Evropska centralna banka približava se smanjenju kamatnih stopa ukoliko šokovi ne izokrenu usporavanje inflacije u evrozoni, rekla je predsednica Christine Lagarde.
U međuvremenu američka ministarka finansija Janet Yellen upozorila je da će SAD pojačati sankcije Iranu u roku od nekoliko dana, a nemački kancelar Olaf Scholz pozvao je kineskog predsednika Xi Jinpinga da iskoristi svoj uticaj na Rusiju.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. Analiza BBA: Ko profitira, a ko se izgubio u igri dekarbonizacije
Procesi dekarbonizacije mogu značajno uticati na poslovanje kompanija, gde se prepliću ne samo direktni efekti emisija CO₂, već i indirektni.
U regionu, Cinkarna Celje je primer kompanije koja je zaradila na prodaji viška dozvola, što joj je povećalo EBITDA maržu za simboličan 0,1 postotni bod. Ipak, uticaj može biti i intenzivniji, što najbolje pokazuje primer NEXE, čije je povećanje emisije CO₂ smanjilo EBITDA maržu za pet postotnih bodova.
Celu analizu možete preuzeti ovde.
2. Gnev investitora zbog 39 miliona dolara za direktora Stellantisa
Prošlogodišnje povećanje kompenzacionog paketa za izvršnog direktora Stellantis NV Carlosa Tavaresa naišlo je na otpor, budući da kompanija ide ka tome da ukida radna mesta i uštedi na troškovima, usred EV tranzicije.
Na godišnjem kompanijskom sastanku u utorak, savetodavne firme Glass Lewis i Proxinvest pozivaju investitore da glasaju protiv odobravanja ukupnog kompenzacionog paketa od 36,5 miliona evra (39 miliona dolara), što je skoro 60 odsto više u odnosu na nivo iz 2022. godine. Paket podrazumeva novu podsticajnu nagradu za Tavaresa, u vrednosti od 10 miliona evra, a u vezi sa ispunjavanjem ciljeva elektrifikacije i softvera. Pre dve godine, investitori su odbili Tavaresov plan o zaradi na neformalnom glasanju, nakon protivljenja u Francuskoj.
3. BDP Kine rastao 5,3 odsto, pitanje da li može da nastavi
Rast kineske privrede bio je iznad očekivanja u prvom kvartalu zahvaljujući industrijskom sektoru. S druge strane, podaci iz marta pokazuju da bi ovaj rast mogao biti kratkog daha.
Bruto domaći proizvod je u prvom kvartalu porastao 5,3 odsto u odnosu na prvi kvartal 2023, pokazuju zvanični podaci kineskog Nacionalnog statističkog zavoda (NBS). Analitičari koje je Bloomberg anketirao očekivali su rast od 4,8 odsto, a privredni rast je u prethodnom kvartalu rastao 5,2 odsto. Rast industrijske proizvodnje i maloprodaje bio je manji od očekivanog.
U međuvremenu, dve trećine nemačkih kompanija koje posluju u Kini suočava se sa nelojalnom konkurencijom na tržištu, problemom koji preti da poveća njihove troškove i naruši profitne marže. To je pokazalo istraživanje Nemačke privredne komore u Kini objavljeno u sredu.
4. Scholz pozvao Xija da izvrši pritisak na Putina da se okonča 'sumanuti' rat
Nemački kancelar Olaf Scholz pozvao je kineskog predsednika Xi Jinpinga da iskoristi svoj uticaj kako bi pokušao da natera Rusiju da okonča ono što je nemački lider nazvao "ludim" ratom protiv Ukrajine.
"Stav Kine ima težinu u Rusiji", rekao je Scholz novinarima posle razgovora sa Xijem u utorak u Pekingu.
"Zato sam zamolio predsednika Xija da izvrši pritisak" kako bi predsednik Vladimir Putin "konačno prekinuo svoju sumanutu kampanju, povukao svoje trupe i okončao ovaj užasni rat", rekao je Scholz.
Sledi...
Ministri inostranih poslova G7 sastaju se na Kapriju, u Italiji, a sastanci će trajati do petka.
Parlamentarni izbori se održavaju u Hrvatskoj, a generalni štrajk u Grčkoj.
U Beogradu, u zgradi Narodne skupštine, održaće se konsultacije o primeni preporuka ODIHR-a o poboljšanju izbornih uslova. Konsultacije će voditi predsednica Skupštine Ana Brnabić.
Biće objavljeni podaci o inflaciji u evrozoni i Ujedinjenom Kraljevstvu, a Fed izdaje Bež knjigu, pregled regionalnih ekonomskih uslova.