Ekstremni vremenski uslovi nastavljaju da pogađaju Grčku, u kojoj je policija u gradu Volosu i na celom poluostrvu Pilionu na egejskoj obali blokirala saobraćaj zbog poplave uzrokovane jakom olujom u kojoj je stradao jedan čovek.
Ulice lučkog grada Volosa su potopljene, pa je kretanje svim vozilima osim hitnih službi zabranjeno dok se stanje ne pobolljša, prenosi Beta.
Vatrogasna služba saopštila je da je u ovom gradu jedan čovek poginuo kada je zid pao na njega, a jedan je nestao, kako se veruje, u bujici.
Vlasti su poslale poruke na mobilne telefone stanovnicima na ostrvima Sporada i Eviji, upozoravajući ih da ne izlaze zbog oluje.
Takođe, grčka meteorološka služba saopštila je da će na Pilionu u utorak i sredu pasti između 650 i 700 milimetara kiše.
"Danas se suočavamo sa veoma ekstremnim vremenskim fenomenom", izjavio je grčki premijer Kyriakos Mitsotakis. "Više uopšte ne sumnjamo da klimatska kriza nije deo budućnosti. Ona je deo današnjice i nije nam potrebna nauka da to potvrdi. Nažalost, sam život to potvrđuje."
Kako piše Bloomberg, poslednjih nekoliko dana Španija se takođe suočavala sa poplavama i pljuskovima koji su oštetili infrastrukturu i prekinuli saobraćaj.
Najmanje pet ljudi je poginulo, a troje nestalo u prethodna tri dana od kada poplave pogađaju zemlju, navode lokalni mediji. Neke železničke pruge bile su zatvorene i u utorak ujutru, saopštio je španski železnički operater Renfe.
Ekstremni vremenski uslovi beleže se i u Londonu i Parizu.
Temperature na jugoistoku Velike Britanije mogle bi u narednih nekoliko dana dostići 33 stepena Celzijusa, navodi Met Office. Iako je to ispod rekordnih 35,6 stepeni, mogao bi biti najviši nivo dostignut ove godine. Temperature u toku noći takođe bi mogle dovesti u pitanje dosadašnji rekord od 21,7 stepeni Celzijusa.
Predviđa se da će temperature u Parizu u narednih sedam dana biti 30 stepeni ili iznad, prognozira Maxar Technologies. Toplotni talas očekuje se i u Nemačkoj i Skandinaviji.
Severna hemisfera ovog leta suočava se sa ekstremnim vrućinama od Kine do Kalifornije, pri čemu je jul bio jedan od najtoplijih meseci koji su ikada zabeleženi. Emisije fosilnih goriva zagrevaju planetu, podstičući rast temperatura koji je doveo do požara u Grčkoj i Kanadi, a potom i do razornih oluja i poplava. Nasuprot tome, jul i avgust u Ujedinjenom Kraljevstvu su bili neočekivano hladni.
Tropski cikloni šire se preko Severnog Atlantika, gurajući veoma tople vazdušne struje ka severu Velike Britanije, pokazuju podaci Met Officea.
"Dok se najviše temperature očekuju na jugu, toplotni talas će se verovatno osetiti u većem delu Engleske i Velsa posebno. Delovi Škotske i Severne Irske će takođe verovatno imati neuobičajeno visoke temperature“, rekao je glavni meteorolog Met Officea Neil Armstrong.
Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva izdala je žuto upozorenje, naglašavajući povećane rizike za one koji su osetljivi na toplotu.
- U pisanju teksta pomogli Ellie Harmsworth, Paul Tugwell i Laura Millan.
(Tekst ažuriran podacima o poplavi u Grčkoj.)