Prošla godina bila je rekordna za vrhunska vina, jer su indeksi Liv-exa, koji se smatraju najpoznatijom vinskom berzom u svetu, dostigli rekordne vrednosti. I promet na berzi i broj prodatih vina na aukcijama bili su rekordni. "Bikovski trend podstaknut je okruženjem niskih kamatnih stopa i sve većim interesovanjem za alternativna ulaganja nakon epidemije kovid 19", napisali su na sajtu pomenute berze. Kako će biti u budućnosti? S jedne strane, cene nekih vina su prošle godine bile rekordne, ali s druge strane sve je manje aktivnih kupaca po ovim cenama.
Procvat na tržištu vrhunskih vina tokom ere kovida 19 prikrio je krhkost globalnog lanca snabdevanja, ali su se pojavile značajne pukotine kako je svet popuštao stroge mere protiv širenja virusa korona. Ruska invazija na Ukrajinu krajem februara izazvala je dalje potrese u lancu snabdevanja, pošto su cene energenata porasle, pa ni vinska industrija nije bila otporna na to.
Tako su trgovci na berzi Liv-ex uglavnom neutralni ili prilično pesimistični u pogledu izgleda za tržište u narednoj godini, prema istraživanju Liv-exa. Ipak, za investitore u vina ključna je stabilnost ove investicije u uslovima mogućeg ekonomskog zahlađenja. "Premijum vino je inherentno investicija niske volatilnosti, što mu daje prednost u odnosu na konvencionalne investicione klase, posebno tokom turbulentnih ekonomskih vremena", navodi se u izveštaju berze.
Opširnije
Čime nazdravljate? Pet srpskih penušavih vina za novogodišnju noć
Do 3.000 dinara je dovoljno za odlično penušavo vino u Srbiji.
31.12.2022
Rakija – piće luksuznije od viskija, ali bez pravog marketinga
Podaci pokazuju da 70 odsto roda šljiva u Srbiji ide u proizvodnju šljivovice, najzastupljenije rakije na tržištu, a Srbija se već godinama nalazi među najvećim svetskim proizvođačima šljive.
30.10.2022
To se pokazalo i ove godine, kada se vino pokazalo kao dobar štit od inflacije. Svi glavni vinski indeksi završili su godinu na višim vrednostima nego što su je započeli. Istovremeno, indeksi Liv-ex Fine Wine 100 i Liv-ex Fine Wine 1000, koji su glavni kriterijumi za praćenje cena, dostigli su nove rekordne vrednosti. Indeks Liv-ex 100 je u porastu od pet odsto od početka godine, nadmašujući sve glavne berzanske indekse.
Najgori region je Bordo
Svih sedam podindeksa Liv-ex 1000 je dobilo je na vrednosti od početka godine, ali je najsporije rastao indeks Bordo 500. U indeksu Liv-ex 1000, najbolji je bio indeks Burgundija 150, koji je dobio više od četvrtine vrednosti od početka šrošle godine, a 2022. se najviše istakao Šampanja 50 koji je za petinu veći.
Pao je i tržišni udeo regiona Bordo, koji sada predstavlja 34,5 odsto ukupnog tržišta po vrednosti, dok je godinu ranije ovo učešće iznosilo 37,7 odsto. Pali su i tržišni udeli Toskane, Pijemonta, Kalifornije i Rone, što je uglavnom rezultat opreznijeg odabira kolekcionara. "Burgundija i vina iz regiona Šampanj bili su na čelu izbora investitora", piše Liv-ex.
Tržišni udeo Burgundije povećan je sa 22 na 26,2 odsto, a udeo vina iz Šampanje sa 8,8 na 13,7 odsto. Ovo je rekordna vrednost za oba regiona. "Region Bordo nastavlja da nudi upravo ono što tržištu treba – visokokvalitetna vina u dobrim količinama i po pristupačnim cenama", smatraju iz Liv-exa.
Veće kamate neće značajno uticati na tržište vina
Iako izgledi za 2023. na tržištu akcija i obveznica nisu ohrabrujući, vrhunsko vino i dalje pruža relativnu stabilnost i deluje kao zaštita od inflacije. "Rastuća inflacija, a sa njom i više kamatne stope smanjiće apetit za rizik, ali će to uticati samo na špekulativne kupovine vina, a ne na celo tržište", smatraju na berzi.
Međutim, nijedno tržište ne raste zauvek i istorijski podaci sugerišu da su neki regioni možda dostigli vrhunac. U okviru indeksa Liv-ex 1000 više vina je pojeftinilo nego što je poskupelo. "Čini se da je neobavezan odnos prema otpadu nestao. Kako je potražnja počela da presušuje, izuzetno skupe boce sve je teže prodati", navode iz Liv-exa u izveštaju. Kratkoročno gledano, izgledi su nešto lošiji, ali kako ističu iz Liv-exa, ulaganje u tržište dobrih vina nikada se nije smatralo kratkoročnim.
Krug investitora na tržištu vina se širi
Uprkos možda nešto slabijim izgledima, tržište vrhunskih vina privlači nove investitore. Porast aplikacija za trgovanje otvorio je vrata mnogo širem spektru investitora koji traže alternativna sredstva ulaganja. "Nove investitore privukao je i rast ovog tržišta na kraju 2020. i tokom cele 2021. godine", pišu iz Liv-exa.
Nove tehnologije kao što su NFT i kriptovalute takođe su podstakle bum alternativnih investicija. Na primer, proizvođači Penfolds i Dom Perignon su čak ponudili boce specijalnog izdanja kao NFT tokene koji se mogu kupiti i kriptovalutom ether.