Kineska vlast će pojačati napore usmerene ka vakcinaciji starijih građana, što je jedan od preduslova za ponovno otvaranje. Privreda se trenutno nalazi u začaranom krugu zatvaranja usled striktnog praćenja politike nulte tolerancije virusa (eng. Covid-Zero).
Zvaničnici planiraju da sprovode veći broj vakcinacija u staračkim domovima, naročito u slučaju onih koji ne pokazuju volju da se vakcinišu, navodi se u izjavi Nacionalne zdravstvene komisije objavljene u utorak. Vlada će koristiti "big data" setove podataka kako bi identifikovali starije građane koje nisu potpuno vakcinisani, dodaje se u izjavi.
Iako je više od 90 odsto kineske populacije koja broji 1,4 milijarde ljudi primilo dve doze vakcine (što je relativno visok procenat), brojevi opadaju sa životnom dobi. Tako je samo 65,7 odsto starijih od 80 godina potpuno vakcinisano, a tek 40 odsto je primilo buster dozu. Oko 86 odsto osoba starijih od 60 godina dobilo je dve doze vakcine.
Opširnije
Kini će, kao i Evropi, trebati dve godine da se otvori
Ne treba očekivati brzu promenu politike, već postepene promene, uz periode za procenu stanja između njih.
28.11.2022
Kineski protesti pogađaju sirovine, nafta na najnižem nivou od 2021.
Vrednost imovine od nafte do akcija je pala pošto su protesti u Kini pogodili tržišta.
28.11.2022
U Kini broj zaraženih dostigao sedmomesečni maksimum i novi rekord
U poslednja 24 sata zabeležena su 29.754 nova slučaja, više od 28.973 koliko je iznosio prethodni rekord zabeležen sredinom aprila.
24.11.2022
Niska stopa vakcinacije je viđena kao prepreka ka ponovnom otvaranju, kao što je to bio slučaj u ostatku sveta. Vlast se plaši masovnog zaražavanja među nevakcinisanim starijim građanima jer bi to moglo da preoptereti zdravstvenu infrastrukturu. To i dalje naizgled nije dovoljno da pripadnike te ranjive grupe privoli da se vakcinišu. Vlast je uvela novčanu nadoknadu i osiguranje od "nesreća u vezi sa vakcinacijom", ali se još uvek nisu odlučile za obaveznu vakcinaciju, što je dalo rezultata u drugim zemljama.
Politika "Covid-Zero" se nalazi na udaru, a protesti izbijaju od Pekinga i Šangaja, do Čengdua i Kašgara. Frustrirani građani su prošlog vikenda izašli na ulicu, zahtevajući da se zatvaranja ukinu. Pored desetina miliona građana, u problemu se nalaze i kompanije, ali i celokupna privreda, čiji je rast znatno usporen.