U Pirotu je na snazi vanredna situacija zbog curenja amonijaka iz cisterne koja je u nedelju po podne iskliznula iz šina. Škole, vrtići i javne ustanove ne rade.
Ministar građevinarastva, saobraćaja i infrastruktre Goran Vesić rekao je u ponedeljak da su u Pirotu, posle prevrtanja vagona i curenja amonijaka, izvršena merenja na pet gradskih lokacija i da nije utvrđeno prisustvo tog jedinjena u vazduhu.
Da je reč o veoma toksičnom jedinjenju, potvrđuju stručnjaci.
Opširnije
Elixir Grupa: Iscurilo 20 t amonijaka, najveći incident do sada
Kompanija Elixir Grupa potvrdila je da je reč o najvećem incidentu te vrste od kada postoje dve fabrike za preradu amonijaka.
26.12.2022
Za iskliznuće vagona i curenje amonijaka kriva loša infrastruktura, kaže ministar
Ministar građevinarastva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić rekao je u da u Pirotu nije utvrđeno prisustvo amonijaka u vazduhu.
26.12.2022
“Amonijak reaguje sa tkivnom tečnošu, naše sluzokože su obložene nekim vrstama tečnosti i reagujući sa vodom nastaje amonijum hidrioksid i nastaje bazna reakcija koja oštećuje sluzokožu i gornjih i donjih disajnih puteva. Ono što je sreća u nesreći je da mi jasno osećamo amonijak i odmah osećamo da smo izloženi, miris je jak. Neki drugi gasovi nemaju ukus i miris pa su te materije opasnije. Ove maske koje smo koristili za koronu ne koriste, postoje vojničke maske koje mogu da zaštite građane, ali jedino je lek da se što više udaljite od mesta i ne dolazite u kontakt. Građani treba da zatvore prozore i da se evakuišu odmah kada osete neprijatne mirise. Oni koji su izloženi treba da pogledaju smer duvanja vetra i trebalo bi da se evakušu normalno, pod pravim uglom u odnosu na smer duvanja vetra”, kaže Petar Bulat, predsednik Udruženja toksikologa Srbije za Bloomberg Adriju. Prilikom udisanja, toksiĉni efekti amonijaka su neizbežni, kaže toksikolog.
Krizni štab grada Pirota saopštio je nakon današnje sednice da prevrnuti vagon koji je prevozio amonijak nije došao u dodir sa vodom iz reke Nišave, ali da građani nizvodno od tog grada preventivno ne bi trebalo da koriste vodu iz česme bar još nekoliko sati jer amonijak još uvek curi.
Na sednici kriznog štaba u Pirotu saopšteno je da u vazduhu u tom gradu nema amonijaka, odnosno da je količina amonijaka na pet mernih mesta u gradu ravna nuli, prenela je Radio-televizija Srbije.
Vetar sanira
Prema rečima toksikologa Bulata, sve zavisi kojom brzinom amonijak napušta sud u kojem se nalazio, ako je malo curenje na ventilu on se polako oslobađa i ne pravi veliki problem, ali ako je to velika rupa i napušta brzo u velikim količinama, onda je to problem.
"Ako duva jak vetar, on će dosta brzo da razredi jaz koji je nastao na licu mesta i da ga sanira. Mirno je vreme, a amonijak je tu gde je i polako se kreće kako ga nose atmosferske prilike. Na licu mesta ne bi trebalo da napravi veće probleme, to je gas koji će da ode. Lokalno oštećenje će napraviti na biljnom svetu, ali neke trajne posledice neće ostavljati. Smeta najviše bolesnicima respiratornog trakta, ali i deci. Ono što je bitno da naglasim je da preko klima-uređaja ne možete da osetite posledice amonijaka", objašnjava Bulat.
Inače, od početka rata u Ukrajini cena amonijaka u svetu porasla je do neviđenih nivoa, ali ostaje da se vidi koja je količina izgubljena u izlivanju kod Pirota. Trenutna cena na tržištu sirovina za amonijak je 1.050 dolara po metričkoj toni na referetnoj berzi u Evropi, što je pad sa rekorda koji je zabeležen ranije ove godine u martu, kada je cena bila na 1.650 dolara.
Iz kompanije Elixir Grupa procenjuju da je iscuriilo 20 tona amonijaka.