Nakon neočekivanih prepreka, ovog vikenda je usvojena i odluka o proizvodnji nafte u vremenu pred nama. OPEC+ je postigao dogovor da se smanjenja proizvodnje protegnu i na 2024. godinu. U Sjedinjenim Američkim Državama rešeno je pitanje gornje granice duga, a jedna od najbitnijih tema u korporativnim krugovima i dalje ostaje veštačka inteligencija i njen potencijal da unapredi poslovanje i uveća zarade kompanija.
Evo kojih pet stvari ne smete da propustite danas:
1. OPEC+ postigao dogovor o smanjenjima proizvodnje i u 2024.
OPEC+ je postigao dogovor da se smanjenja proizvodnje nastave i u 2024. godini, a prema novom cilju za 2024. usvojen je nivo od 40 miliona barela na dan.
Do dogovora je došlo nakon neočekivane svađe sa predstavnicima afričkih zemalja oko toga kako se mere njihova smanjenja proizvodnje, što je odložilo sastanak za nekoliko sati. Nesporazum je doveo do organizovanja mnoštva sporednih sastanaka dok su se ministri pogađali oko detalja.
Saudijska Arabija će na dobrovoljnoj bazi, kao deo sporazuma, usvojiti dodatna smanjenja, a sledeći sastanak zakazan je za 26. novembar.
2. Biden potpisao zakon o podizanju gornje granice američkog duga
Nakon što je predlog zakona nakon teških pregovora prošao Kongres, predsednik SAD Joe Biden potpisao je zakon kojim se sprečava neispunjavanje finansijskih obaveza države, to jest bankrot.
Mera koju je zagovarao predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy ograničava federalnu potrošnju na dve godine i suspenduje gornju granicu duga do izbora 2024. Biden je potpisao zakon iza zatvorenih vrata, bez ceremonije.
Međutim, nisu svi skroz odahnuli. Kreditni rejting američke vlade na nivou AAA ostao je pod takozvanim negativnim nadzorom (engl. negative watch) Fitch Ratingsa. "Iako rešavanje ćorsokaka u granicama američkog duga omogućava vladi da ispuni svoje obaveze", Fitch nastavlja sa negativnim nadzorom dok razmatra "potpune implikacije najnovije epizode i izglede za srednjoročne fiskalne i dužničke putanje", poručio je u belešci Richard Francis, viši direktor za državni rejting Fitcha.
3. Šef NATO-a pozvao Tursku da pusti Švedsku da postane članica
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u nedelju da je Švedska ispunila svoje obaveze prema Turskoj i da je ojačala svoje zakone o borbi protiv terorizma, što bi trebalo da joj očisti put ka članstvu u alijansi.
Posle sastanka sa novoizabranim turskim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, Stoltenbergu je postavljeno pitanje da li Švedska još uvek može da pristupi pre samita alijanse sredinom jula u Viljnusu u Litvaniji. "Još ima vremena da se to dogodi", rekao je on novinarima.
Zajednički sastanak na kom će Švedska, Finska i Turska razgovarati o saradnji ponovo će se održati 12. juna, zaključio je.
4. O privatizacijama...
Nedelja je donela i novi tekst kolumniste Bloomberg Adrije, političkog analitičara i naučnog istraživača Aleksandra Đokića, koji je doneo svoje viđenje o tome kako je tekla privatizacija naftne industrije u Adria regionu. On opisuje koje su razlike i sličnosti između privatizacija naftne kompanije INA i Naftne industrije Srbije.
Kako navodi Đokić, obe privatizacije su sporne na svoj način, ali su obe ujedno i pokazatelj funkcionisanja i povezanosti jedne pozne tranzicione strukture politike i ekonomije na zapadnom Balkanu.
"Kao i uvek u našem regionu, u pozadini su i geopolitika, interesi takozvane visoke politike, ali tu je i strančarenje, tu su partijski i funkcionerski džepovi koji žude za tim da budu prepunjeni. Sigurno je najzanimljiviji deo analize ovih dveju privatizacija činjenica da one nisu proizvod samo jedne garniture vlasti ili jedne partije", rekao je Đokić.
Sledi...
Pred nama je ne samo zanimljiv dan već i zanimljiv par sedmica u kojima ćemo dobiti odgovore o tome kako će monetarne politike menjati Narodna banka Srbije, ali i Federalne rezerve i Evropska centralna banka (ECB).
Što se ovog ponedeljka tiče, u Beču će se održati konferencija za novinare generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafaela Grossija.
U Beogradu će se medijima obratiti ministarka zaštite životne sredine Irena Vujovic, šef Delegacije Evropske unije, ambasadori Švedske i Švajcarske, kao i predstavnik UNDP-a.
Od statističkih podataka, čeka se objavljivanje izveštaja o kvartalnom poslovanju privrednih društava za prva tri meseca 2023.