Kineski vladini entiteti su spremni da preuzmu "zlatne akcije" u jedinicama Alibaba Group Holding Ltd. i Tencent Holdings Ltd., što sugeriše da Peking kreće da obezbedi veću kontrolu nad ključnim igračima u najvećoj svetskoj internet areni.
Diskusije se pojavljuju dok se Peking sprema da olabavi kontrolu nad sektorom i privedu kraju žestoku akciju koja je zahvatila većinu internet sfera duže od godinu dana. Ta struktura udela, koja u teoriji dozvoljava vladi da imenuje direktore ili utiče na važne odluke kompanije, mogla bi zvaničnicima dati alat za dugoročni uticaj na industriju.
Ogranak Kineske administracije za sajber-prostor(CAC) zauzeo je četvrtog januara jedan odsto podružnice Alibabe za digitalne medije u Guangzhou, prema korporativnoj bazi podataka Qichacha. Medijski portfelj kompanije uključuje kompanije kao što su platforma za striming Youku i mobilni pretraživač UC Web. Novi direktor koji deli ime zvaničnika CAC-a imenovan je istog dana, pokazuju zapisi koji potvrđuju izveštaj Financial Timesa.
Fond koji je kupio Alibabu podržava CAC zajedno sa istaknutim državnim firmama kao što su CITIC, China Post i China Mobile Ltd., pokazala je baza podataka. U toku su i razgovori o tome da vladino telo preuzme sličan udeo u podružnici Tencenta u kontinentalnoj Kini, rekla je osoba upoznata s tim. Financial Times je ranije objavio tekst o tom slučaju.
Sve su veći znaci da administracija Xi Jinpinga, koja želi da oživi ekonomiju broj dva u svetu, preokreće kurs u kampanjama protiv zavisnosti od igara i sprema se da oslobodi firme kao što je Alibaba koje su bile pod nadzorom vlade. Didi Global Inc., jedna od najistaknutijih žrtava ukidanja, mogla bi dobiti odobrenje da ponovo pokrene svoje aplikacije već sledeće nedelje, izvestio je Reuters u petak, čime je završen povratak u prodavnice mobilnih uređaja kako se očekivalo.
Šta kaže Bloomberg Intelligence
Povećani uticaj kineske države na Alibabu i Tencent, pri čemu će vlasti prema izveštaju Financial Timesa preuzeti jedan odsto direktnog udela u svakoj od njih, mogao bi podići kontrolu nad kompanijama izvan Kine i usporiti njihovu ekspanziju. Peking je već uzeo zlatnu deonicu u Tiktok-matici Bytedance i Kuaishou.
- Ketrin Lim i Trini Tan, analitičari
Nagli zaokret u vezi sa strogim ograničenjima zbog kovida početkom decembra ubrzo je praćen drugim promenama koje su pogodne za tržište. Kina ukida dvogodišnju zabranu uvoza uglja iz Australije, ublažavajući tehnološke gigante i povlačeći stroge "tri crvene linije" koje su pogoršale pad imovine.
Sada se postavlja pitanje da li reforma politike predstavlja zamah ka fleksibilnosti koja je pomogla da podstakne ekonomski uspon Kine u protekle četiri decenije ili je jednostavno odgovor na sve lošiju ekonomiju.
Akcije Tencent i Alibabe su uglavnom ostale nepromenjene u Hongkongu, nadoknadivši ranije gubitke. Portparol Tencenta je odbio da komentariše, dok portparol Alibabe nije odgovorio na zahtev za komentar.
"Za mene su vesti pomalo pozitivne", rekao je Banny Lam, šef istraživanja u Ceb International Inv Corp Ltd. "Obe kompanije se bore sa problemima represije poslednjih godina. I za Alibabu i za Tencent, državni udeo bi potencijalno mogao da im pomogne da dobiju zeleno svetlo za poslovanje u novim oblastima i smanje rizike od daljeg pritiska od strane regulatora".
Kineski državni organi godinama su ulagali milijarde dolara u startapove privatnih firmi visokog profila od Didi do Jack Maove Ant Group Co. Poslednjih godina, dok je Peking pritiskao svaku sferu interneta, zvanične agencije su takođe preuzele nominalne uloge jedan odsto - takozvana zlatna akcija.
Iako je nejasno kako će Peking uopšte iskoristiti pravo glasa, analitičari spekulišu da bi, osim dobijanja mesta ili glasa za stolom, to takođe moglo pomoći vladi u pristupu važnim podacima. Vlasnik TikToka ByteDance Ltd. i Weibo Corp. su među najvećim internet kompanijama koje su otkrile takvu vrstu aranžmana.