Greenpeace je saopštio da tuži izvršnu vlast Evropske unije (EU) zbog njene odluke da nekim gasnim i nuklearnim elektranama dodeli, kako su rekli, lažnu zelenu oznaku prema pravilima EU o održivom finansiranju.
Četiri druge ekološke grupe - Transport & Environment, WWF, ClientEarth i BUND - takođe se protive uključivanju gasa u takozvanu taksonomiju EU. Rekli su da će slučajevi biti podneti Opštem sudu EU u utorak.
"Zagađivači već koriste ovu lažnu oznaku da odvuku zelene finansije dalje od mesta gde su potrebne", rekla je Ariadna Rodrigo, aktivistkinja za održive finansije EU u Greenpeaceu. "Odbacivanjem nepoštenog pokušaja Evropske komisije da zelenim oznakama opere gas i nuklearnu energiju, sud može pružiti EU šansu za borbu da stigne do cilja (ugljenična neutralnost do 2050. godine)."
Opširnije
Globalne emisije CO2 dostigle rekord u 2022.
Globalne emisije CO2 dostigle su rekordne nivoe prošle godine jer je sagorevanje fosilnih goriva nastavilo da vodi svet ka opasnom nivou globalnog zagrevanja.
02.03.2023
EU dobija saglasnost o ubrzanju tempa smanjenja CO2
Evropska unija se saglasila da ojača i proširi svoje vodeće tržište ugljenika.
18.12.2022
EU postigla dogovor o ulozi nuklearne energije u zelenoj tranziciji
Države članice EU i Evropski parlament postigli su dogovor o povećanju udela obnovljivih izvora u energetskom miksu do kraja ove decenije.
30.03.2023
Fuzija – rusko diplomatsko oružje za buduću saradnju sa Zapadom
Udaljavanje Evrope od nuklearne energije neće ići jednostavno, pokazala studija.
28.03.2023
Emisije CO₂ u proizvodnji struje možda prošle vrhunac
Globalna emisija CO₂ iz proizvodnje električne energije možda je dostigla vrhunac prošle godine i sada će opasti jer energija vetra i sunca sve više zamenjuju fosilna goriva.
12.04.2023
Taksonomija je lista ekonomskih aktivnosti, od proizvodnje automobila do IT, koje su u skladu sa pravno obavezujućim ciljem bloka da budu klimatski neutralne do sredine veka. Cilj je da se podstaknu ulaganja u te sektore kako bi se ubrzala tranzicija.
Uključivanje gasa je bilo posebno kontroverzno jer sagorevanje ovog goriva emituje ugljen-dioksid u atmosferu, iako manje od uglja. Aktivisti kažu da bi dodatna ulaganja u gasnu infrastrukturu mogla biti u suprotnosti sa klimatskim ciljevima EU.
Komisija sa sedištem u Briselu rekla je da je primila tužbe, ali da neće komentarisati suštinu slučaja pre nego što se donesu sudske presude EU.
Iako je nuklearna energija bez emisija, još uvek postoji zabrinutost za životnu sredinu u vezi sa otpadom koji proizvodi i da bi mogao da odvuče investicije iz obnovljivih tehnologija poput vetra i sunca.
Prošlog septembra, ekološke grupe su pozvale komisiju da preispita uključivanje gasa i nuklearne energije. Komisija je u februaru odgovorila, rekavši da je postupila zakonito.
Neprofitne organizacije očekuju da bi presuda mogla biti doneta 2025. koja bi primorala komisiju da preispita zakon koji reguliše gas i nuklearnu energiju. Austrija i Luksemburg su započeli sopstveni pravni napor.
Neki od predloga Komisije:
- Gasni projekti koji zamenjuju ugalj i emituju ne više od 270 grama CO2 ekvivalenta po kilovat-satu mogu dobiti privremenu zelenu oznaku, ili ako godišnje emisije ne prelaze u proseku 550 kilograma po kilovat-satu tokom 20 godina.
- Takva postrojenja bi morala da dobiju građevinske dozvole do 2030. godine, a da u planu imaju prelazak na obnovljive ili niskougljenične gasove do kraja 2035. godine.
- Nuklearna je prihvatljiva ako nova postrojenja koja dobiju građevinske dozvole do 2045. izbegnu značajnu štetu po životnu sredinu i vodne resurse.
- Sredstva treba da poboljšaju otkrivanje informacija investitorima o nuklearnim i gasnim posedima prema taksonomiji.
- U pisanju teksta pomogla Stephanie Bodoni.