Izabrani su vodeći poslodavci u regionu, predsednik zemlje izneo je ekonomski plan "Skok u budućnost – EXPO 2027", a putnici na beogradskom aerodromu u nedelju su više sati proveli zaglavljeni. U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Ko su top poslodavci u regionu, na listi 29 kompanija
Na svetskoj listi top poslodavaca, koju objavljuje Top Employers Institute iz Amsterdama, našlo se 29 kompanija iz Adria regiona. Od toga je 16 kompanija iz Srbije.
U oblasti robe široke potrošnje i usluga tu su Philip Morris Services Beograd & Philip Morris Operations Niš i JTI Serbia, kao i prošle godine, a pridružio im se i British American Tobacco Serbia (BAT) i Mozzart. U sektoru hrane i pića na listi su ostali PepsiCo Serbia i Apatinska pivara. U automobilskoj industriji su top poslodavci i dalje Lear Corporation Novi Sad i Adient Serbia (odakle su nedavno poručili da zatvaraju dve fabrike u našoj zemlji), a pridružio im se i Coficab Serbia i Brose Serbia.
Novi na listi top poslodavaca u Srbiji su i IKEA Srbija i Delhaize Serbia, koji su se pridružili prošlogodišnjem Lidl Srbija KD, a tu su i Grundfos Serbia u sektoru proizvodnje, dok je u finansijama mesto na listi zauzela i UniCredit Bank Serbia. Poželjan poslodavac u farmaciji u Srbiji je ostao Hemofarm Stada.
Vučić za 2027. obećava BDP od 100 milijardi i prosečnu platu od 1.400 evra
Predsednik Aleksandar Vučić je u subotu predstavio privredni plan Srbije za sledeće četiri godine nazvan "Skok u budućnost – EXPO 2027".
Bruto domaći proizvod će do 2027. biti uvećan za više od 30 milijardi evra i iznosiće 92,7 milijardi evra, prema srednjoj proceni, sa kojom je saglasan i Međunarodni monetarni fond (MMF), rekao je Vučić. On je dodao da je projektovano da će na kraju ove godine prosečna zarada biti 958 evra, dok će 2025. godine preći iznos od 1.000 evra (1.056 evra). Na kraju 2027, prosečna plata u Srbiji biće 1.400 evra, poručio je.
Predsednik se osvrnuo i na planirane infrastrukturne objekte u niskogradnji i rekao da ćemo 2027. moći da kažemo da smo izgradili 955 kilometara auto-puteva i brzih saobraćajnica u prethodnih 15 godina.
Putnici držani tri sata na 'Tesli' zbog greške operatera
Aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu blokiran je u nedelju oko 17 časova, a svi putnici su vraćeni na bezbednosnu proveru. Neki iz aviona, a sagovornica Bloomberg Adrije iz autobusa ka avionu za Zagreb. Tek oko 20 časova je puštena ka izlazu. "Službe aerodroma putnike su držale bez ikakvog obaveštenja više od tri sata u skučenom prostoru. Jednom broju građana je čak pozlilo", navela je jedna putnica na aerodromu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je, usled greške operatera u tranzitnoj zoni, došlo do mešanja putnika koji su doputovali iz Skoplja sa drugim putnicima na "odlascima", zbog čega je bilo potrebno izvršiti pregled ljudi i prtljaga. Zbog toga su zatražili da se zaustavi dalja pasoška kontrola na izlazu iz zemlje i ulazak novih putnika u tranzitnu zonu, sve dok se ne izvrši pražnjenje te zone i ponovi bezbednosni pregled svih prisutnih.
Ovo je nastavak problema od pre desetak dana kada je zbog snega i niskih temperatura kasnilo oko 95 odsto letova svih kompanija, jer je na aerodromu radila samo jedna stanica za odleđivanje. Reagovao je i Direktorat za civilno vazuhoplovstvo, koji je utvrdio da je bilo propusta na aerodromu.
Evropa kreće u novi svet posle teške energetske krize
Ovog meseca je hladni front zahvatio veći deo Evrope, a džinovski tankeri koji prevoze gorivo kroz Crveno more preusmereni su kako bi se izbeglo eskaliranje nasilja. To je trebalo da povisi cene gasa. Umesto toga, samo su nastavile da padaju. Ovo je snažan znak da je najgora noćna mora koja je povećala račune za energiju i gurnula inflaciju na višegodišnje maksimume - sada stvar prošlosti.
Evropa ima koristi od toga što je prošle godine prikupila rekordne rezerve gasa (a očekuje se i da će Evropska unija završiti grejnu sezonu sa skladištima gasa napunjenim više od 50 odsto), uz pomoć obnovljivih izvora energije (OIE) i relativno blage zime. Spori privredni rast takođe igra ulogu, ograničavajući potražnju za energijom u velikim industrijskim silama kao što je Nemačka.
To je bilo dovoljno da podstakne poverenje u trgovačkim centrima da je kontinent na dovoljno stabilnim osnovama da preživi ostatak zime sa rezervnim gasom. Referentne evropske cene se kreću na nivoima ispod 30 evra po megavat-satu, što je otprilike deseti deo najviših nivoa iz 2022.
Sledi...
Za prvi dan radne nedelje zakazan je sastanak lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije o planu rasta, a na kojem, između ostalih, učestvuju predsednik Vučić i premijeri Albanije Edi Rama, Crne Gore Milojko Spajić i samoproglašene države Kosovo Albin Kurti.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i premijeri Holandije i Hrvatske, Mark Rutte i Andrej Plenković počinju dvodnevnu posetu BiH.
U ponedeljak se u Briselu održava sastanak šefova diplomatija Evropske unije, dok će u Strazburu biti zasedanje Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, do 26. januara, tokom kojeg će biti izabran novi komesar za ljudska prava.
Kina će izvestiti o primarnim kamatnim stopama za zajam, Hongkong o inflaciji, a Izrael o industrijskoj proizvodnji.