Ukrajina mora silom da povrati najveću evropsku nuklearnu elektranu od Rusije, dok u međuvremenu nestaju pokušaji da se oko nje uspostavi bezbednosna zona, rekao je najviši nuklearni zvaničnik Kijeva.
Petro Kotin, predsednik ukrajinske nuklearne kompanije Energoatom, odbacio je kao nerealne pozive Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) ukrajinskim i ruskim vlastima da nametnu bezbednosni perimetar oko fabrike Zaporožje na jugu Ukrajine. Šest reaktora, koje su ruske snage zauzele u prvoj nedelji invazije 24. februara, bili su izloženi artiljerijskim i raketnim napadima, što je povećalo rizik od nuklearne vanredne situacije.
"Mislimo da to nije realno", rekao je Kotin u intervjuu kasno u utorak o naporima IAEA da uspostavi tampon zonu. "Krenula je nova godina, a ova zona još nije stvorena".
Umesto toga, Kotin kaže da je verovatniji scenario da vojska vrati ono što on naziva "atomskim biserom" zemlje pod ukrajinsku kontrolu.
"Naša najveća nada je u ukrajinskim oružanim snagama", rekao je Kotin, koji nadgleda 15 ukrajinskih državnih reaktora putem video-veze. Ako ukrajinske snage budu u stanju da probiju ruske linije i zauzmu južni grad Melitopolj, više od 100 kilometara (60 milja) južno od objekta, "jedina opcija će biti da okupatori napuste elektranu", rekao je on.
Komentari nagoveštavaju da će jedna od najopasnijih žarišta rata ostati sa kratim fitiljem dok sukob ulazi u drugu godinu. Generalni direktor IAEA Rafael Mariano Grossi je prošlog meseca izrazio optimizam da je dogovor o uspostavljanju bezbednosne zone sve bliži.
Zemlje koje i dalje imaju milijarde dolara vredne nuklearne poslove sa Rusijom treba da uzmu u obzir nuklearni rizik koji je izazvala okupacija Kremlja, rekao je Kotin, dodajući da Ukrajina ima nekoliko godina zaliha goriva za svoje reaktore.
"Ovo je jedna od nogu na kojoj stoji ovaj rat", rekao je on. "Moramo da zaustavimo ovaj novac koji dobijaju od finansiranja rata".
Ruski državni nuklearni gigant Rosatom nastavio je da igra veliku ulogu na međunarodnim nuklearnim tržištima. Njene podružnice i dalje snabdevaju više od petine obogaćenog uranijuma koji se koristi u SAD, a milionima Evropljana i dalje je potrebno njegovo nuklearno gorivo za proizvodnju električne energije. Rosatom nastavlja rad na projektima od Bangladeša do Egipta i Turske.
"Trebalo bi da postoje sankcije protiv Rosatoma dok se ovaj rat ne završi", rekao je Kotin. "Njihove međunarodne aktivnosti treba da budu obustavljene dok ne okončaju nelegalno zauzimanje civilnih objekata."
Rosatom je u oktobru preuzeo puno vlasništvo nad Zaporožjem, prisiljavajući radnike da se ponovo prijave u rusku državnu kompaniju kako bi zadržali svoja radna mesta. Predsednik nadzornog odbora Sergei Kiriyenko, koji je i prvi zamenik šefa kabineta Kremlja, posetio je nuklearku krajem prošlog meseca u potezu koji je osudila vlada Kijeva.
Napor ukrajinske vlade da ubedi druge nacije da prekinu veze sa ruskom atomskom industrijom dobio je podršku Holtec International Corp., bliskog američkog nuklearnog dobavljača koji radi sa vladom Kijeva.
Ruska okupacija Zaporožja ne rizikuje samo nuklearnu nesreću, već i preti da potkopa atomsku energiju kao čist izvor energije širom sveta, napisao je izvršni direktor Holteca Kris Singh u pismu koje je podelio sa Bloombergom u utorak.
Ruski predsednik Vladimir Putin "osmislio je i normalizovao novi užasan instrument rata koji bi buduća odmetnička država poput njegove nesmetano upotrebila protiv svog suseda koji joj se ne sviđa", napisao je Singh. "Izgradnja novih nuklearnih elektrana za proizvodnju čiste energije na kojima u velikoj meri zavisi budućnost dekarbonizacije životne sredine naše planete biće ugrožena."