Masovno uvođenje obnovljive energije u proizvodnju 2023. nije bilo dovoljno da spreči još jedan rekordni nivo globalnih emisija ugljen-dioksida.
To su najnoviji podaci Međunarodne agencije za energiju, koji pokazuju da je rast zelene energije umanjio - ali još nije preokrenuo - godišnji porast gasova koji zagrevaju planetu.
Emisije CO2 povezane sa energijom porasle su za 1,1 odsto na 37,4 milijarde metričkih tona prošle godine. To je predstavljalo povećanje od 410 miliona tona, u odnosu na povećanje od 490 miliona godinu ranije.
Opširnije
Kostić, Kinezi i Turci najjači igrači na OIE tržištu Srbije
Ulaganje u obnovljive izvore energije postaje važan biznis u Srbiji.
01.03.2024
Kompanijama usporavanje privrede otežava dekarbonizaciju
Otprilike 40 odsto kompanija iz teške industrije kaže da ne može dalje da investira u dekarbonizaciju.
16.11.2023
Biden daje milijarde za tehnologiju koja izvlači ugljenik iz vazduha
Kroz direktno hvatanje vazduha se CO2 hvata i skladišti.
13.08.2023
Emisije u EU treba smanjiti i do 95 odsto, kažu savetnici
Preporuka Evropskog naučnog savetodavnog odbora o klimatskim promenama ukazuje na mnogo strmiju putanju ka nultim emisijama u odnosu na putanju koju je predložila Evropska komisija.
15.06.2023
Jedan od najvećih doprinosa stepenu prošlogodišnjeg povećanja emisija bila je ekstremna suša, koja je smanjila kapacitet proizvodnje hidroenergije u zemljama uključujući Kinu i SAD. Klimatske promene će učiniti suše češćim i ozbiljnijim, što će smanjiti kapacitete energije vode, jednog od najvećih izvora obnovljive energije na svetu.
Ipak, izvori energije, uključujući vetar, solarnu i nuklearnu energiju, pomažu da se smanji korišćenje fosilnih goriva.
"Bez tehnologija čiste energije, globalno povećanje emisije CO2 u poslednjih pet godina bilo bi tri puta veće", saopštila je IEA sa sedištem u Parizu.