Inflacija raste, a svi pričaju o mogućoj (mada sve manje verovatnoj) nemogućnosti Sjedinjenih Američkih Država da otplate svoje dugove.
Prethodni dan u Srbiji protekao je u znaku Izveštaja o inflaciji Narodne banke Srbije (NBS), a da nizak životni standard utiče na kupovnu moć, da se videti i iz podataka koji ukazuju na to da su nam prosečne plate preniske da bismo vozili električne automobile. Uprkos krizi životnog standarda, avio-industrija se razvija te je Air Serbia u sredu poletela za Čikago prvi put posle više od 30 godina.
U svetu kriptovaluta videli smo da su juriš na kripto-platforme vodili veliki investitori, ali i da se kripto i dalje drži. Naime, Rippleov XRP skočio je više od osam odsto u sredu posle odluke suda u slučaju u kom se s druge strane nalazila Komisija za hartije od vrednosti SAD.
Opširnije
Zoom In: Kamatne stope blizu crvene linije
NBS je podigla projekciju inflacije za ovu godinu za 0,4 odsto na 12,7 procenata. Za iduću godinu procena je da će se kretati od 3,8 do 5,6 odsto.
18.05.2023
NBS blago podigla projekciju inflacije za ovu godinu
Očekuje se prosečna stopa inflacije od 12,7 odsto, a u optimističnijem scenariju bi rast cena iznosio 12,2 odsto.
17.05.2023
Pet stvari koje morate znati od danas u vašim inboksima
Započnite dan najboljim finansijskim i poslovnim informacijama pripremljenim za region Adria.
16.05.2023
Petrov: NBS će u narednom periodu zadržati kamatnu stopu na šest odsto
Cene rastu još od juna 2021. godine, ali sada je inflacija usporila i u aprilu ove godine iznosila je 15,1 odsto.
13.05.2023
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
1. Kraj monetarnog zatezanja NBS?
Prema osnovnom scenariju NBS, centralni bankari očekuju da neće biti daljeg podizanja referentne kamatne stope u Srbiji jer smatraju da trenutna referentna kamatna stopa „radi svoj posao“ pošto je međugodišnja inflacija pala na godišnjem nivou u aprilu i tako prekinula trend rasta koji je počeo u junu 2021. godine.
Naravno, kako je rekao viceguverner NBS Željko Jović na pres-konferenciji u odsustvu guvernera Jorgovanke Tabaković, i dalje su moguća zatezanja. A ako do zatezanja monetarne politike dođe, postoji prostor da se to uradi i kroz prilagođavanje prosečne ponderisane repo stope, objasnio je Jović.
Iz NBS su takođe objavili da su blago podigli projekciju inflacije za ovu godinu, i to na 12,7 odsto, a koordinator istraživanja Svetskog ekonomskog foruma (WEF) u Srbiji izjavio je za Bloomberg Adriju da bi podnošljive cene građani mogli da očekuju tek za tri godine.
2. Srpske plate još nisu za električna vozila
Postoji korelacija između prosečne godišnje neto zarade i udela električnih automobila u voznom parku jedne države, pokazalo je istraživanje Evropskog udruženja proizvođača automobila (ACEA).
Tako, električni automobili čine 21,6 odsto u broju novih automobila registrovanih u Evropskoj uniji (EU) 2022. godine, ali imaju tržišni udeo od samo devet odsto ili manje u više od polovine zemalja članica – a to su one sa nižim prosečnim platama.
U zemljama u kojima električna vozila imaju tržišni udeo manji od devet odsto, prosečna godišnja neto zarada je oko 13.000 evra po radniku, dok je u Srbiji prosečna godišnja neto zarada iznosila oko 7.600 evra.
3. Ponuda veća od tražnje za zajedničku evropsku kupovinu gasa
Uprkos energetskoj krizi, ponuda je bila veća od tražnje za zajedničku kupovinu gasa za zemlje EU (u kom bi i Srbija mogla da učestvuje).
Kada je Evropska komisija u sredu, 10. maja, pokrenula prvi međunarodni tender za zajedničku kupovinu gasa za zemlje Evropske unije (EU) i Energetske zajednice, koristeći nedavno kreirani mehanizam AggregateEU, zahteve je podnelo čak 77 evropskih kompanija.
Ipak, ukupan obim potražnje za gasom iznosi 11,625 milijardi kubnih metara. Međutim, kada je EU nekoliko dana kasnije raspisala konkurs za snabdevače, oni su ponudili više od 13,4 milijarde kubnih metara gasa.
4. Odloženo glasanje za direktivu o obnovljivoj energiji u EU
Jedan deo članica EU protivi se usvajanju direktive o obnovljivoj energiji zbog tretmana nuklearnih elektrana i visokih cena zelene tranzicije, izvestio je Bloomberg, citirajući ljude upoznate sa pregovorima.
Moguće je da Francuska traži dodatna uveravanja od Evropske komisije o ulozi nuklearne energije u zamenu za odustajanje od svog protivljenja, rekli su oni.
Ovakvi problemi neuobičajeni su u zakonodavstvu EU, ali potez Francuske i drugih zemalja podseća na ono što je Berlin uradio pre par meseci kada se pregovaralo o auto-industriji i klimatskom zakonodavstvu.
5. Sledi…
Investitori će nastaviti da prate situaciju oko javnog duga, kao i podatke o nezaposlenosti i prodaji stambenih nekretnina u SAD.
U Pekingu počinje dvodnevni samit Kina - Centralna Azija, a u Njujorku sastanak Saveta bezbednosti, gde će se govoriti o misijama u Ukrajini i Iraku.
U Domu Narodne skupštine u Beogradu će se održati plenarna sednica na čijem je dnevnom redu izveštaj Vlade Srbije o bezbednosnoj situaciji nakon masovnih ubistava u Srbiji.