Međunarodni monetarni fond (MMF) završio je razgovore sa delegacijom Srbije vođene u okviru trećeg razmatranja rezultata sprovođenja dogovorenog ekonomskog programa. Razgovaralo se o ulaganjima u okviru razvojnog plana „Skok u budućnost – Srbija 2027“, ali i o cenama energenata.
Bitne vesti su došle i na polju zelene tranzicije, a iz Španije smo saznali da je inflacija ubrzala, doduše manje nego što se očekivalo. Takođe, mogli ste da saznate i sve što vas zanima o bitcoin prepolovljenju. Evo šta to danas treba da znate:
MMF odobrio pojeftinjenje gasa za privredu
Nakon što je direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dušan Živković najavio da se radi na novoj metodologiji kojom će se od prvog maja formirati cena struje za privredu koja će biti jeftinija, ministar finansija Siniša Mali saopštio je da će i gas za privredu od prvog maja biti jeftiniji.
Mali je istakao da je jedan od najvažnijih rezultata upravo završene misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu od prvog maja. To će, kako je rekao ministar, doneti snižavanje troškova za ovaj energent, što će dalje pogurati otvaranje dodatnih radnih mesta.
Podsetimo, nedavno je direktor EPS-a izjavio da će struja za privredu pojeftiniti, a da će cena za stanovništvo u narednom periodu ostati ista.
MMF je u saopštenju posle treće revizije stendbaj aranžmana naveo i da je za sprovođenje razvojnog ekonomskog plana neophodno razumno fiskalno upravljanje i srednjoročno planiranje investicija.
Vetropark "Pupin" potpisao ugovor sa EPS-om, vrednost projekta 100 miliona evra
Izraelska kompanija Enlight Renewable Energy i Elektroprivreda Srbije (EPS) potpisale su ugovor o otkupu električne energije i preuzimanju balansne odgovornosti za vetropark "Pupin" koji će biti izgrađen u Kovačici. Ovim ugovorom omogućava se više zelene energije za snabdevanje domaćinstava, a na osnovu aukcija za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije (OIE) koje je sredinom prošle godine sprovelo Ministarstvo rudarstva i energetike.
Kompanija je potpisala ugovore i sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Erste bankom o kreditiranju vetroelektrane "Pupin" u vrednosti od 91,4 miliona evra. EBRD i Erste će obezbediti paralelne kredite, svaki u vrednosti od 45,7 miliona evra, uključujući rezervne tranše za servisiranje duga.
Lokalna ćerka firma kompanije Enlight iskoristiće ova sredstva za razvoj, izgradnju i rad vetroparka ukupne snage od 94 megavata (MW), koji su pokrenuli Enlight i New Energy Solutions, a koji je nazvan u čast jednog od najvećih srpskih naučnika Mihajla Pupina.
Očekuje se da vetropark "Pupin" počne sa radom u drugoj polovini 2025. godine, kao proširenje postojećeg južnobanatskog vetroparka "Kovačica", koji je takođe u vlasništvu Enlighta i koji su finansirali iste banke 2017. godine, navedeno je u saopštenju Erste banke.
Cene nekretnina u Srbiji - šta nas čeka u 2024?
Rast troškova zaduživanja je imao zapaženi uticaj na tržište komercijalnih nekretnina u Evropi. Međutim, uticaj na tržište jugoistočne Evrope je bio manji i volumen investicija je čak povećan u 2023. u poređenju sa 2022. godinom (za više od 30 odsto). Taj rast je pre svega bio podstaknut rastom na tržištu Srbije i Hrvatske, koje čine čak 90 odsto obima investicija.
Kada pričamo o investicionoj sceni tržišta nekretnina u Srbiji, ona je bila volatilna u prethodnom periodu, sa značajnim rastom u 2023. nakon rekordno niske 2022. godine. U 2023. zabeležene su investicije teške preko 400 miliona evra, a 85 odsto je otišlo na poslovni prostor - 60 odsto investitora je iz Mađarske, 30 odsto su lokalni, a 10 odsto Izraelci. To su podaci koje pokazuje izveštaj CBRE "2024 SEE Region, Real Estate Market Outlook".
Jana Jovanović, rukovodilac odeljenja za istraživanje tržišta za region jugoistočne Evrope u CBRE kaže da je Beograd pored poslovnog prostora prepoznat i kao investiciona lokacija kada govorimo o stanovima. "U Beogradu ne možemo da očekujemo značajniji pad, međutim, taj sentiment u drugom pravcu može da bude primećen na nekim manjim i sekundarnim tržištima."
Više detalja možete pronaći u TV intervjuu na linku.
Tri godine kasnije - koliko se NLB-u isplatila kupovina Komercijalne
Pre nešto više od tri godine, Komercijalna banka je prodata slovenačkoj Novoj ljubljanskoj banci (NLB), a u državni budžet je uplaćeno 395 miliona evra, koliko je koštao paket akcija od 83,23 odsto. Prema tadašnjim navodima zvaničnika, Srbija je završetkom svih transakcija od prodaje Komercijalne banke dobila ukupno 450 miliona evra prihoda.
NLB je tada, kao relativno mala banka na srpskom tržištu, znatno uvećala svoj deo na tržištu, a kupovina Komercijalne im se, naročito tokom perioda visokih kamatnih stopa, isplatila. Od kupovine su prošle neke tri godine, a NLB Komercijalna je od početka 2020. godine već uspela da povrati polovinu novca koji je potrošila na akviziciju.
S druge strane, i NLB Grupa je imala ulaganja nakon akvizicije, a sam profit nije dovoljan da bi se videlo da li se određena akvizicija isplatila. Kako navode sagovornici Bloomberg Adrije, NLB bi svoju investiciju mogao da povrati u narednih četiri-pet godina.
"Tvrdnju da je NLB Komercijalna banka postigla spektakularan rezultat činjenicom da joj je profit iz prethodne tri godine došao na otprilike polovinu iznosa koji je plaćen za paket akcija Komercijalne banke a. d. Beograd, treba staviti pod lupu. Mada, mora se priznati da joj mnoge brojke i idu u prilog", rekao je Branko Živanović, profesor i šef Katedre za ekonomiju i finansije Beogradske bankarske akademije, a celu analizu možete pronaći na linku.
Sledi...
Predsednik Aleksandar Vučić će obići radove na rekonstrukciji pruge Niš - Dimitrovgrad, na deonici Pirot - Sukovo. Nemačka će objaviti statističke izveštaje o nezaposlenosti i kretanjima u maloprodaji, a u SAD će, pored nedeljnog izveštaja o stanju na tržištu rada, biti objavljen i izveštaj o Fedovom omiljenom merilu inflacije, baznom PCE indeksu.