Neobičan incident desio se ovih dana u Republici Srpskoj: sajtovima njihovih javnih institucija nije se moglo pristupiti, zvanično objašnjenje bilo je da su za to krive američke sankcije, a nove veb-adrese koje su potom kreirane ponele su srpski domen .rs, što je nacionalni domen Republike Srbije. Kako je tamošnja vlast saopštila, broj sajtova koji bi trebalo da uskoro dobije taj domen meri se u hiljadama. Nametnulo se pitanje kako je to moguće i da li se time krše zakonski propisi, a kako se ispostavilo - ne morate da imate nikakve veze sa Srbijom da biste se služili domenom .rs.
Na sajtu Registra nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) navodi se da Srbija ima dva nacionalna internet domena: .rs i .срб. Na stranici koja objašnjava registraciju nacionalnih domena piše da "nazive domena možete registrovati u neograničenom broju – za kompaniju, za svako predstavništvo ili prodavnicu, za određene proizvode ili usluge, za marketinške kampanje, posebne projekte...".
Štaviše, RNIDS u odvojenom dokumentu jasno kaže da je .rs "namenjen svim zainteresovanim subjektima" (državnim organima Republike Srbije namenjen je domen .gov.rs).
Prema tome, nema očiglednih razloga zašto se drugoj jurisdikciji ne bi omogućilo da koristi ovaj domen. To što ovdašnja javnost .rs vezuje za Srbiju ne igra mnogo, kao uostalom ni moguće brkanje lončića - budući da Republika Srbija i Republika Srpska imaju iste "inicijale", pa bi neko u prvi mah mogao da se zbuni ili nešto krivo protumači.
Registracija naziva .rs domena se vrši posredstvom ovlašćenih registara širom Srbije, a spisak registara takođe je dostupan na stranici sajta RNIDS-a.
Institucija takođe pruža uvid o osnovne podatke o registrovanim domenima, te se može videti da je tako, recimo, naziv domena "vladars.rs" (što je sada nova veb-adresa Vlade Republike Srpske), registrovan 26. oktobra. Registracija mu ističe za tri godine, ovlašćeni registar je beogradska firma HostingMania, a registrant je, kako se navodi, "fizičko lice" o kom nisu objavljeni detalji.
Sve je, dakle, potpuno legalno, a da li je kredibilno da sajtovi institucija jednog etniteta Bosne i Hercegovine nose domen druge države u kojoj je domen i registrovan, sasvim je drugo pitanje.
Podsetimo, kako je Bloomberg Adria ranije prenela, zvanični sajtovi vlade, predsednka Republike Srpske i Inspektorata među prvima su preseljeni sa domena .net na domen .rs, nakon što su brojni korisnici imali poteškoća da pristupe tim internet adresama ili nisu nikako mogli da ih otvore. Premijer Radovan Višković je rekao da su problemi sa internet konekcijom rezultat sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
"Isključili su nas Amerikanci. Iako imamo sve uplaćeno do februara 2025. godine, brutalno smo isključeni zbog sankcija koje su SAD uvele predsedniku Republike Srpske", rekao je Višković za portal Capital.
SAD su još u januaru 2022. sankcionisale predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, zbog dela koja predstavljaju opstrukciju ili pretnju sprovođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i zbog koruptivnog delovanja. Prošlog meseca je Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (engl. Office of Foreign Assets Control - OFAC) ministarstva finansija SAD na listu takođe uvrstila dve osobe i četiri kompanije koje čine jezgro mreže podrške Dodiku.
Kako je saopštila Ambasada SAD u Bosni i Herecegovini (BiH), pripadnici pomenute mreže, među kojima su Dodikova punoletna deca Igor i Gorica Dodik, omogućavaju nastavak Dodikovog korumpiranog delovanja u Republici Srpskoj, što mu daje mogućnost da izvlači javna sredstva s ciljem sopstvenog bogaćenja i bogaćenja njegove porodice na račun građana BiH i funkcionalnih vlasti u zemlji.
"Kompanije sa sedištem u Republici Srpskoj Global Liberty Laktaši, Agro voće Laktaši, Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik s.p. Banja Luka i Fruit Eco Gradiška primaju pomoć iz javnih sredstava RS kroz povlašćeni tretman kao rezultat toga što su u vlasništvu Dodikove porodice", ističu u Ambasadi.
Višković je u četvrtak poručio da će Vlada Republike Srpske tužiti američku kompaniju zbog gašenja sajtova institucija.
"Imamo više od 3.000 sajtova koje moramo prebaciti na novu adresu .rs, .net je zabranjena. Do kraja sedmice će svi sajtovi biti u funkciji, nije izgubljen nijedan podatak, ništa nije otuđeno, uništeno, samo smo imali problem što nismo bili vidljivi", kazao je on.