Kopaonik biznis forum se dobrano zahuktao, tokom prvog dana su pokrenute diskusije na temu privrednog rasta i ostalih makroekonomskih pokazatelja, ali i telekomunikacija i umetnosti.
Na jednom od panela govorio je i privrednik Miroslav Mišković, čiji nastupi uvek privlače pažnju srpske ekonomske javnosti. Ovog puta je govorio i o potrebi da se ustanovi regionalna berza, o tome da Srbija nema dovoljno menadžera, kao i o potrebi da se cela nacija obrazuje, o čemu ćete više moći da čitate danas. Fokus obraćanja premijerke Ane Brnabić bio je na IKT sektoru, i partnerstvu srpskih IT-jevaca sa američkim kompanijama.
Na svetskom planu, i dalje vidimo rast cene akcija kompanija koje se bave veštačkom inteligencijom, a najveći dobitnik ovog trenda bila je kompanija Nvidia, koja je sada treća po veličini kompanija na svetu.
Evo šta to danas treba da znate:
Na Kopaonik biznis forumu o ulaganjima
Pod Pančićevim vrhom se debatovalo o raznim temama, i to već prvog dana. Dok je Fiskalni savet rekao da treba izjednačiti tretman stranih i domaćih investitora, guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali negirali su da takve razlike postoje.
"Neka mi neko pokaže analizu efekata gde je država otežala ulaganje domaćim investitorima, neka mi da ijedan dokaz kojim može tu tvrdnju da potkrepi. I molim vas da mi kažete čime se to rukovode strani ili domaći investitori osim sa dva ista cilja: da zarade, da imaju profit, da plate što manje poreza i da taj profit upotrebe kako oni hoće“, rekla je Tabaković.
Ono oko čega se dvoje zvaničnika takođe složilo je i da kao obavezno štivo o riziku i nepredvidljivim događajima treba pročitati knjigu „Crni labud“ Nassima Nicholasa Taleba.
O ključnim temama koje će oblikovati privredu Srbije i sveta tokom 2024. godine, za Bloomberg Adria TV govorio je Milan Nedeljković, dekan fakulteta FEFA, koji je podelio svoje uvide u aktuelne teme i perspektive za niršoring, ističući važnost tih faktora za dalji ekonomski razvoj. Više detalja pronađite na linku.
MMF i Svetska banka optimistični, ali uslovno
Najveća mogućnost za Srbiju da ostvari siguran i dugoročni rast jeste da se uključi u "evropski voz", ali i da ulaže u obrazovanje i u talentovane ljude kako bi stvorila okruženje u kojem se više traže poslovi sa diplomom. Oslanjanje na jeftinu radnu snagu nije održivo i za veći privredni rast potrebni su patenti.
Ovo je poruka Ivailoa Izvorskog, glavnog ekonomiste za region Evrope i centralne Azije u Svetskoj banci, koji je na Kopaonik biznis forumu rekao da će predstavnici Svetske banke upravo o ovoj temi razgovarati sa zvaničnicima Srbije. Ključno je, kako je istakao, da se Srbija posveti mladima, da ulaže u obrazovanje, u talentovane jer su oni budućnost sigurnog privrednog rasta.
Šef misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Srbiji Donal McGettigan rekao je da su projekcije ove međunarodne institucije da bi Srbija do 2028. godine mogla da ostvari rast od četiri odsto i dodao da su iz te organizacije poprilično optimistični kada se radi o srpskom rastu.
Međutim, podvukao je da je rast od četiri odsto moguć ukoliko država sprovede sve planove koji se tiču ulaganja u infrastrukturu, energetiku, zelenu tranziciju. Ceo tekst pronađite na linku.
Analiza BBA: Strane investicije Srbiji donele najveći rast plata u Adria regionu
Srbija je u prethodnih pet godina zabeležila najveći rast bruto plata među zemljama Adria regiona, ali republički prosek i dalje ne iznosi ni polovinu prosečne bruto plate koju ima Slovenija kao rekorder u ovom delu Evrope. Analitički tim Bloomberg Adrije u narednom periodu očekuje postepeno usklađivanje bruto zarada ovdašnjih zemalja sa onima u Sloveniji, vođeno prvenstveno manjkom kadrova, iako bi popuštanje inflacije značilo i slabiju pregovaračku moć zaposlenih.
U svom najnovijem izveštaju (koji možete preuzeti OVDE), naši analitičari podsećaju da su u 2023. bruto zarade nastavile da rastu, podržane visokim (iako u opadanju) stopama inflacije i nedostatkom radne snage. Nominalna stopa rasta kako u Adria regionu, tako i u regionu CEE4 (engl. Central and Eastern Europe - centralna i istočna Evropa; termin koji se odnosi na četiri zemlje tog regiona: Poljsku, Češku, Mađarsku i Rumuniju) iznosila je u proseku preko 13,5 odsto. "Osim Češke i Slovenije, rast bruto zarada je dvocifren", ističu.
Ako se posmatraju realne stope, analitičari ocenjuju da je situacija bolja za Adria region, gde je prosečni realni rast zarada iznosio 4,8 odsto međugodišnje, što ukazuje na veću kupovnu moć, dok to nije bio slučaj za CEE4, gde je zabeležen godišnji pad od 0,6 odsto.
Nvidia pretekla Saudi Aramco, sada su ispred nje samo Microsoft i Apple
Nvidia, vodeća tehnološka kompanija poznata po svojim inovativnim rešenjima u oblasti veštačke inteligencije (AI) i proizvodnji mikročipova, nedavno je postigla značajan uspeh zauzevši treće mesto među najvećim korporacijama na svetu po tržišnoj kapitalizaciji. Ova impresivna prekretnica označava ne samo istorijski trenutak za Nvidiju, već i širi trend rasta i privlačnosti investicija u tehnološkom sektoru, posebno u domenima veštačke inteligencije i proizvodnje čipova.
Uz rekordne prihode od 60,92 milijarde dolara u tekućoj godini, Nvidia se takođe ističe kao jedna od vodećih profitabilnih kompanija na globalnom nivou.
Optimizam u vezi sa AI-jem prijao je i kompaniji Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., čije su akcije porasle na najviši nivo do sada, što se poklapa sa globalnim rastom akcija kompanija koje se bave čipovima.
Sledi:
Pored nastavka Kopaonik biznis foruma, danas će u Srbiji biti ponuđen na prodaju i ostatak emisije takozvanih EXPO obveznica, kojim se prikupljaju sredstva za organizaciju istoimene specijalizovane izložbe koja će se održati 2027. u Beogradu.
Pored toga, Republički zavod za statistiku objavljuje kvartalni izveštaj o poslovanju privrednih društava, a Eurostat izveštaj o proizvođačkim cenama u evrozoni.