Nedelju iza nas obeležio je niz pozitivnih podataka - inflacija širom Evrope je pala, Predstavnički dom usvojio je dogovor o limitu duga SAD, a Srbija može da se pohvali da bar još nekoliko meseci neće upasti u recesiju.
To se ne može reći za Nemačku, koja je zvanično u recesiji, iako je malo olakšanje to što je inflacija u najvećoj svetskoj ekonomiji usporila u ritmu sa Španijom i Francuskom.
Ni to nije tako strašno jer će recesija u Nemačkoj biti blaga i kratka, navodi profesor Milojko Arsić sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu za Bloomberg Adriju. Ipak, u slučaju da duže potraje, to bi se odrazilo na naš izvoz i na manji priliv investicija, navodi on.
Zasada, nemačke kompanije pozitivno ocenjuju privrednu klimu u Srbiji i obećavaju da će sledeće godine povećati broj zaposlenih za oko 30 odsto, a u to se uklapa i najava nemačkog Wacker Neusona da će zaposliti 1.200 ljudi u fabrici u Kragujevcu u koju je investirao 25 miliona evra.
Ipak, investitori će od sada teže dolaziti do subvencija u Srbiji. Država je promenila pravila tako što je podigla prag za potrebno minimalno ulaganje i smanjila podsticaje za otvaranje radnih mesta na 5.000 evra, što je upola manje nego pre desetak godina.
U periodu odluka o dividendama, NIS je neprijatno iznenadio male akcionare i u rekordnoj godini ih ne nagradi većim udelom u profitu. Telekom Srbija predložio je isplatu dividende od 8,4 dinara po akciji. Mala likvidnost tržišta kapitala u Srbiji dovela je do toga da se na razlici u ceni veoma teško može zaraditi, a prinos od dividende ostaje jedini faktor koji bi investitore privoleo na ulaganje na Beogradskoj berzi.
NIS bi takođe trebalo da preuzme Petrohemiju 30. juna. Finiširanje ugovora o strateškom partnerstvu nekoliko puta je odlagano, najverovatnije zbog sankcije ruskim kompanijama, jer Petrohemija većinu svojih proizvoda izvozi u Evropsku uniju. To ipak ne sprečava NIS da učestvuje u odlučivanju oko zarada zaposlenih, koji najavljuju štrajk za 5. jun.
Što se politike tiče, nedelju u Srbiji obeležili su nemiri na Kosovu i Metohiji i najava NATO da će rasporediti još 700 vojnika na severu Kosova. U Turskoj je u nedelju održan drugi krug izboga, gde je Erdogan obezbedio sebi ulazak u treću deceniju vladavine, a španski premijer Pedro Sanchez najavio je prevremene izbore za kraj jula.
Pisali smo i o tome kako nijedan stan u Srbiji neće moći da se proda bez energetskog pasoša, koji na slikovit i razumljiv način daje energetsku ocenu zgrade. Jedna od tema nedelje bile su i zelene obveznice o kojima se govorilo na Regreen konferenciji koju je organizovala Bloomberg Adrija. Njihov potencijal je ogroman, rekao je generalni direktor MK Group Mihailo Janković, te bi ta kompanija mogla u budućnosti da se odluči da sredstva za finansiranje prikuplja i kroz emisiju zelenih obveznica.
Štednja kroz deponovanje novca u banci u Srbiji nije način da sačuvate vrednost svog novca od inflacije, pokazuju poslednji podaci Narodne banke Srbije (NBS).
NBS očekuje da će međugodišnja inflacija od drugog tromesečja imati opadajuću putanju, uz izraženiji pad u drugoj polovini ove godine. Njihovi podaci takođe otkrivaju da su inflaciji u prvom tromesečju najviše doprinele cene povrća.
Nedelja za nama ostaće upamćena i po rekordnom rastu akcija proizvođača čipova Nvidia, što je dovelo do rasta tržišne kapitalizicaije kompanije na bilion dolara.
Ove nedelje je naš analitički tim objavio analizu o odlukama centralnih banaka u kojoj je naglasila da je NBS verovatno završila sa podizanjem stopa, dok je ECB na prekretnici, a možete čitati i brojne tekstove našeg štampanog izdanja, Bloomberg Bussinesweeka.
Koža postaje sve veći luksuz pošto je veganska koža ušla u standardnu ponudu luksuzne robe sa najnovijom Serijom 5 nemačkog BMW-a u okviru nastojanja kompanije da smanji svoj ugljenični otisak. Pogledajte kako to izgleda.