Izraelska ekonomija je pretežno uslužnog karaktera, posebno orijentisana na IT i tehnologije. Upravo takav je i sastav berzanskog indeksa Tel Aviv 35, gde 32 odsto čine finansijske, a 22 odsto tehnološke kompanije. S obzirom na to da je Izrael relativno mala zemlja, dosta kompanija odlučilo je da listira ADR-ove na američkim berzama.
Trenutno, stotinak kompanija vrednih više od 160 milijardi dolara kotira se na berzama putem depozitnih potvrda. Kad to uporedimo s tržišnom kapitalizacijom samog indeksa, vidimo da je kapitalizacija izraelskih kompanija u SAD na nivou domaćeg indeksa. Iako je Izrael manji nego ceo Adria region, berza je mnogo jača i razvijenija. Više od 50 puta je tržišna kapitalizacija izraelskog indeksa veća od svih indeksa u Adria regionu, zahvaljujući sektorima tehnologije i zdravstvene nege.
Tel Aviv 35 indeks trenutno je na istorijski najvišem nivou, usled snažnog doprinosa tehnološkog sektora, ali i zdravstvenog, odnosno Teve čija je cena akcije porasla više od 70 odsto ove godine. BKIL indeks koji prati izraelske ADR-ove na američkim berzama - nadvisio je rast domaćeg indeksa, ali i američkog S&P 500.
Opširnije
Iransko-izraelski rat: Tržišta se još uvek drže, ali pitanje do kada
Rat na severu može da se proširi, kaže Jelena Juvan, a analitičar Tilen Šarlah smatra da ,ako ne dođe do regionalnog rata, onda neće biti šokova na tržištima.
04.10.2024
Izrael napao Bejrut, svet čeka napad na Iran
Devet osoba je umrlo u centru libanske prestonice nakon izraelskog napada na bolnicu koju povezuju sa Hezbolahom.
03.10.2024
Prvi samit UK i EU 2025. godine, kao deo pregovora o saradnji posle Bregzita
Očekuje se da formalni pregovori počnu u decembru ili januaru, a obe strane navode da će ostati čvrsti u svojim stavovima u vezi s nekim ključnim pitanjima.
03.10.2024
Otvorena bliskoistočna Pandorina kutija, šta bi sve moglo da izađe iz nje?
Iran je u utorak ispalio oko 200 balističkih projektila na Izrael.
02.10.2024
Razlog za to je pomenuti tehnološki sektor čiji rast ne jenjava globalno i Teva koja imaju svoje ADR-ove na američkim berzama. Isto tako, domaći indeks nije toliko porastao s obzirom na to da u svojim segmentima ima i proizvođače materijala i industrijalce, a koji imaju negativan prinos ove godine, zbog slabije potražnje.
Iako je indeks na istorijski najvišem nivou, možemo reći da je još uvek potcenjen. Naime, kad pogledamo P/E pokazatelj i EV/EBITDA, koji se smatraju dobrim valuacijskim pokazateljima, vidimo da se ti pokazatelji nalaze na nižim nivoima u odnosu na desetogodišnji prosek. Takođe, kad uporedimo s američkim indeksima, ali i indeksima u Adria regionu, izraelski indeks je potcenjen i ima prostora za dodatni rast.
Iako je regija u kojoj se nalazi Izrael pod stalnim geopolitičkim pritiscima i ratovima, kompanije koje se nalaze u indeksu nisu direktno pod uticajem tih događaja. Većina kompanija je izvozno orijentisana s operacijama širom sveta. Moguće je da finansijske kompanije budu pod pritiskom događaja, u zavisnosti od izloženosti pojedinim sektorima, ali ne očekujemo da bi potencijalni udarac na dobit i marže bio značajan.
Iako postoji bojazan od jačeg i većeg rata na području Bliskog istoka, smatram da neće biti problema za listirane izraelske kompanije, posebno ne za one veće, svetskog glasa. Tu mislim da kompaniju Teva, ili na manje poznatog Check Point Softwarea koji je, zapravo, kompanija s najvišom kapitalizacijom, s obzirom na to da je reč o vodećem svetskom pružaocu bezbednosnih rešenja.