SAD i Kina su saopštile da je postignut "značajan napredak" posle dvodnevnih razgovora u Švajcarskoj, čiji je cilj bio da se smanje napetosti u trgovinskom ratu, što je kineski potpredsednik vlade He Lifeng nazvao "važnim prvim korakom" ka rešavanju nesuglasica.
Iako nijedna strana nije odmah najavila konkretne mere u nedelju, He je rekao da su se dve najveće svetske ekonomije dogovorile da uspostave mehanizam za dalje razgovore, koje će predvoditi američki ministar finansija Scott Bessent i He. Bessent je izjavio da će SAD u ponedeljak objaviti detalje, a He je najavio zajedničko saopštenje.
"Kao što mi kažemo u Kini, ako je hrana ukusna, vreme serviranja nije važno", rekao je kineski zamenik ministra trgovine Li Chenggang novinarima u Ženevi. "Kad god bude objavljeno, biće to dobra vest za svet."
Pregovarači su pokušali da prenesu pozitivan ton u odvojenim izjavama za novinare. He je pohvalio profesionalnost američke strane, dok je američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer ocenio da su trgovinski sukobi između dve zemlje možda precenjeni.
"Važno je razumeti koliko smo brzo uspeli da postignemo dogovor, što ukazuje na to da možda razlike nisu bile toliko velike kao što se možda mislilo", rekao je Greer novinarima. "Ipak, u ova dva dana bilo je uloženo mnogo truda."
Bessent i Greer su rekli da će u ponedeljak podeliti više detalja. Sa kineske strane nije bilo izjava.
Saopštenje SAD usledilo je nakon više sati sastanaka između Bessenta, Greera i kineskog potpredsednika vlade He Lifenga. Pregovori su održani u rezidenciji švajcarskog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama.
Bloomberg Jamieson Greer
Opširnije

Kina spremna na pregovore oko carina s SAD-om
. Kinesko Ministarstvo trgovine pozvalo je SAD da pokaže “iskrenost” i ukine jednostrane carine kao uslov za početak dijaloga.
02.05.2025

SAD i Kina za pregovaračkim stolom - traže rešenje za trgovinski rat
Vašington nudi smanjenje carina, ali analitičari ostaju skeptični u pogledu trajnog rešenja.
10.05.2025

Kako bi zaštitila ekonomiju, Kina tiho ukida carine na neke američke proizvode
Lista američkih bescarinskih proizvoda sadrži 131 artikal, uključujući farmaceutske i industrijske hemikalije.
02.05.2025

Ko će prvi da trepne – Trump ili Xi
Kina želi da vidi niz koraka od Trumpove administracije pre nego što pristane na trgovinske pregovore sa SAD.
17.04.2025
Tenzije između dve najveće svetske ekonomije dostigle su novi vrhunac nakon što je predsednik Donald Trump postepeno povećao carine na proizvode iz Pekinga na 145 odsto. Ove dažbine trebalo je da se bave ulogom Kine u trgovini fentanilom, njenim ogromnim trgovinskim suficitom sa SAD, kao i odgovorom na kineske kontramere koje je Peking uveo nakon Trumpovog prvobitnog poteza. Kina je zauzvrat povećala carine na američke proizvode na 125 odsto.
Ovaj carinski "ping-pong" doveo je do zastoja između dve najveće svetske ekonomije, s tim da nijedna strana nije želela da popusti i nije se nazirala izlazna strategija.
Kineski izvoz u SAD opao je za petinu u aprilu. Čak i uz nešto olakšanja u carinama, taj pad će se verovatno nastaviti.
Na kraju su obe strane priznale da je smanjenje tenzija i carina neophodno i najavljeni su pregovori.
Strahovi od praznih polica verovatno su doprineli hitnosti sastanaka. Izvršni direktori maloprodaje apelovali su na Trumpov ekonomski tim upozoravajući da bi rezultat dugotrajnih visokih carina bile nestašice na nivou pandemije i šokovi u lancu snabdevanja.
Kineski predsednik Xi Jinping, s druge strane, nastojao je da ojača ekonomiju svoje zemlje pred pregovore, ali podaci pokazuju znakove slabosti.
Bloomberg
Američki tim ušao je u prvi dan pregovora pomalo ograničen od strane svog šefa. Trump je na Truth Socialu objavio pre nego što su pregovori počeli: "Osamdeset odsto carina na kinesku robu deluje ispravno!". Dodao je da je to "na njegovom sekretaru za finansije", bez daljeg objašnjenja.
Nakon što je prvi dan pregovora završen, Trump je ponovo na Truth Socialu izjavio da je "postignut veliki napredak" i da su se oko "mnogo" toga dogovorili, dok su pregovarači ostali tihi i nastavili da razrađuju detalje do kasno u noć.
"O kompletnom resetu pregovaralo se na prijateljski, ali konstruktivan način", rekao je Trump u subotu. "Želimo da vidimo, za dobro i Kine i SAD, otvaranje Kine za američki biznis."
Trump je novinarima u petak rekao da bi mogao da razgovara sa svojim kineskim kolegom nakon sastanaka u Švajcarskoj, u zavisnosti od toga šta mu bude savetovao Bessent.
SAD i Kina već imaju trgovinski dogovor na snazi, koji je potpisan krajem Trumpovog prvog mandata u januaru 2020. Tada je predsednik nazvao ovaj dogovor "istorijskim" i rekao da "ispravlja nepravde prošlosti".
Kao deo tog dogovora, Peking se obavezao da kupi više od 200 milijardi dolara dodatnih proizvoda i usluga iz SAD i da otvori svoje tržište za američki poljoprivredni i finansijski sektor.
Trump je više puta kritikovao administraciju Bidena zbog nesprovođenja ovog dogovora nakon što Kina nije ispunila svoja obećanja.
(Ažurirano u prva tri pasusa izjavom kineske strane.)