Ruska centralna banka odlučila se za najmanju promenu referentne kamatne stope otkako je, nakon napada na Ukrajinu, počela da relaksira monetarnu politiku. Inflatorni rizici se ponovo intenziviraju, a privredna aktivnost se smanjuje zbog posledica sankcija.
Centralni bankari predvođeni guvernerkom Elvirom Nabiullinom smanjili su kamatnu stopu sa osam odsto na 7,5 odsto u petak, što je prema podacima iz Bloombergove ankete očekivala i većina ekonomista. U pratećoj izjavi, centralna banka je dovela u pitanje i dalje korake u relaksaciji monetarne politike.
"Banka Rusije će u svojim sledećim odlukama uzeti u obzir trenutnu i projektovanu inflaciju u odnosu na ciljani proces privredne transformacije, kao i rizike koje donose domaći i međunarodni uslovi i reakciju finansijskih tržišta", rekli su centralni bankari.
Vrednost rublje u odnosu na dolar pala je za 0,4 odsto.
Potreba da se pospeši rast privrede nakon šoka izazvanog sankcijama dovela je do dodatnih izazova u ograničavanju rasta cena.
Iako su cene tokom leta padale na mesečnom nivou, njihov pad se usporio kada je reč o nedeljnim kretanjima. Inflaciona očekivanja, koja banka analizira pri donošenju odluka, porasla su drugi mesec zaredom, nakon ogromnog fiskalnog stimulusa koji je vlada usvojila.
Nove pretnje po cene dolaze u centar pažnje guvernerke jer se privreda nalazi u ozbiljnom padu, a cene zaduživanja su već ispod nivoa od pre napada na Ukrajinu. Ekonomisti očekuju da će kamatna stopa na nivou od 7,5 odsto ostati do prvog kvartala sledeće godine.
Jureći cilj
Naiullina je nagovestila da će centralni bankari tolerisati "nešto viši" nivo inflacije od njihovog cilja od četiri odsto dok se privreda ne prilagodi izazovima.
Međutim, u petak su iz centralne banke upozorili da "u slučaju da dođe do daljeg povećanja budžetskog deficita, može doći i do pooštravanja monetarne politike kako bi se inflacija vratila u okvire cilja do 2024. godine".
Banka Rusije je smanjila i projekciju inflacije, pa sada očekuje da će rast cena od 11 do 13 odsto doći do kraja ove godine. U aprilu je inflacija bila skoro 18 odsto, dok je u avgustu pala na 14,3 odsto.
"Inflacioni rizici ostaju povišeni usled ograničenja na strani ponude i rasta količine novca do kojeg je došlo zbog poboljšanja u fiskalnom impulsu", rekli su analitičari Barclays Plc uključujući i Zalinu Alborovu.