Kako stvari stoje, američki izbori će umnogome ličiti na one od pre četiri godine, jer je republikanac i bivši prvi čovek SAD Donald Trump osigurao mesto u predsedničkoj trci. U Evropskoj uniji je, s druge strane, usvojen zakon kojim će se regulisati veštačka inteligencija, i to uprkos kritikama, kako regulatornih tela, tako i kompanija.
Bilo je reči o kripto-milionerima, Narodnoj banci Srbije, ali i čokoladi. Evo šta danas treba da znate.
EU usvojila najkompleksniji zakon o AI-ju uprkos kritikama
Evropska unija (EU) uvela je najobuhvatniji regulatorni okvir za svet veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI) koji nastavlja da se razvija zavidnim tempom. Takozvani AI Act, ili zakon o veštačkoj inteligenciji, usvojen je nakon glasanja.
Ovaj skup pravila bi, zbog nedostatka bilo kakvog zakona u SAD, mogao da odredi osnovna pravila razvoja AI tehnologije u zapadnom svetu. Međutim, usvajanje zakona prate kritike iz korporativnog sveta koji misli da zakon ide predaleko, ali i kritike regulatornih tela koja smatraju da zakon ne reguliše dovoljno aspekata AI.
"Evropa sada postavlja svetske standarde razvoja veštačke inteligencije", rekao je komesar Thierry Breton u saopštenju.
Zakon o veštačkoj inteligenciji stupiće na snagu nakon što ga države članice potpišu (što je obično samo formalnost), i kada se objavi u Službenom glasniku EU.
Čokolada je sve skuplja i manja jer cene kakaoa ruše rekorde
Cene sirovina koje se koriste za pravljenje čokolade ljubiteljima slatkiša prave problem još od 2022. godine. Agoniji konditora kao da nema kraja: posle velikog rasta cena šećera, na redu je kakao, čija je cena na svetskim tržištima skočila 170 odsto od početka 2023. godine.
Rast cena na svetskim tržištima preliva se i na Srbiju, a na kraju krajeva, i na kupce, koji sve više moraju da izdvajaju za 100 grama čokolade (ili ponekad i 80 grama, na šta utiče fenomen poznat kao šrinkflejšn (engl. shrinkflation), odnosno inflacija smanjenjem).
Prošle godine smo pisali o tome koliko je skočila cena šećera zbog neizvesnosti proizvodnje kod ključnih država proizvođača, Brazila i Indije, kao i zbog rizika od fenomena El Nino. U međuvremenu, cene šećera i kafe su se stabilizovale, ali je sada na redu kakao.
Više o kretanju cena omiljene poslastice mnogih pročitajte na linku, a svoj osvrt na temu dao je i analitički tim Bloomberg Adrije.
'NBS bi do kraja 2024. mogla da obori kamate za 1,5 p. p.'
Inflacija u Srbiji je sa rekordnih 16,2 odsto usporila na 5,6 procenata, slično najavama Narodne banke Srbije (NBS). Pitanje koje sve interesuje je kada bi centralna banka Srbije i Evropska centralna banka (ECB) mogle da počnu da smanjuju cene zaduživanja.
Konsenzus analitičara je da bi Narodna banka Srbije inflacioni cilj mogla da ispuni sredinom, a ECB krajem godine.
Međutim, na ova kretanja deluje mnoštvo faktora pa postoje i ekonomisti i analitičari koji su optimističniji od osnovnih scenarija centralnih banaka.
Inflacija u Srbiji će se u željeni raspon NBS vratiti u aprilu ili maju, smatra Marcin Sulewski iz Ipopema Securitiesa, što je za nijansu optimističnije od osnovnog scenarija NBS, koja inflaciju od oko 4,5 odsto predviđa za sredinu godine.
NBS takođe navodi da se očekuje da bi inflacija na srednji nivo raspona (od tri odsto) trebalo da padne krajem godine.
Sulewski dodaje da on tri odsto očekuje za sredinu, a ne za kraj 2024. "Ovo će zavisiti od toga da li će se nastaviti mesečni rast cena hrane (koji je u poslednje vreme ispod proseka) i kako će se kretati cene goriva", rekao je Sulewski za redakciju Bloomberg Adrije.
Gde su bitcoin milioneri posle istorijskog rekorda kriptovalute?
Cena bitcoina ove nedelje je premašila 73.000 dolara, beležeći novi istorijski rekord i rast od preko 65 odsto od početka godine. Zamah je prvenstveno vođen prilivima novca u američke spot bitcoin ETF-ove (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi), koji su pokrenuti početkom 2024, a čime je ostvaren decenijski san kripto-zajednice.
Ipak, statistički parametri pokazuju da se tokom aktuelnog zamaha najvrednije kriptovalute na dnevnom nivou generiše manje bitcoin milionera (onih čija je imovina u bitcoinu premašila vrednost od milion dolara) nego što je to bio slučaj kada se odvijao prethodni uzlet cene.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
66.933,17 EUR
+1.903,26 +2,93%
cena na otvaranju
65.030,41
prethodna cena na zatvaranju
65.029,91
ovogodišnja zarada
75,6133%
dnevni raspon
64.746,05 - 67.431,45
raspon u 52 nedelje
22.389,20 - 67.431,45
Naime, kako se navodi u istraživanju analitičke platforme Kaiko, povratak kripto-kitova (termin koji se koristi za one koji poseduju velike količine neke kriptovalute) na Bitcoinovom blokčejnu je spor, uprkos nedavnom skoku cene.
"Uspeli smo da izračunamo broj novih dnevnih kripto-novčanika milionera i otkrili da su ostali ispod nivoa od dve hiljade dnevno. Tokom poslednjeg tržišta bika, više od četiri hiljade novčanika dostizalo je vrednost od milion dolara dnevno, a više od dve hiljade novčanika dostiglo je 10 miliona dolara", navodi se u izveštaju platforme.
Sledi…
U Narodnoj banci Srbije održaće se sastanak delegacija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i NBS. Nakon ovog sastanka, sa predstavnicima MMF-a će se sastati i ministar finansija Siniša Mali i njegovi saradnici.
U Briselu će generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg predstaviti godišnji izveštaj za 2023. godinu, a godišnji izveštaj o finansijskim rezultatima će objaviti i Deutsche Bank. U Veroni se održava dvodnevni sastanak Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta (G7) o industriji, tehnologiji i digitalnom svetu.