Smirivanje inflacije u Srbiji se nastavlja, najavljeni su neki veliki poslovi poput državnog preuzimanja nacionalnog avio-prevoznika i Nordeusovog širenja u oblasti golf igara, ali investitore zabrinjava ekonomska situacija u svetu pošto padaju cene nafte i gasa, ukazujući na manju tražnju.
No, krenimo redom. Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
1. Država postala jedini vlasnik deonica kompanije Air Serbia
Etihad Airways izašao je iz vlasništva kompanije Air Serbia, u kojoj je do sada imao udeo od 16,42 odsto, a te akcije su sada u vlasništvu drugog dosadašnjeg vlasnika: države Srbije.
Avio-prevoznik iz Emirata ušao je u Air Serbiju 2013. godine, kada je tadašnji JAT Airways i postao Air Serbia. Ipak, usled unutrašnjih kompanijskih odluka Etihada, kao i jačeg uticaja kovida na tu kompaniju nego na neke od njenih rivala, Emiraćani su odlučili da prodaju svoj udeo u srpskoj kompaniji.
Država je od 2020. godine dva puta dokapitalizovala Air Serbiju, a Etihad skoro pet godina nije aktivan u upravljanju kompanijom.
2. Inflacija u Srbiji usporila najviše u poslednjih 10 godina
Rast cena u Srbiji u oktobru je pao za 1,7 procentnih poena, što je najveći mesečni pad međugodišnje stope još od 2013. godine, kada je rast cena ovako usporio baš između septembra i oktobra.
Tako je inflacija u Srbiji na godišnjem nivou iznosila u oktobru 8,5 odsto, kako je i najavio ministar finansija Siniša Mali šest dana ranije.
Elem, iako je smanjenje stope inflacije ohrabrujuće, kako navode analitičari Bloomberg Adrije, njeno smanjenje se u velikoj meri može pripisati visokom bazom iz 2022. godine.
3. Continental deli otkaze, ne zna se da li će ih biti i u Srbiji
Kompanija Continental AG, koja posluje i u Srbiji, otpustiće hiljade radnika širom sveta, dok dobavljač komponenti i proizvođač guma preduzima korake da bi smanjio troškove i ojačao konkurentnost.
Continental želi da smanji troškove na godišnjem nivou za 400 miliona evra, a tačan broj otkaza još uvek nije utvrđen.
Ova nemačka kompanija ima dve fabrike u Srbiji i zapošljava oko 3.000 radnika.
4. Cene nafte i gasa padaju
Tržišta ukazuju da ekonomska aktivnost usporava. Naime, cena nafte produžila je tronedeljni pad i trgovala se ispod 81 dolara po barelu. Međutim, u ponedeljak je OPEC objavio svoj izveštaj o tržištu nafte u kom je ipak pokazao trunku optimizma u vezi sa tražnjom, što je blago pomoglo cenama na dnevnom nivou.
Slično, nastavlja se pad i fjučersa prirodnog gasa usled zabrinutosti oko proizvodnje gasa iz Izraela, dok vremenske prognoze pokazuju da predstoji još jedna toplija nedelja.
Tokom vikenda, Izrael je naredio Chevronu da nastavi proizvodnju na svom glavnom polju Tamar, koje je zatvoreno prošlog meseca nakon napada Hamasovih militanata 7. oktobra. Zbog toga su zaustavljeni tokovi u susedni Egipat, što je ograničilo njegovu sposobnost da snabdeva Evropu tečnim prirodnim gasom (LNG).
5. Sledi…
U utorak stižu podaci o zaposlenosti u Ujedinjenom Kraljevstvu i evrozoni, dok će podaci o inflaciji biti objavljeni u SAD i Španiji.
Osim toga, očekuju se i preliminarni rezultati bruto domaćeg proizvoda u Evropskoj uniji, kao i komentari nekoliko centralnih bankara.
Napisala Vanja Popović.