Bloomberg Adria analizirala je ove nedelje kretanja na domaćem tržištu rada, trgovinsku saradnju naše zemlje sa najmnogoljudnijom državom sveta, ali i dešavanja u kripto-sektoru i industriji obnovljivih izvora energije. Sedmica je takođe protekla u znaku vesti o evropskoj i američkoj inflaciji. U nastavku vam donosimo pet grafikona koji su obeležili ovu radnu nedelju.
Plate u IT-ju preko 2.500 evra, ali gube u bici sa inflacijom
Posle kratkog oporavka u novembru, prosečne plate u IT sektoru u Srbiji poslednjeg meseca prošle godine ponovo su realno pale. Drugim rečima, tokom 11 meseci 2023. zarade su beležile realni godišnji pad, iako su nominalno rasle, pokazao je izveštaj Republičkog zavoda za statistiku od ponedeljka. U novembru je, inače, taj rast iznosio nepuna dva procenta.
Neto plate domaćih IT-jevaca u proseku su premašile 2.500 evra u decembru (iznosile su 293.604 dinara neto, odnosno 395.216 bruto) i nominalno porasle za 3,3 odsto u odnosu na isti mesec 2022. Međutim, realno su pale za četiri procenta. Najveći pad po tom parametru lane su imale u februaru, kada su bile realno manje za 6,5 odsto.
Uprkos slabljenju tokom skoro cele godine, treba reći da su plate zaposlenih u ovom sektoru i dalje najviše u poređenju sa svim ostalim delatnostima, a više o tome kakva je opšta slika zarada u Srbiji, pročitajte u posebnom tekstu.
Bitcoin probio psihološku granicu
Najvrednija kriptovaluta - bitcoin, premašila je ove nedelje cenu od 60.000 dolara, dostigavši vrednost koju nije zabeležila u više od dve godine. Vrednost novčića raste na krilima jačanja nedavno pokrenutih američkih fondova koji ulažu u njega, ali i usled očekivanja investitora od prepolovljenja koje treba da se desi u aprilu ove godine.
Kako je preneo Bloomberg, šef trgovanja u OSL SG Pte Stefan von Haenisch ukazao je na rizik od povećanih troškova zaduživanja za finansiranje kupovine bitcoina. "Korekcija posle ovako agresivnog pomeranja se čini neizbežnom - sa stopama finansiranja na tako visokim nivoima, pitanje je vremena kada će se leveridž isprazniti", rekao je on. "Korekcija na 50.000 dolara za bitcoin ne bi bila iznenađujuća."
S druge strane, investitor i savetnik u Green Mining DAO Kristijan Glibo smatra da bi do kraja godine vrednost bitcoina mogla da skoči i na nivo između 80.000 i 100.000 dolara. Glibo je o tome govorio za Bloomberg Adria Connect, a intervju možete pronaći OVDE.
Ko ulaže u obnovljive izvore energije u Srbiji
Ulaganje u obnovljive izvore energije (OIE) postaje važan biznis u Srbiji. Jedan od najvećih investitora u ovom poslu zasad je srpski biznismen Miodrag Kostić, ali sustižu ga kineske kompanije. U poslednje vreme i turske firme vide Srbiju kao važnu destinaciju za ulaganja u oblasti OIE. Samo jedna turska kompanija najavila je da u Srbiji planira projekte kapaciteta od čak 1.035,8 megavata.
Kostićeve kompanije učestvovale su u izgradnji čak četiri vetroparka u Srbiji. To su "Kula", "La Piccolina", "Košava" i "Krivača". Prva tri vetroparka MK Grupa je izgradila u saradnji sa italijanskom kompanijom Fintel (posluju pod nazivom MK Fintel Wind), dok je "Krivača" izgrađena u saradnji sa slovenačkim fondom ALFI Renewables. Ukupna jačina ovih vetroparkova je oko 190 megavata, a vrednost investicija iznosila je oko 310 miliona evra.
Nema sumnje da kineske kompanije postaju ozbiljni ulagači na srpskom tržištu u oblasti OIE. Više informacija o tome pronađite u članku našeg portala.
Srbija i Indija: mi njima jabuke, oni nama Apple
Procenjuje se da bi Indija do kraja ove decenije mogla da pretekne Nemačku i Japan i postane treća najveća privreda sveta, iza Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Kine. Prošlu godinu završila je na visokom petom mestu po veličini bruto domaćeg proizvoda (BDP) u svetu, ali je zato dospela na prvo mesto po broju stanovnika, smaknuvši Kinu sa tog vrha.
Trgovinska saradnja između Srbije i Indije iz godine u godinu jača, ali bi, s obzirom na potencijale, mogla biti i mnogo veća. Naročito kada je u pitanju srpski izvoz. Vrednost trgovinske razmene prošle godine iznosila je 383,7 miliona dolara i veća je u odnosu na 2022. godinu, kada je iznosila 326,9 miliona dolara.
Vodeći proizvod u izvozu Srbije u Indiju su sveže jabuke (2022. izvezli smo ih u vrednosti od 3,3 miliona dolara, a 2023. godine 5,6 miliona dolara). Istovremeno, vodeći uvozni proizvodi iz Indije prošle godine bili su sirovi, nelegirani aluminijum (36,6 miliona dolara), gasna ulja za ostale svrhe (27,9 miliona dolara) i pametni telefoni (20,7 miliona dolara).
Inflacija u evrozoni iznad očekivanja
Inflacija u evrozoni je u februaru bila viša nego što se očekivalo, pružajući još jedan argument zvaničnicima Evropske centralne banke (ECB) koji ne žele da žure sa snižavanjem kamatnih stopa.
Potrošačke cene su u februaru porasle za 2,6 odsto u odnosu na godinu pre, saopštio je u petak Eurostat. To je iznad prosečne procene od 2,5 procenata iz Bloombergove ankete ekonomista. Bazna inflacija, koja isključuje nestabilne komponente kao što su hrana i energija, takođe je bila viša od predviđene, držeći nivo od 3,1 odsto.
Podaci dolaze nakon američkog izveštaja o inflaciji i samo nekoliko dana pre nego što ECB treba da odredi dalje kretanje troškova zaduživanja, a ekonomisti predviđaju da će stopa na depozite biti ostavljena na četiri odsto. Zvaničnici su pretežno saglasni oko prvog smanjenja u junu, dok je manjina za bržu akciju.