Najavljene su nove investicije u Srbiji, a nekim kompanijama koje će raditi na ranije najavljenim projektima ne ide baš najbolje. Vlada Republike Srbije usvojila je predlog budžeta za narednu godinu, zajedno sa projekcijom privrednog rasta koja je optimističnija od većine ekonomista.
Pored ovih tema, donosimo vam i najnovije zaključke sa konferencije "The Future of Luxury", koju je Bloomberg Adria organizovala u Crnoj Gori.
Evo kojih pet stvari danas treba da znate.
Predlog budžeta za 2024: Planiran rast BDP-a od 3,5 odsto
Vlada Srbije usvojila je Predlog budžeta za 2024. kojim se predviđa stopa privrednog rasta od 3,5 odsto.
Umesto na nekadašnjim konferencijama za medije u Vladi Srbije, ministar finansija je na društvenim mrežama objasnio da ukupni prihodi i primanja predviđeni Predlogom budžeta za 2024. godinu iznose 2.040,9 milijarde dinara, što je za 136,9 milijardi dinara, odnosno 7,2 odsto više u odnosu na iznos prihoda predviđen rebalansom budžeta za ovu godinu.
Predviđen je fiskalni deficit budžeta od 197 milijardi dinara, što je 2,2 odsto BDP-a i što je niže od planiranog deficita za ovu godinu, koji je rebalansom projektovan na 2,8 odsto BDP, naveo je ministar finansija.
Projektovana stopa privrednog rasta za 2024. godinu, prema proceni Ministarstva finansija, iznosi 3,5 odsto, a javni dug sektora države projektovan je na 51,7 odsto BDP.
Akcije kompanije koja gradi beogradski metro pale skoro 40 odsto
Akcije francuskog Alstoma, koji u Srbiji učestvuje u izgradnji beogradskog metroa pale su u prepodnevnom trgovanju u četvrtak za više od trećine. To se dogodilo pošto je francuski proizvođač vozova smanjio svoje finansijske prognoze zbog kašnjenja ugovora u Velikoj Britaniji i povećanja zaliha.
Ovakav razvoj mogao bi da dovede i do prodaje dela imovine, rekli su kasnije zvaničnici kompanije.
"Ako bude dobrih prilika, naravno da ću ih predložiti Odboru direktora", rekao je za Bloomberg finansijski direktor Bernard Delpit koga su novinari pitali da li planiraju prodaju akcija ili druge imovine.
Na kraju dana, kompanija, koja je listirana na berzi u Parizu, zabeležila je pad od 37,58 odsto.
Kinezi preko Slovaka grade fabriku baterija u Srbiji
Slovački InoBat planira u Srbiji da gradi gigafabriku za proizvodnju i reciklažu baterija za električne automobile u koju bi trebalo da uloži 2,3 milijarde evra, potvrđeno je za Bloomberg Adriju u Ministarstvu privrede.
Predloženo je da fabrika bude smeštena u Ćupriji, što nije slučajno budući da će u neposrednoj blizini u Kragujevcu, Stellantis sledeće godine pečeti da proizvodi električne automobile.
Ova visoktehnološka kompanija planira da zaposli 2.100 radnika u našoj zemlji, kažu u Ministarstvu privrede. Pošto je slovačka kompanija u domaćoj javnosti najčešće svrstavana u startapove, posebno naglašavaju da investitor InoBat posluje u oblasti inovativnog istraživanja i razvoja baterija za električna vozila i ne predstavlja startap već je deo šire InoBat grupacije sa sedištem u Slovačkoj koja poseduje fabriku u Slovačkoj i razvija projekte u Španiji i SAD.
Personalizacija i održivost: nove ključne reči u svetu luksuza
Prilagođavanje luksuznih marki potrebama i željama pojedinca, kao i obraćanje posebne pažnje na etičke i društvene aspekte, novi su vetrovi koji će oblikovati svet luksuza u vremenu koje je pred nama. Ovako bi ukratko mogli da se sažmu zaključci sa konferencije “The Future of Luxury” koju je u Crnoj Gori organizovala Bloomberg Adria.
U industriji luksuza reč je o sve zahtevnijim kupcima i novoj demografiji potrošača. Pomak bogatstva na mlađu generaciju ukazuje da su promene u ovom sektoru nužne, a mi smo pokušali da saznamo kako se lideri u luksuznoj industriji tome prilagođavaju.
Na prvom panelu govornici su odgovarali na pitanja o promenljivim navikama potrošača u svetu luksuza koji se brzo menja.
Drugi panel je bio ništa manje uzbudljiv, a glavni fokus ponovo je bio na održivosti i etičnosti proizvodnje. Više detalja možete saznati u tekstovima sa video-isečcima sa samog događaja.
Sledi:
Najbitnija vest dana svakako će biti odluka Narodne banke Srbije o kamatnim stopama. Pored toga, Republički zavod za statistiku objaviće izveštaj o indeksu cena proizvođača industrijskih proizvoda za septembar.
Što se tiče Evrope i sveta, biće objavljen izveštaj o broju poružbina iz Nemačkih fabrika koji bi mogao da pruži bolji uvid u stanje najveće privrede evrozone, dok se u SAD očekuje govor Christophera Wallera, člana Saveta guvernera Federalnih rezervi.