Populacija Kine se u 2022. smanjila, što je prvi pad broja stanovnika u poslednjih 60 godina. Ova prekretnica je još jedan dokaz da se druga najveća svetska privreda suočava sa ozbiljnom demografskom krizom.
Kina je na kraju godine imala 1,41 milijardu ljudi, što je za 850.000 manje od 2021, pokazuju podaci Nacionalne statističke agencije objavljeni u utorak. Ovo je prvi pad od 1961. godine, poslednje godine Velike gladi pod bivšim liderom Maom Zedongom.
U 2022. rođeno je 9,56 miliona beba, što je smanjenje u odnosu na 10,62 miliona zabeleženo 2021. godine. To je takođe najniži broj od 1950. godine, a napori vlade Kine da podstakne natalitet nisu urodili plodom.
Opširnije
Kineska vlada preuzima zlatne akcije Alibabe i Tencenta
Potez bi mogao pomoći vladi u pristupu važnim podacima
13.01.2023
EU poziva članice da uvedu mere za putnike iz Kine zbog kovida
Države članice Evropske unije preporučile su uvođenje novih ograničenja za putnike koji putuju u uniju iz Kine, ali nisu uvele nova pravila za letove.
05.01.2023
Kineski dobavljači očekuju zaradu kada se bolovi od kovida povuku
Trgovci čekaju da prođe bolan talas kovida.
05.01.2023
SAD će zahtevati negativne kovid testove od putnika iz Kine
Globalna zabrinutost je porasla zbog širenja virusa otkako je Kina ukinula deo mera.
28.12.2022
U istom periodu je umrlo 10,41 miliona ljudi, dok se u prethodnim godinama taj iznos kretao oko 10 miliona. Broj smrti povezanih sa kovidom 19 je naglo porastao nakon što su vlasti neočekivano odustale od politike nulte tolerancije prema virusu. Broj smrti povezanih sa virusom će se verovatno povećati, jer veći broj smrtnih ishoda najčešće dolazi nekoliko nedelja nakon skoka broja registrovanih slučajeva. Broj novih slučajeva u Kini i dalje raste.
Pad broja stanovnika je bio brži nego što se očekivalo, što bi moglo da utiče na privredni rast kroz manju tražnju, na primer, za novogradnjom. Kini će zbog toga verovatno biti otežano preuzimanje ekonomskog primata od Sjedinjenih Američkih Država, a država sa najvećim brojem stanovnika bi uskoro mogla da postane Indija.
Još 2019, Ujedinjene nacije su predviđale da će broj stanovnika u Kini rasti sve do 2031, nakon čega će početi da pada, ali je organizacija prošle godine promenila projekcije, i rekla da bi vrhunac mogao da dođe već 2022. godine. Radna snaga Kine se već smanjuje, dugoročna potražnja za nekretninama će moguće još više pasti, a pod udarom će se naći i penzioni sistem.
Pre Kine, Japan i Južna Koreja su zabeležili pad broja stanovnika, ali se isto susreću sa problemima u vezi sa starenjem populacije. Stopa nataliteta u Kini (broj novorođenih na 1.000 stanovnika) pala je na 6,77 prošle godine, što je najniži nivo od 1978.
Podaci statističke agencije pokazuju da je 62 odsto stanovnika radno sposobno, što u Kini obuhvata ljude uzrasta između 16 i 59 godina. Pre oko 10 godina, stanovnici ovog uzrasta sačinjavali su oko 70 odsto stanovništva, što dodatno ukazuje na probleme sa kojima će se Kina susretati usled starenja stanovništva.