Srbija je napredovala na listi najsrećnijih država sveta u okviru tradicionalnog Svetskog izveštaja o sreći, a pokazalo se da mladi u tom pogledu vrlo visoko cene svoju zemlju. Ako se posmatraju odgovori anketiranih osoba koje su mlađe od 30 godina, Srbija se prema tom spisku našla na 3. mestu - posle Litvanije i Izraela - od ukupno 143 zemlje.
Sveobuhvatni rezultat (onaj koji uključuje sve uzraste) kaže da je zemlja na 37. poziciji po zadovoljstvu ljudi u pogledu životnih uslova. Ovo se odnosi na prosek izvučen za period 2021 - 2023. godine. Poređenja radi, lane je Srbija bila na 45. mestu (tada je lista obuhvatala 137 država i odnosila se na prosek za razdoblje 2020 - 2022. godina).
Vrednost parametra se pomera sa godinama ispitanika - oni u nižim srednjim godinama pozicionirali su zemlju na 29. mesto, oni u višim srednjim godinama na 44, a staro stanovništvo (preko 60 godina) postavilo ju je na 54. mesto.
Opširnije
Novac stvarno kupuje sreću - bar do 500.000 dolara
Zadovoljstvo se povećava u skladu sa prihodima, pa čak i ubrzava za plate preko 100.000 dolara godišnje.
11.03.2023
Zašto ne treba da brinite o tome da li ste srećni
Niste raspoloženi? Ignorišite toksičnu pozitivnost koja je svuda oko nas i osvrnite se na ove stare savete.
04.01.2023
Većina šefova zapravo želi da uzmete bolovanje
Bolovanje više nije isto otkako je pandemija kovida podigla letvicu u pogledu uzimanja odsustva sa posla.
28.02.2024
U publikaciji (koja je nastala kroz partnerstvo Gallupa, Univerziteta u Oksfordu i Ujedinjenih nacija, i uz podršku više obrazovnih institucija) ovolika razlika se među generacijama objašnjava time da starija populacija nosi najviše ožiljaka od ratova devedesetih. Međutim, ovo nije slučaj samo kod nas - naprotiv.
"U mnogim, ali ne u svim regionima, mladi su srećniji od starih", ističe se u izveštaju. Kao istaknuti izuzetak od dominantne tendencije izdvaja se Severna Amerika, gde je sreća tako naglo pala među mladima da su sada manje srećni od starih. "Nasuprot tome, u tranzicionim zemljama centralne i istočne Evrope mladi su mnogo srećniji od starih. U zapadnoj Evropi u celini nivo sreće je sličan u svim uzrastima."
Treba reći da izveštaj kao posebnu teritoriju izdvaja Kosovo koje je zauzelo 29. mesto na opštoj listi, 23. na listi sastavljenoj od odgovora mlađih od 30 godina, 37. prema oceni onih u nižim srednjim godinama, 33. prema mišljenju onih u višem srednjem dobu i 39. ako se vrednuju ocene onih koji imaju preko 60 godina.
"Između perioda 2006 - 2010. i 2021 - 2023. promene u ukupnoj sreći su dosta varirale od zemlje do zemlje, u rasponu od povećanja od čak 1,8 poena u Srbiji (pomeranje naviše za 69 mesta od izveštaja iz 2013. do izveštaja iz 2024), do pada za čak 2,6 poena u Avganistanu (od 13. mesta odozdo u izveštaju iz 2013. do najnesrećnije zemlje u izveštaju 2024)", kaže se u izveštaju, što će reći da je Srbija u posmatranom periodu ostvarila najveći pozitivni pomak.
Ovo, ipak, nije bilo dovoljno da se pretekne Slovenija koja je na svetskoj listi sada zauzela 21. mesto. U Adria regionu Srbija se kotira kao druga, a Hrvatska kao treća. Za njom ide Bosna i Hercegovina, dok je Severna Makedonija najslabije rangirana.
Pobedu na svetskom nivou odnela je Finska, drugoplasirana je bila Danska, dok je na trećoj poziciji Island.
Značajno je da su Sjedinjene Američke Države i Nemačka ispale iz top 20, pa su sa 15. i 16. mesta došle na 23. i 24. ovog puta.
"Vodeće zemlje više ne uključuju nijednu od najvećih država. U prvih deset samo Holandija i Australija imaju preko 15 miliona stanovnika. Među dvadeset najboljih samo Kanada i Ujedinjeno Kraljevstvo imaju više od 30 miliona stanovnika", naglašavaju istraživači.
Na samom dnu lestvice, gde su stanovnici najnezadovoljniji uslovima života, nalazi se Avganistan, nešto manje nesrećni su potom Liban, Lesoto, Sijera Leone, Kongo i Zimbabve.