Američka berza je počela sedmicu oprezno, dok su investitori čekali ključne pokazatelje inflacije, izjave zvaničnika Federalnih rezervi i početak sezone zarada. U međuvremenu, iz kompanije Morgan Stanley poručili su da zarade neće inicirati veliki skok akcija u SAD, iz kompanije Rio Tinto da postoji niz kratkoročnih ekonomskih izazova u Kini, a iz Turske da će pristati da otvore put Švedskoj ka NATO-u.
Mi smo pisali o građevinarstvu i srpskim startapovima, a naš analitički tim otvorio je nedelju najnovijom analizom.
Ovo je pet stvari koje danas treba da znate.
Turska će podržati članstvo Švedske u NATO-u
Turska je pristala da prestane da blokira kandidaturu Švedske u NATO-u i radiće na pristupanju te nordijske zemlje u bliskoj budućnosti. Turska će tražiti od svog parlamenta da podrži članstvo Švedske u Severnoatlantskom savezu da bi država pristupila "što je pre moguće", rekao je šef NATO-a Jens Stoltenberg novinarima u ponedeljak posle meseci napornih pregovora o zahtevima Turske.
Analiza BBA: ETF-ovi sve popularniji u Adria regionu
Ekspanzija globalnih finansijskih tržišta koja je usledila nakon višegodišnjeg perioda jeftinog novca dovela je do rasta ukupne imovine u "exchange-traded" fondovima (ETF) na globalnom nivou na 10 biliona američkih dolara, u poređenju sa 0,8 biliona američkih dolara koji su bili dostupni tokom Svetske finansijske krize krajem 2000-ih godina, navodi se u analizi našeg analitičkog tima.
"Privlačnost ETF-ova proizlazi iz njihovih prednosti u odnosu na tradicionalne instrumente, kao što je veća fleksibilnost dostizanja izloženosti prema pojedinoj deonici ili skupu deonica. Nedavno uvođenje ETF-ova na tržište došlo je mnogo kasnije nego na najrazvijenijim tržištima, ali je ipak među prvima u ovom delu Evrope", objašnjavaju analitičari.
Međutim, Nikola Stakić, profesor Univerziteta Singidunum, kaže da nije naročito optimističan kada je u pitanju razvoj ETF-a koji bi bio replika Belexa jer bi, kako kaže, to bilo teško zbog niske likvidnosti našeg tržišta kapitala.
MMF: Srbija treba da razmišlja o fleksibilnijem kursu
Iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) smatraju da vlasti u Srbiji u srednjem roku treba da uzmu u obzir uvođenje fleksibilnijeg kursa dinara i "dinarizaciju", navodi se u izveštaju koji je izašao u sredu, a koji se odnosi na prvi pregled potpisanog programa stendbaj aranžmana sa MMF-om od 2,4 milijarde evra.
Prema međunarodnom zajmodavcu, aranžman zasad dobro napreduje, fiskalna politika dobro prati monetarnu kada je suzbijanje inflacije u pitanju, ali rast cena je upravo i faktor nosilac najvećeg rizika za ostvarivanje zacrtanih brojki za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), te su zbog toga i preporučili da se na srednji rok razmotri povratak na "fleksibilniji kurs dinara".
Iz ove međunarodne organizacije očekuju da će srpska ekonomija ove godine dostići rast od dva, a u sledećoj od tri odsto, dok bi trebalo da inflacija ovu godinu završi na 12,4 odsto, da bi naredne značajano usporila na 5,3 odsto. Samim tim, Srbija neće imati rast BDP-a od 2,3 odsto, niti inflaciju od 12,2 odsto, kako se prema aranžmanu očekivalo.
Državne investicije čuvaju građevinarstvo da ne potone
U strukturi privrednog rasta Srbije postoji jedan sektor koji daje značajan doprinos padu: to je građevinarstvo, koje u prvom tromesečju ima realan pad od 1,5 odsto. Možda je zato nedavno posle sednice Saveta za koordinaciju aktivnosti i mera za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), premijerka Ana Brnabić naglasila da je upravo građevinarstvo ključna oblast za dostizanje rasta od 2,5 odsto, što je procena na kojoj je Ministarstvo finansija skrojilo budžet.
A u građevinarstvu se ne dešava ništa što nije očekivano. Autori biltena Kvartalni monitor, publikacije koju izdaje Ekonomski fakultet u Beogradu, pisali su još prošle godine da će visoka inflacija umanjiti raspoloživi dohodak domaćinstva, što će smanjiti tražnju za nekretninama. Takođe, kamatne stope u Evropskoj uniji znatno su povećane, a pošto se građevinarstvo uglavnom finansira iz kredita u evrima, uslovi zaduživanja za investitore sada su znatno nepovoljniji, što takođe utiče na pad izgradnje.
Sledi...
Danas će u Vilnjusu početi dvodnevni samit NATO-a, a izvori Bloomberga otkrivaju da bi u sredu samitu mogao da se pridruži i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, dok je njegova zemlja na putu da se pridruži alijansi.
Izjavu će u utorak dati predsednik Feda u Sent Luisu James Bullard.