U ponedeljak su sve oči bile uprte u Bliski istok. U toku trećeg dana sukoba Izraela i Palestine, broj žrtava je rastao, a cene nafte su skočile pošto je sukob pretio da rasplamsa tenzije na Bliskom istoku, koji je izvor oko trećine svetske sirove nafte. I vrednost zlata je porasla zbog povećane potražnje za sigurnim utočištem.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Nastavlja se razmena vatre Izraela i Palestine
Broj poginulih u sukobu između Izraela i Palestine raste, a razmena vatre je juče ušla u treći dan.
Cena nafte je porasla, unoseći novi geopolitički rizik na naftno tržište koje je već uznemireno smanjenjem snabdevanja OPEC+, smanjenjem zaliha i zabrinutošću da bi visoke cene mogle da unište potražnju.
Akcije evropskih naftnih i odbrambenih kompanija porasle su u ponedeljak.
Air Serbia među retkim kompanijama koje i dalje lete iz Tel Aviva
Air Serbia i dalje redovno leti u Tel Aviv i iz Tel Aviva dok je veliki broj svetskih avio-kompanija odlučilo da prekine letove pošto je Izrael proglasio ratno stanje zbog obnovljenih sukoba sa Palestinom.
Pritom, Republika Srbija organizovala je zajedno sa kompanijom Air Serbia jedan repatrijacioni let za Beograd za državljane Srbije, a sličnu organizaciju sprovele su i vlade Bugarske i Poljske u prethodnih nekoliko dana. Evakuacioni let organizovan je malo pre bombardovanja aerodroma, koji i dalje radi, te su srpski državljani za dlaku izbegli bombardovanje aerodroma u Tel Avivu.
Air Serbia je obavila tri leta iz Tel Aviva za Beograd. Naredni je najavljen za utorak, a kako za Bloomberg Adriju priča Sandra Zjalić Vidić, koja se trenutno nalazi u Jerusalimu, već je veliki broj srpskih državljana koji planiraju da se ukrcaju na taj let.
Srbiju očekuje viši kreditni rejting u narednih 12 meseci
Hrvatska i Srbija u sledećih 12 meseci mogu da se nadaju kreditnom rejtingu boljem od sadašnjeg, dok će ostale zemlje Adria regiona na to morati da sačekaju neko vreme, predviđaju analitičari Bloomberg Adrije.
Nešto veću korist od ovoga mogla bi da ima Srbija, jer su koristi od višeg kreditnog rejtinga za Hrvatsku delimično već realizovane, dodaju analitičari.
"Očekujemo da kreditne agencije podignu kreditni rejting Hrvatske i Srbije, i to za po jedan podeok, u sledećih 12 meseci, dok će ostale zemlje Adria regiona zadržati svoje trenutne ocene. Teorijski posmatrano, viši kreditni rejtinzi vode do povoljnijih uslova zaduživanja, što se preliva na uslove na domaćem finansijskom tržištu. Međutim, ovo je za Hrvatsku u dobroj meri uračunato", ocenjuju analitičari u svom poslednjem Adria Insights izveštaju.
Završetak pruge do Budimpešte i Moravski koridor prioriteti u 2024.
Planirane investicije u infrastrukturu Vlade Srbije za sledeću godinu jasno pokazuju da prioritet neće biti beogradski metro već završetak pruge do Budimpešte i Moravski koridor, dok u prvi plan izbija i finansiranje projekata kojima se gura izgradnja infrastrukture potrebne za EXPO 2027.
Kapitalne investicije i sledeće godine ostaju najsvetlija tačka bužeta i za njih će biti izdvojeno 6,8 odsto BDP-a, što u poređenju sa prethodnim godinama jeste niži iznos budući da su ove godine bile 7,2, a u prethodnih pet godina 7,4 odsto BDP-a. To su i dalje prilično visoka ulaganja, uzimajući u obzir da su pre deset godina bile oko tri odsto BDP-a.
Ako je suditi po novčanim iznosima, prioriteti su završetak pruge Beograd - Budimpešta i Moravski koridor i uglavnom je reč o investicijama koje su već započete. Jedina nova investicija je pruga od Zemun polja u Beogradu do budućeg nacionalnog stadiona koja će ukupno koštati oko 31 milijardu dinara ili oko 267 miliona evra.
Sledi...
Međunarodni monetarni fond će u Marakešu saopštiti perspektive svetske ekonomije.
U Njujorku će se održati sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Iraku.
Izjave će u utorak na različitim događajima dati članovi Federalnih rezervi - Raphael Bostic, Christopher Waller, Christopher Waller i Mary Daly.