Izraelski premijer sa najdužim stažom uključio se u program na saudijskoj državnoj televiziji iz Tel Aviva. Amerikanac izraelskog porekla se proglašava "glavnim rabinom Saudijske Arabije" nakon što je pristigao sa turističkom vizom. Ugledna saudijska porodica ulaže u dve izraelske kompanije i ne trudi se da to sakrije.
Svi ovi skorašnji događaji donedavno bi bili nezamislivi. Ali nekad tajne veze između Saudijske Arabije i Izraela sada su sve vidljivije jer neka od duboko ukorenjenih rivalstava na Bliskom istoku oprezno ustupaju mesto pragmatičnim ekonomskim i sigurnosnim vezama. Saudijski prestolonaslednik i de fakto lider Mohammed bin Salman nastoji da ubrza svoje planove za rekonstrukciju ekonomije koja se oslanja na naftu, dok Izrael želi da dalje razvija diplomatski prodor 2020. sa manjim zemljama Zaliva.
"Ne gledamo na Izrael kao na neprijatelja, već kao na potencijalnog saveznika", rekao je princ Mohammed ranije ove godine u upečatljivoj ponovnoj proceni jedne od najvažnijih tačaka razdora u regionu.
Opširnije
Najveći svetski izvoznik nafte želi da skladišti ugljen-dioksid
Kompanija Aramco planira da počne trajno skladištenje ugljen-dioksida.
11.08.2022
Srpska roba u Saudijskoj Arabiji a uskoro i u Egiptu
Srpski proizvođači hrane dobili su dozvole za izvoz goveđeg i jagnjećeg mesa i mlečnih proizvoda u Saudijsku Arabiju.
09.08.2022
BDP Saudijske Arabije zbog nafte najviši od 2011.
Međugodišnji rast BDP-a Saudijske Arabije u drugom kvartalu iznosio je 11,8 odsto.
01.08.2022
Saudijski projekat Neom dobija 80 milijardi dolara investicija
Prva faza projekta, koja će trajati do 2030. godine, koštaće 1,2 biliona rijala.
26.07.2022
Izrael zabeležio iznenađujući pad ekonomskog rasta od 1,6 odsto
Izraelska ekonomija zabeležila je neočekivano smanjenje rasta za 1,6 odsto na godišnjem nivou u prvom kvartalu.
16.05.2022
Decenijama nakon osnivanja Izraela 1948. godine, Saudijska Arabija i njeni susedi u Persijskom zalivu izbegavali su jevrejsku državu u znak solidarnosti sa Palestincima. Pomisao na poslovanje sa Izraelom bila je anatemisana. Čak i danas, ankete pokazuju da se ogromna većina u Zalivu protivi prihvatanju Izraela, sugerišući da razvoj događaja ima više veze sa programom autokratskih vladajućih elita nego sa promenom arapskih pogleda.
"To je više odmrzavanje, a ne otopljavanje odnosa", rekao je Abdulaziz Alghashian, istraživač koji proučava saudijsku spoljnu politiku prema Izraelu. "Ipak, to jeste prilično značajno."
Izraelci lakše putuju u kraljevstvo koristeći pasoše trećih zemalja, a nekolicina usmerava svoje poslove preko inostranih entiteta, pa čak o tome razgovaraju i u javnosti.
Tokovi novca
Qualitest je izraelska kompanija za inženjering i testiranje softvera koju su kupili međunarodni investitori 2019. Ona ne posluje direktno u Saudijskoj Arabiji, rekao je Shai Liberman, generalni direktor za Evropu, Izrael i Bliski istok, ali prodaje svoje proizvode drugim firmama koje ih onda koriste u kraljevstvu.
Investicije idu i u suprotnom smeru. Mithaq Capital - koji kontroliše porodica Alrajhi, saudijski bankarski izdanci - sada je najveći akcionar u dve izraelske kompanije: firmi za obaveštajne poslove mobilnosti Otonomo Technologies i digitalnom oglašivaču Tremor International.
Izrael i zemlje Zaliva uspostavile su uglavnom skrivene bezbednosne veze zbog zajedničkih zabrinutosti, posebno Irana. Ali snažna ekonomska motivacija je ta koja pokreće vidljivije odnose sada dok princ Mohammed pokušava da smanji saudijsku zavisnost od nafte i razvije napredne industrije.
"Sviđaju nam se inovacije i tehnološka kultura koju Izrael ima i pokušavamo da pronađemo načine da iskoristimo to", rekao je Muhammad Asif Seemab, generalni direktor Mithaq Capitala.
Zvaničnici u Rijadu takođe dozvoljavaju da se šira debata u vezi s Izraelom preoblikuje.
