Malarija se proširila sa komaraca na ljude u Sjedinjenim Američkim Državama prvi put u poslednjih 20 godina, upozorio je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Četiri slučaja Plasmodium vivak malarije koju prenose komarci prijavljena su na Floridi u poslednja dva meseca, a jedan slučaj je takođe pronađen u Teksasu. Rečeno je da su svi pacijenti u boljem stanju nakon lečenja.
CDC je u zdravstvenom savetu rekao da su komarci Anopheles, koji se nalaze u mnogim regionima zemlje, "sposobni da prenesu malariju ako se hrane osobom zaraženom malarijom". Međutim, naglašava se da je rizik od zaraze malarije u SAD "izuzetno nizak".
Opširnije
Xi Gatesu: Spremni smo da sarađujemo na tehnološkim inovacijama
"Vi ste prvi američki prijatelj sa kojim sam se sastao u Pekingu ove godine", rekao je Xi suosnivaču Microsofta.
16.06.2023
Širi se smrtonosna gljivica Candida auris. Ovo su odgovori na ključna pitanja
Smrtonosna gljivica otporna na lekove koja se širi SAD doživela je drastičan porast slučajeva tokom pandemije kovida.
26.03.2023
Odobren najskuplji lek za lečenje hemofilije, doza košta 3,5 miliona dolara
Američki regulatori su odobrili terapiju kompanije CSL Behring za lečenje hemofilije B, koja podrazumeva jednokratnu infuziju lekom.
23.11.2022
Pre kovida, oko 2.000 slučajeva malarije prijavljeno je u SAD svake godine, pri čemu su skoro svi dolazili od putnika koji su posetili zemlje u kojima je malarija rasprostranjena. Infekcije su dovele do između pet i 10 smrtnih slučajeva godišnje.
Poslednji put u Sjedinjenim Državama prijavljen je prenos malarije 2003. godine, kada je otkriveno osam slučajeva u Palm Biču na Floridi.
Evo na šta treba obratiti pažnju:
Koji su simptomi malarije?
Simptomi mogu uključivati groznicu, glavobolju, bol u mišićima, umor, mučninu, povraćanje i dijareju, prema CDC-ju. Simptomi obično počinju između 10 dana i četiri nedelje nakon infekcije, iako se mogu manifestovati i do godinu kasnije.
Kako se malarija širi?
Većina od 240 miliona godišnjih slučajeva u svetu širi se ubodom zaražene ženke komarca. U retkim slučajevima, bolest se takođe može preneti sa majke na njenu nerođenu bebu, transfuzijom krvi ili korišćenjem zajedničkih igala.
Kako se leči?
CDC kaže da pacijenti za koje se sumnja da imaju malariju treba da se podvrgnu testovima krvi i brzim dijagnostičkim testovima tamo gde su dostupni. Lečenje uključuje uzimanje antimalarijskih lekova kao što su "hlorokin" ili "atovakon" i "progvanil", u zavisnosti od toga gde se smatra da je infekcija nastala.
Šta se dešava ako se malarija ne leči?
Ako se ne leči, malarija može napredovati u tešku bolest, što dovodi do komplikacija, uključujući napade, otkazivanje bubrega, sindrom akutnog respiratornog distresa, komu i potencijalnu smrt.
Kako se možete zaštititi?
Najbolji način da se zaštitite od malarije je sprečavanje ujeda komaraca. CDC preporučuje korišćenje sredstava za odbijanje insekata registrovanih kod Agencije za zaštitu životne sredine, nošenje širokih košulja i pantalona dugih rukava, korišćenje mreža na prozorima i vratima i otklanjanje predmeta u kojima se može sakupljati voda gde bi komarci mogli da polože jaja.