Evropski vazduhoplovni regulatori otkrili su da je sumnjiva kompanija sa sedištem u Londonu isporučila lažne delove za popravku mlaznih motora koji pokreću mnoge avione "airbus SE A320" i "boeing 737" starije generacije.
Proizvodni partneri General Electric i Safran pomogli su u istrazi o navodno falsifikovanim dokumentima o sertifikaciji i neodobrenim delovima za motore CFM56 koje distribuira londonski AOG Technics, prema kompanijama, javnim regulatornim podnescima i pismima operaterima u koje je Bloomberg imao uvid.
"Izvestan broj ovlašćenih sertifikata za oslobađanje delova koji se isporučuju preko AOG Technicsa jeste falsifikovan", navela je Agencija za bezbednost vazduhoplovstva Evropske unije za Bloomberg. U svakom slučaju, organizacija identifikovana kao proizvođač "potvrdila je da nije proizvela sertifikat i da nije autor dela", saopštila je EASA.
Opširnije
Nema smanjenja emisija aviona bez ekološkog goriva
Izazov dekarbonizacije u vazduhu se širi.
06.07.2023
IATA: Profit avio-prevoznika skočiće na 9,8 milijardi dolara u 2023.
Porast broja letova u Severnoj Americi i Evropi podigao je cene karata i pogurao dobit.
05.06.2023
O’Leary: Ljudi imaju novca i žele da ga troše na putovanja
I dalje je pristupačnije leteti u Evropi, ali nema sumnje da cene letenja rastu kako se približavamo letu 2023. godine.
22.04.2023
Airbus će povećati broj isporuka, a smanjiti proizvodnju modela A320
'Ne mogu proceniti kada ćemo se vratiti na nivo produktivnosti iz 2018.'
17.02.2023
Boeing planira da Air Indiji isporuči oko 200 aviona 737 Max
I jednoj i drugoj strani se žuri da dogovore završi pre praznika.
16.12.2022
Ekstremna hitnost
Širenje nedokumentovanih ili potencijalno falsifikovanih delova u lancu snabdevanja motora je retko i tretira se sa izuzetnom hitnošću u industriji u kojoj svaka komponenta zahteva provereno poreklo da bi se obezbedila bezbednost aviona – nemoguće je znati da li će nesertifikovani delovi izdržati i pod stresom. Proizvođači i regulatori oglasili su alarm pre nekoliko nedelja, što je izazvalo globalnu borbu da se uđe u trag delovima koje je isporučio AOG Technics i da se identifikuju pogođeni avioni.
Nejasno je koliko je lažnih delova moglo biti ugrađeno ili koliko je aviona moglo biti pogođeno. CFM56, najprodavaniji mlazni motor na svetu, ugrađen je u hiljade uskotrupnih aviona koji su glavni deo globalne flote.
EASA je ovog meseca rekla operaterima da stave u karantin delove podržane lažnom dokumentacijom. U četvrtak je rečeno da AOG Technics do sada nije pružio detalje o stvarnom poreklu dotičnih delova.
"Dokumentacija o delovima je veoma kritično pitanje", rekao je Klaus Mueller, viši savetnik u AeroDynamic Advisory i bivši viši izvršni direktor u MTU Aero Engines AG i odeljenju za održavanje Deutsche Lufthansa. "Industrija ovu temu shvata veoma, veoma ozbiljno."
Upozorenja regulatora
Posrednik kao što je AOG Technics isporučuje delove nezavisnim radionicama za popravku motora koje rade na komercijalnim avionima u upotrebi. Novi motori iz CFM Internationala, proizvodnog preduzeća GE-Safran, neće biti pogođeni ovim problemom, niti će naslednik CFM56, CFM Leap, koji se koristi na najnovijim "A320neo" i "737 Max" uskotrupnim modelima.
Ipak, ovaj problem stvara novu glavobolju avio-kompanijama i iznajmljivačima koji otkrivaju sumnjive delove u svojim avionima. Radionice za održavanje i popravke bore se sa nedostatkom radne snage, globalnom nestašicom aviona i delova motora i višemesečnim čekanjem na delove.
