Pre više od decenije, Elon Musk se podsmevao ideji da kineska kompanija BYD može biti legitiman konkurent. Oh, kako se stvari menjaju.
Sada BYD, kog podržava Warren Buffett, treba da zbriše svog najbližeg rivala u Kini, kompaniju Tesla. Prošle nedelje, izvršni direktor BYD-a je rekao da se njegova kompanija "priprema da Tesli uskoro isporuči baterije". Potencijalni ugovor će katapultirati BYD u smeru da postane jedan od najistaknutijih i najvećih svetskih proizvođača električnih vozila i baterija.
To je pametan potez. BYD je unapredio svoju igru u poslednje dve godine nizom električnih vozila i litijumskih baterija visoke tehnologije, što mu omogućava da zagrabi udeo na globalnom tržištu. Kompanija planira da proda 1,5 miliona jedinica ove godine, što će je dovesti do skoro trećine kineskog tržišta električnih vozila do kraja 2022. U aprilu se BYD svrstao među najveće proizvođače električnih vozila po prodaji i postao treći najveći proizvođač automobila po tržišnoj vrednosti u svetu. Istog meseca prodao je više od 46.000 električnih vozila - u poređenju sa Teslinih 1.728 - i objavio da je prestao da proizvodi vozila na gorivo, prvi od svih proizvođača. U maju, čak i kada je Šangaj bio zatvoren, prodaja električnih vozila porasla je za 250 odsto u odnosu na godinu ranije.
Aranžman BYD-a sa Teslom još nije jasno skiciran, ali će kineska kompanija verovatno snabdevati Teslu svojom Blade baterijom - inovativnim pristupom decenijama staroj litijum-gvožđe-fosfat formulaciji. Fokusirao se na ovu formulu, umesto na varijantu nikl-kobalt-mangan koju koristi nekoliko konkurenata, jer je efikasnija u pogledu prostora, gustine energije i dometa. Takođe je sigurnija, sa novouvedenom strukturom ćelija-telo. U međuvremenu, proizvođač električnih vozila i baterija je u velikoj meri uspeo da zaobiđe probleme u lancu snabdevanja zbog svojih tesnih odnosa sa dobavljačima, i istrajno je izbacivao nove automobile. Kao deo svog vertikalno integrisanog poslovnog modela, BYD je aktivno tražio da obezbedi resurse kao što je litijum.
BYD radi ono što Tesla želi da uradi: pravi baterije i obezbeđuje resurse u lancu snabdevanja. Takođe je već postigao cilj svog rivala da postane jedan od najvećih proizvođača električnih vozila na svetu. Muskova firma je imala težak period lansiranja svoje baterije 4680 i još izviđa lokacije za poslovanje širom sveta. Iako je to dalekovido, BYD gađa još dalje. Naravno, njegovi automobili možda još nisu tako sjajni kao Teslini, ali se prodaju. Sada su i njihove baterije u Tesli.
Za kompaniju Tesla, stvar je u tome da osigura da njeni automobili budu napajani i da izbegne da bude zakočena u kineskom lancu snabdevanja, naročito posle teškog lokdauna u Šangaju. Diverzifikacija baze dobavljača ima smisla, iako je jedan od njenih postojećih partnera najveći svetski proizvođač baterija, Contemporary Amperex Technology (CATL).
Uz kapacitet za proizvodnju automobila i svoje baterija, BYD je spreman da zauzme najveće svetsko tržište automobila. Zasad, jedina stvar koja mu stoji na putu je CATL, koji je napredovao u NCM i LFP tehnologiji. BYD bi mogao zaostati ako CATL i južnokorejski proizvođači uspeju da podstaknu usvajanje baterija veće energetske gustine. Kineska kompanija nastavlja da širi svoju bazu kupaca, snabdevajući kompanije poput BMW-a cilindričnim baterijskim ćelijama - istim kao što koristi Tesla - udaljavajući se od ćelija kvadratnog tipa na koje se obično fokusirala.
Čak i sa približavanjem CATL-a, BYD ima koristi od pronicljive i dobro sprovedene strategije. To je ono što će ga držati ispred Tesle.
Da kontaktirate sa autorkom ove priče:
Anjani Trivedi na atrivedi39@bloomberg.net