Evropska unija (EU) će imati poteškoće pri ispunjavanju svojih ciljeva u vezi sa emisijom metana, osim ako ne smanji količinu stoke na svojoj teritoriji, zaključak je nove studije.
Bloku će biti teško da ispuni svoje obaveze prema Globalnom obećanju o metanu (Global Methane Pledge) da smanji emisije jednog od gasova staklene bašte za 30 odsto do 2030. godine, navodi se u izveštaju CE Delfta, rađenog za fondaciju Changing Markets. Ukoliko bi blok uspeo da ubedi 10 odsto građana da pređu na ishranu koja sadrži manje mesa i mlečnih proizvoda, moglo bi se postići smanjenje od 34 odsto.
Smanjivanje emisija koje proizilaze iz poljoprivrede ostaje uglavnom tabu tema u Evropi, a vlade se radije fokusiraju na smanjenje curenja metana iz proizvodnje fosilnih goriva ili otpada. Uzgoj životinja, posebno goveda, stvara oko 50 odsto ugljeničnog otiska u industriji.
"Poljoprivreda je Ahilova peta evropske strategije o metanu", rekla je Nuša Urbančič, direktorka zadužena za kampanje u Changing Marketsu. "Emisije metana sa farmi EU jednake su ukupnoj emisiji 50 elektrana na ugalj, ali politike koje bi mogle da dovedu do većih rezova podsticanjem prelaska na zdraviju ishranu sa manje mesa i mlečnih proizvoda potpuno su isključene iz planova EU".
Trenutno stanje stvari bi dovelo do smanjenja emisija od stoke za manje od četiri odsto do 2030. godine, ali bi prelazak na ishranu sa manje mesa doveo do pada od 30 do 38 odsto, pokazala je analiza. U međuvremenu, energija je kriva oko 13 odsto metana koji se oslobađa u EU, tako da mere u ovom sektoru mogu biti ograničene ako se slične akcije ne preduzmu na svetskom nivou.
Više od 100 zemalja potpisalo je Globalno obećanje o metanu, koje je predstavljeno na prošlogodišnjem klimatskom samitu COP26 u Glazgovu. Regulativa koju je EU objavila za rešavanje emisija metana prošle godine izostavila je poljoprivredni sektor i umesto toga se fokusirala na ispuštanja iz proizvodnje nafte i gasa.