Ove nedelje bilo je više znakova da globalna industrijska proizvodnja posustaje pod pritiskom trgovinskog rata predsednika Donalda Trumpa.
Indeksi menadžera nabavke širom Azije, kao i revidirani podaci iz Evrope objavljeni u petak, pokazali su novo ili nastavak smanjenja fabričke aktivnosti tokom aprila.
Ovi izveštaji su zaključeni nizom zabrinjavajućih signala: malo ekonomija izbegava uticaj carina i parališuću neizvesnost koja je obuhvatila globalnu ekonomiju mesec dana nakon što je američki predsednik najavio široku primenu poreza na američki uvoz.
Opširnije

Privredna aktivnost u padu od početka godine
Godina je loše počela za srpski državni budžet. U prva dva meseca ostvareni rezultat je negativan, dok privredni zamah u zemlji gubi snagu.
16.04.2025

Industrijska proizvodnja i izvoz podbacili u 2025. godini, a manje i turista u Srbiji
Politička kriza u Srbiji od novembra 2024. stvara neizvesnost koja negativno utiče na funkcionisanje privrede, kaže Milojko Arsić, profesor Ekonomsakog fakulteta.
31.03.2025

Nemačka industrijska proizvodnja raste i nagoveštava stabilizaciju
Nemačka industrijska proizvodnja porasla je na početku godine, što je još jedan nagoveštaj da bi dugotrajni pad u tom sektoru konačno mogao da popusti.
10.03.2025

Potrošnja u Kini neočekivano niska, ekonomija i dalje u problemu
Industrijska proizvodnja je rasla, što pokazuje koliko je oporavak neujednačen.
17.05.2024

Nemačka industrijska proizvodnja pala prvi put ove godine
Proizvodnja je u martu pala 0,4 odsto, a najveći pad beleže proizvodnja potrošačkih i delimično završenih (intermedijarnih) dobara i energija.
08.05.2024
Raniji podaci ove nedelje pokazali su štetu koju su pretrpela dva glavna igrača u trgovinskom sukobu, čije su carine efikasno onemogućile podsticaje za trgovinu između zemalja koje zajedno čine više od 40 procenata globalnog BDP-a. U četvrtak je objavljeno da se industrijska aktivnost u SAD smanjila najviše u poslednjih pet meseci, dan nakon što su podaci otkrili da su kineske fabrike pale u najdublji pad od decembra 2023. godine.
Bloomberg
Prema Jamesu Knightleyju, glavnom međunarodnom ekonomistu u ING-u, fabrike neće promeniti raspoloženje dok se ne razjasni budućnost carina – a to bi moglo potrajati.
"Priroda carina — uključene, isključene, pa opet uključene — stvara ogromnu neizvesnost, zbog čega preduzeća oklevaju s odlukama“, rekao je. "Neće donositi velike odluke dok ne steknu poverenje da se ekonomski uslovi neće opet naglo promeniti."
Čak i pre ovih početnih znakova pada, zabrinutost zbog globalnih ekonomskih izgleda izražena je na sastancima Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu prošlog meseca. Nakon što je snizila prognozu rasta, šefica MMF-a Kristalina Georgieva upozorila je da bi izgledi za globalnu recesiju mogli da porastu ako neizvesnost potraje.
To sada sve više postaje sinhronizovani udarac svetskoj ekonomiji, od kojeg će biti teško oporaviti se — čak i ako Bela kuća uspe u planiranoj reorganizaciji međunarodne trgovine kroz bilateralne sporazume.
Svuda loše vesti
Azijski izveštaji u petak bili su izuzetno zabrinjavajući. Indeksi regionalnih industrijskih giganta, uključujući Južnu Koreju i Tajvan, naglo su pali zbog smanjenja porudžbina i smanjenja proizvodnje, objavio je S&P Global. U jugoistočnoj Aziji, aktivnost je opala u Tajlandu, Maleziji i Indoneziji. Indija je bila izuzetak sa kontinuiranim rastom aktivnosti.
Takođe je bilo izvesnog kratkoročnog optimizma u evrozoni, gde je indeks S&P Global Industrials dostigao 32-mesečni maksimum, ali je ostao ispod nivoa rasta. Samo očekivanja velikih vojnih ulaganja mogu donekle poboljšati situaciju.
"Industrija je i dalje vrlo izložena američkoj carinskoj politici", rekao je Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist banke Hamburg Commercial Bank. "Proizvođači su u aprilu uspeli da prošire svoje profitne marže jer su cene inputa pale, dok su prodajne cene rasle najbržim tempom u dve godine."
Međutim, upozorio je da bi ovaj napredak mogao biti kratkotrajan zbog promena u trgovinskim tokovima izazvanih carinama: "Malo je verovatno da će ovo potrajati jer će američke tarifne politike povećati snabdevanje kineskim proizvodima EU, što će pojačati konkurenciju."
Mohit Kumar, glavni ekonomist za Evropu pri Jefferies Internationalu, upozorio je da su PMI podaci tek početak, i da će učinci ostati prisutni i ako Trump postigne trgovinske sporazume.
"Moglo bi da prođe još nekoliko nedelja pre nego što se vidi pravi uticaj", rekao je. "Podaci će oslabiti čak i ako se postignu sporazumi sa većinom partnera, jer je bilo mnogo neizvesnosti, ljudi su povukli investicije, a lanci snabdevanja su se raspali."
U aprilu je JPMorganov globalni indeks buduće proizvodnje pao na najniži nivo od oktobra 2022.
U međuvremenu, proizvođači u zemljama u razvoju takođe su pretrpeli udarce. U Južnoj Africi, proizvođači su postali još pesimističniji, kriveći globalne carine i domaće političke tenzije. Indeks menadžera nabavke (PMI) banke Absa pao je na 44,7 u aprilu — šesti mesec zaredom u zoni kontrakcije.
"Poverenje preduzeća u buduću proizvodnju palo je na najniži nivo u pet godina, usled zabrinutosti zbog američke carinske politike i domaćih ekonomskih uslova", napisao je Alberto Ramos, glavni ekonomist za Latinsku Ameriku pri Goldman Sachs Group Inc.
U Meksiku je pad bio još izraženiji. PMI je pao na 44,8 u aprilu sa 46,5 u martu, što je deseti uzastopni mesec kontrakcije i najniži nivo od februara 2021. godine.
Gene Seroka, izvršni direktor luke Los Anđeles rekao je da očekuje nedelje ili mesece poremećaja za američke trgovce na malo i fabrike, s obzirom na vreme potrebno za preusmeravanje lanaca snabdevanja kako bi se izbegle američke carine od 145 odsto na većinu kineske robe.
"Proizvodni kapacitet je ograničen i ne možete samo reći 'U redu, danas raskidamo sa Kinom, sutra idemo u Kambodžu'", rekao je Seroka u intervjuu za Bloomberg Opinion. "To tako ne funkcioniše."