Američka vojska nikada nije oborila objekat u američkom vazdušnom prostoru pre obaranja kineskog balona iznad Južne Karoline prošle nedelje. Sada to postaje skoro svakodnevna pojava.
Iznenadno mnoštvo američkih aviona koji s neba razbacuju neidentifikovane objekte misterioznog porekla izazvalo je veliku zabrinutost - da ne spominjemo paniku - da su zvaničnici Pentagona bili primorani da odgovoraju na pitanja o tome u nedelju uveče, baš kada su se Amerikanci spremali za drugu četvrtinu "Super Bowla"." Jedan novinar je čak pitao da li je moguće da su objekte, tj. mete poslali vanzemaljci.
"Nisam ništa isključio u ovom trenutku", rekao je general Glen VanHerck, komandant Severnoameričke komande vazdušno-kosmičke odbrane.
Opširnije
Rusija i Kina – savezništvo ili jednostrana zavisnost
Diskurs koji generiše ruska država, pod rukovodstvom jedne te iste političke klase, menjao se u protekle dve decenije.
12.02.2023
SAD srušile kineski balon, čeka se da Peking odgovori
Zvaničnici predviđaju da će američko-kineski odnosi teško napredovati.
05.02.2023
U stvarnosti, odgovor je verovatno dosadniji. Zvaničnici su rekli da su počeli pažljivije da posmatraju nebo nakon što je navodni kineski špijunski balon preleteo teritoriju SAD, čime je izazvao i buru u javnosti SAD, i novu rundu tenzija sa Kinom. To je dovelo do obaranja manjih objekata iznad Aljaske u petak, severne Kanade u subotu i Mičigena u nedelju.
"Pažljivije smo proučavali naš vazdušni prostor na ovim visinama, uključujući poboljšanje radara, što bi bar delimično moglo da objasni povećanje objekata koje smo otkrili tokom protekle nedelje", rekla je novinarima pomoćnica ministra odbrane Melissa Dalton.
Iako svaki incident može imati razumno objašnjenje, pitanja za Bidenovu administraciju ostaju. Najdirektnije: da li će Pentagon podizati borbene avione svaki put kada uoči neki novi objekat - bilo da je to meteorološki balon, letelica nekoga kome je to hobi ili dron - ako potencijalno ugrozi civilnu avijaciju ili priđe nekoj od mnogih vojnih lokacija raštrkanih širom zemlje?
Dvojica zvaničnika u konferencijskom pozivu Pentagona sa novinarima nisu mogli da odgovore na to pitanje, a VanHerck je to nazvao "političkom odlukom". Dalton je priznala da istraživači i kompanije šalju mnogo uređaja "iz namera koje nisu zlokobne, uključujući legitimno istraživanje".
Nemogućnost američkih zvaničnika da kažu bilo šta o izvorima poslednja tri oborena objekta iznedrila je teorije da bi to mogli biti baloni koji prenose signale Kini ili Rusiji, vanzemaljski objekat ili samo otpad iz vazduha.
"Tamo gore ima mnogo smeća", rekao je član Predstavničkog doma Jim Himes, demokrata iz Konektikata, u emisiji NBC-a "Meet the Press" u nedelju.
Jedna mogućnost je da su to bili delovi većeg špijunskog poduhvata koji je bio neotkriven pre nego što su američki radari i drugi senzori optimizovani da otkrivaju spore leteće objekte iznad 50.000 do 60.000 stopa, rekao je Charlie Moore, penzionisani general-potpukovnik i bivši zamenik direktora operacija u Norad koji predaje na Univerzitetu Vanderbilt.
"Pošto smo videli razvoj ovih balona u poslednjih nekoliko godina, morali smo da se vratimo i pogledamo sve izvore i metode koje bismo mogli da koristimo da otkrijemo njihovo lansiranje, pratimo njihovo kretanje i onda ćemo očigledno moći da pratimo i kako se približavaju Sjedinjenim Državama i Kanadi", rekao je on.
Sve veći broj incidenata postavlja i sve više pitanja o odnosima između dve najveće svetske ekonomije, posebno sada kada je Bidenova administracija u stanju hiperpozornosti na pretnju za koju kaže da je svetski program nadzora koji podržava kineska vojska i koji obuhvata više od 40 zemalja - tvrdnja koju je Peking odbacio.
Američki zvaničnici su prošle nedelje obavestili na desetine stranih diplomata o ovom pitanju i rekli da će znati više kada pronađu olupinu kineskog balona, koja je locirana - ali nije izvučena - iz oko 50 stopa (15 metara) vode u Mirtl Biču, Južna Karolina. Američke i kanadske ekipe za potragu takođe još uvek traže ostala tri oborena objekta.
Događaji su doveli do novog talasa prepirki među partijama, pošto republikanci tvrde da je trebalo da Biden obori kineski balon kada je prvi put primećen iznad Aljaske, umesto da ga pusti da leti iznad cele zemlje. To je samo doprinelo zabrinutosti Vašingtona oko potencijalne pretnje koju predstavlja Kina, koja je osudila SAD da su oborile, kako kažu, samo meteorološki balon koji je zalutao.
Kineski medij "The Paper" u nedelju je saopštio da se Kina sprema da obori neidentifikovani objekat koji leti iznad njenih voda u blizini lučkog grada Kingdaoa. Iako je početna galama oko kineskog balona utihnula, taj izveštaj je ukazao na mogućnost da će svaki novi fenomen uočen na nebu izazvati novu rundu upiranja prstom.
"Verovatno smo dostigli vrhunac medijske i političke pomame u vezi sa špijunskim balonom NRK", rekao je Jacob Stokes, bivši savetnik za spoljnu politiku Obamine administracije koji je sada u Centru za novu američku bezbednost, misleći na Narodnu Republiku Kinu. "Ali čak i kada se pažnja javnosti bude smanjila, američka vlada će verovatno raditi na odgovoru na ovaj problem još dugo."
- U pisanju pomogli Katrina Manson i Iain Marlow.