija ili nekih podataka u vezi s poslom.
S obzirom na to da rizik svejedno ne sprečava ljude da ih koriste, bilo bi dobro znati na šta barem obratiti pažnju. Zlatni standard u sigurnim komunikacijama je "end-to-end" enkripcija. To znači da od trenutka kada poruka napusti uređaj pa dok ne stigne do primaoca, ona postoji u obliku niza nerazumljivih podataka. U tom slučaju ne bi trebalo da bude problem i ako neko dobije pristup toj poruci jer, dok je u prenosu, ne može se pročitati. Čak ni tehnološka firma koja upravlja celim sistemom ne može da vidi njen sadržaj.
Opširnije
Brendovi vizuelnim sadržajem mogu da privuku nove kupce
Povećanje korišćenja aplikacija za slanje poruka napravilo je revoluciju u načinu na koji komuniciramo.
27.08.2023
Kada vam partnera bira robot - manje je više
Nova digitalna platforma za posredovanja u upoznavanju obećava manje, a ne više u svetu onlajn upoznavanja, a korisnici će za to plaćati 111 dolara mesečno.
08.08.2023
Korisnici u EU nalaze načine da preuzmu Threads
Evropski fudbalski timovi, mediji kao što su Le Monde i AFP i druge organizacije na Starom kontinentu pronašli su način da nabave novu aplikaciju Threads.
08.07.2023
Da li mogu da zaposlim svoju simpatiju
Moj odgovor je: ne, ne bi trebalo da zaposlite osobu u koju ste ozbiljno zaljubljeni.
16.04.2024
Ipak, deo stručnjaka smatra da čak ni s "end-to-end" enkripcijom nije moguće garantovati sigurnost podataka. To je posebno istaknuto kod popularnih aplikacija koje su glavne mete sajber-napada. Takođe, dobro je imati na umu da se poruke koje se pošalju mogu preuzeti, prosleđivati i kopirati, te se tako gubi kontrola nad onim što se sa njima događa.
Poseban problem stvaraju i grupni razgovori popularni u kompanijama. Osim toga, aplikacije poput WhatsAppa imaju i rizik od gubitka podataka, a podaci koji nedostaju nisu pretnja. Ako nemate kontrolu nad svojim porukama, zapravo, nemate kontrolu ni nad informacijama koje njima prenosite, a one mogu biti poverljive. Stoga, čak i kada kompanija ima praksu da se poruke šalju neformalnim kanalima, trebalo bi da ih izbegavate.
Više o ovoj temi možete pročitati na LINKU.