Uprava za civilno vazduhoplovstvo Velike Britanije je 4. avgusta objavila bezbednosno obaveštenje da istražuje "veliki broj sumnjivih neodobrenih delova" koji se isporučuju preko AOG Technicsa. Neke komponente sa lažnim sertifikatima pronađene su na motorima ugrađenim u avione registrovane u Velikoj Britaniji, navodi se u podnesku.
CFM je otkrio 72 falsifikovana dokumenta o sertifikaciji koja pokrivaju 50 brojeva delova koje je isporučila AOG Technics za CFM56, rekao je portparol proizvođača. Pronađena su i dva falsifikovana dokumenta za komponente GE-ovog CF6 motora, ranijeg širokotrupnog pogonskog agregata, rekao je on.
"Proaktivno smo upozorili naše kupce i dobavljače usluga i nastavljamo da radimo sa našim klijentima na proceni autentičnosti dokumentacije za delove koje su direktno ili indirektno dobili od AOG Technicsa", saopštili su iz CFM za Bloomberg.
Akcije GE-a su nakratko pale nakon Bloombergovog izveštaja, ali su se od tada oporavile. Safran je pao za 0,4 odsto na kraju trgovanja u Parizu.
Prekid saradnje
Kompanija u centru kontroverze nije odobreni dobavljač za CFM ili GE, rekao je portparol CFM-a. GE i Safran su poslali pisma o prestanku rada AOG Technicsu, rekao je on.
AOG Technics nije odgovorio na Bloombergove pozive i poruke. Njena veb-stranica opisuje kompaniju kao "vodećeg globalnog dobavljača podrške za avione" i izvor novih i "popravljivih" delova za različite motore koji pokreću 737 i A320. Kompanija je napisala da ima skladišta u Londonu, Frankfurtu, Majamiju i Singapuru.
Prema veb-stranici britanske kompanije Companies House, AOG Technics je osnovan 2015. godine i u većinskom je vlasništvu 35-godišnjeg Josea Zamore Yrala, čija je nacionalnost navedena kao Britanac na nekim obrascima i Venecuelanac na drugim. Kompanija je prijavila obrtna sredstva od 2,58 miliona funti (3,27 miliona dolara) od februara 2022.
EASA bi mogala da preuzme dalje korake
U pismu od 28. jula svim kupcima CFM56 u koje je Bloomberg imao uvid, CFM je rekao da je Safran sa sedištem u Parizu podneo izveštaje EASA o sumnjivim neodobrenim delovima nakon što je radionica dovela u pitanje autentičnost dokumenata koje je AOG Technics dostavio za novi deo CFM56.
Nakon što su utvrdili da je dokument falsifikovan, CFM i radionica za motore pretražili su druge zapise koje je obezbedio AOG i pronašli "značajna odstupanja" sa EASA sertifikatima i dokumentima o otpremi, navodi se.
Tri dana kasnije, GE je poslao posebnu "All Operators Wire" kupcima CF6 i radionicama za održavanje, upozoravajući ih na "nedavno identifikovan falsifikovani sertifikacioni dokument" povezan sa prodajom nekoliko delova CF6 motora sa istim brojem dela. Informacije su podeljene "iz predostrožnosti dok istrage GE i FAA napreduju", piše u obaveštenju.
Evropski regulator je nekoliko dana kasnije objavio svoje obaveštenje o sumnjivim neodobrenim delovima, tražeći od vlasnika aviona, operatera, organizacija za održavanje i distributera delova da pregledaju svoju evidenciju delova dobijenih direktno ili indirektno od londonske kompanije.
"Ako je deo sa falsifikovanim ARC-jem već instaliran, preporučuje se da se deo zameni odobrenim delom", rekla je EASA 4. avgusta, pozivajući se na sertifikat o ovlašćenom puštanju u promet koji identifikuje odobrenog autora dela. Dodaje se da bi Evropska agencija za bezbednost "mogla da preduzme dalje korake" kao rezultat tekućih istraga.
Zvaničnik EASA rekao je u sredu da agencija nastavlja da prati odgovore kako bi utvrdila da li su potrebne dalje akcije.
UK CAA nije imao neposredan komentar. FAA nije odgovorila na zahteve za komentar.