Japan će započeti sporni plan za ispuštanje prečišćene otpadne vode iz uništene nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean 24. avgusta.
Premijer Fumio Kishida je u utorak potvrdio datum kada Tokio Electric Power Co. (Tepco) može pokrenuti proces ispuštanja oko 1,3 miliona kubnih metara vode - što je po zapremini ekvivalentno oko 500 olimpijskih bazena - u periodu od najmanje 30 godina. Plan je izazvao žestoke kritike Kine i nekih drugih zemalja, koje su dovele u pitanje bezbednost predloga.
"Ako ne bude problema sa vremenskim i morskim uslovima, očekujemo da ispust počne 24. avgusta", rekao je Kishida nakon sastanka kabineta. "Japanska vlada će preuzeti odgovornost da osigura da se to sprovede bezbedno, čak i ako su potrebne decenije dok se sva prečišćena voda ne ispusti."
Opširnije
BOJ pred novim izazovima, prinos na obveznice najviši od 2014.
Prinos je porastao na 0,66 odsto, najviše od 2014. godine, što je povećalo šanse da Banka Japana (BOJ) izađe na tržište.
22.08.2023
BOJ šokirala tržišta promenom kamata na obveznice
Ovo je bilo prvo iznenađenje u pogledu monetarne politike otkako se na čelu banke našao guverner Kazuo Ueda.
28.07.2023
Sony zbog PS5 očekuje veću prodaju i profit
Sony sada očekuje da do kraja godine zaradi više od šest milijardi dolara, a profit je i u ovom kvartalu bio bolji od očekivanog.
09.08.2023
Kishidina odluka usledila je nakon dvogodišnjeg pregleda Međunarodne agencije za atomsku energiju, koja je zaključila da bi strategija imala zanemarljiv uticaj na ljude i životnu sredinu i naglasila da je procedura u skladu sa rutinskom industrijskom praksom.
Tepco se i dalje ima problem sa složenim i skupim pokušajem čišćenja lokacije Fukušime nakon najgore atomske nesreće od Černobila 2011. Flota od više od 1.000 rezervoara u kojima se trenutno skladišti prečišćena otpadna voda trebalo bi da dostigne kapacitet početkom sledeće godine, te postaje sve hitnije da se nađe način da se odloži materijal.
Kina je izazvala sumnju u efikasnost Tepcovih planova da ukloni skoro sve radionuklide iz otpadnih voda, i tvrdi da postoje razlike između tog i ispuštanja u okean na drugim, sličnim mestima jer je Fukušima bila mesto topljenja.
Lokalne ribarske grupe u Japanu izrazile su zabrinutost da će to ugroziti prodaju morskih plodova, dok su japanski kozmetički brendovi takođe bili na meti potencijalnih bojkota potrošača u vezi sa ovim pitanjem. Zabrinutost oko bezbednosti hrane dovela je do pretnji iz Hongkonga da će uvesti nova ograničenja na uvoz i izazvala je porast potražnje za morskom solju u Južnoj Koreji dok su potrošači pokušavali da naprave zalihe pre ispuštanja otpadnih voda.
Kishida se u ponedeljak sastao sa šefom japanske asocijacije ribarske industrije i obećao nova sredstva koja će pomoći u ublažavanju svake štete po reputaciju koja je povezana sa ispuštanjem vode.