Bivši izraelski premijer Benjamin Netanyahu intervjuisan je na saudijskom televizijskom kanalu "Al Arabiya", sedeći ispred mape na hebrejskom jeziku i upozoravajući na opasnost od potencijalnog nuklearnog sporazuma sa Iranom. Manje poznat je Jacob Herzog, rabin kome je dozvoljeno da služi maloj jevrejskoj zajednici stranih radnika u saudijskoj prestonici.
Priželjkivana nagrada
Kada su Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Bahrein 2020. godine potpisali sporazume o normalizaciji sa Izraelom uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država (SAD), koji su postali poznati pod zbirnim nazivom Abrahamov sporazum, spekulisalo se da će Saudijska Arabija slediti taj put.
Za izraelske lidere, dobijanje priznanja od Saudijske Arabije – geopolitičkog teškaša u regionu – bila bi priželjkivana nagrada, a to je malo verovatno da će se promeniti bez obzira na to koja vlada bude postavljena nakon izbora kasnije ove godine.
Nisu to dobili, delom zato što verska i regionalna istaknutost kraljevstva diktira drugačija politička razmatranja od onih koja potiču od manjih suseda. Vlasnik izraelskog preduzeća koji posećuje Rijad još ne može da uputi direktan telefonski poziv Tel Avivu, a kamoli obavi transfer novca.
Jason Greenblatt, koji je bio specijalni izaslanik za Bliski istok za vreme bivšeg američkog predsednika Donalda Trumpa i jedan od kreatora sporazuma, rekao je da saudijsko rukovodstvo "priznaje da Izrael može biti od velike koristi za region" čak i ako još nije spreman da potpiše bilo kakav sporazum o normalizaciji.
Greenblatt prikuplja novac za investicioni proizvod baziran na blokčejnu i kripto-tehnologiji, i poručio je da je njegova težnja da olakša saudijska ulaganja u Izrael, iako priznaje da će za to trebati vremena.
Anketa Vašingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku ukazuje na rastuće razočaranje onim što je doneo Abrahamov sporazum, sa samo 19 do 25 odsto ispitanika koji ga pozitivno vide u Saudijskoj Arabiji, UAE i Bahreinu. Ipak, izgleda da je njegovo postojanje podstaklo prihvatanje nezvaničnih veza sa Izraelom među nekima u Zalivu, navodi institut.
Drugi nastavljaju da izražavaju svoje neodobravanje. U julu, imam Velike džamije u Meki izrekao je molbu protiv "uzurpirajućih, okupatorskih Jevreja" dok je predvodio molitve petkom. A kada je izraelski novinar koji je putovao u Saudijsku Arabiju tokom julske posete predsednika Joea Bidena pronašao put u sveti grad koji je zabranjen za nemuslimane, osuda je stigla brzo.
U toj maglovitoj atmosferi, saudijski zvaničnici tvrde da rezolucija između Izraelaca i Palestinaca ostaje u srži njihove politike.
Bilo bi kontraproduktivno da Izrael previše gura Saudijce, rekao je Yoel Guzansky, viši naučni saradnik za zalivsku politiku na Izraelskom institutu za studije nacionalne bezbednosti. "Zašto ići prebrzo?", rekao je. "Zapravo možete naneti štetu odnosu."
Američki politički pejzaž je još jedna prepreka, rekao je Algashian, pošto saudijski lideri procenjuju da je malo verovatno da će Biden ponuditi olakšanje koje bi želeli, uključujući bezbednosne garancije.
Ipak, američki preduzetnik Bruce Gurfein je među onima koji se klade da će čak i sadašnje postepeno otvaranje biti dobro za poslovanje.
Gurfein, koji je Jevrejin i ima porodicu u Izraelu, nedavno je odvezao belu "nissan armadu" iz svoje baze u Dubaiju kroz Saudijsku Arabiju do Jerusalima. Bilo je to 26-časovno putovanje koje je razvukao na nedelju dana puta, susrećući se sa raznim poslovnim ljudima. On radi na poslovnom akceleratoru pod nazivom Future Gig, koji povezuje izraelske startapove sa saudijskim tržištem i obrnuto, sa fokusom na obnovljivu energiju, nedostatak vode i pustinjsku poljoprivredu.
Neom - graditeljska vizija prestolonaslednika za visokotehnološki region na obali Crvenog mora, na 40 minuta vožnje od Izraela - takođe bi mogao da podstakne saradnju.
U popularnom arapskom potkastu, saudijski politički sociolog Khalid AlDakhil nedavno je izneo svoje ideje za jačanje kraljevstva, dotičući se nuklearne energije i vojske - i mogućeg partnera, ako su nagrade vredne toga.
"Iskreno, moramo da učimo od Izraelaca", rekao je on.
Da kontaktirate sa autorima ove priče:
Vivian Nereim u Rijadu na vnereim@bloomberg.net
Daniel Avis u Tel Avivu na davis4@bloomberg.net