Što je svet nestabilniji, zlato postaje privlačnije. Ta stara investiciona maksima postaje posebno ubedljiva u vreme kada trgovinske tenzije uznemiravaju globalnu ekonomiju. Za investitore koji žele da dodatno obezbede svoj portfolio, zlato se ističe kao svetionik usred haosa na tržištu.
Posle obaranja rekorda 2024. i 2025. godine, zlato je 11. aprila premašilo cenu od 3,2 hiljade američkih dolara za uncu, što je bio novi istorijski vrhunac. Banke predviđaju dalji rast u narednim mesecima. Jarrad Brown, viši finansijski savetnik u Global Financial Consultants u Singapuru, ističe da ulaganje između tri i 10 odsto portfelja u zlato može pružiti značajnu zaštitu od gubitaka u rizičnijoj imovini.
Međutim, ulaganje u plemenite metale, čak i ako je sjajno i glamurozno, nikako nije potpuno bezbedno ili bez rizika. Iako je cena zlata obično odvojena od tržišta akcija i obveznica, što je deo njegove privlačnosti, volatilnost je inherentni deo ove imovine.
Opširnije

Cena zlata na novom rekordu - 3.500 dolara
Zlato je u utorak premašilo 3.500 dolara za uncu
22.04.2025

Zlato dostiže novi rekord, dok traje juriš na sigurne luke
Cena zlata porasla je za 0,4 odsto na 3.357,78 dolara po unci u četvrtak.
17.04.2025

Investitori pod pritiskom - kako sačuvati portfelj od carinskih udara
U ovim nesigurnim vremenima teško je zadržati prisebnost, pa smo nekoliko stručnjaka iz celog sveta pitali kako zaštititi svoj portfelj od recesije ili trgovinskog rata.
12.04.2025

Ušuškajte se u zlatu, tu je sada najsigurnije - cena na novom rekordu
Investitori se okreću sigurnim ulaganjima.
11.04.2025

Gde uložiti dok tržište tone - u keš, zlato ili akcije
Sentiment investitora oscilira iz dana u dan, a volatilnost podseća na igru na sreću.
09.04.2025
Treba li onda ulagati u najnoviji 'zlatni talas'?
Prvo, važno je razumeti sopstvene mogućnosti i načine ulaska na tržište. Oni koji su zainteresovani za fizičko zlato, rafinirani oblik metala u obliku poluga ili novčića, moraju imati na umu kvalitet i troškove skladištenja. S druge strane, oni koji investiraju preko tržišta treba da imaju na umu da iako je zlato često sigurno utočište, fondovi kojima se trguje na berzi (ETF) nisu imuni na šire ekonomske izazove.
Kupovati skupo, prodavati još skuplje
Svako ko danas kupuje zlato može se plašiti da ulaže na samom vrhuncu tržišta. Posle sjajne 2024. godine podstaknute snažnim kupovinama centralne banke, zlato je poraslo za dodatnih 19 odsto u prvom kvartalu 2025. Uprkos visokim cenama, analitičari veruju da još ima prostora za rast, iako je tajming ključan. "Svaki pad cene zlata je prilika za kupovinu", kaže Trevor Yates, viši investicioni analitičar u Global X ETF-ovima.
Depositphotos
Naučite istoriju
Zlato duguje svoju trajnu privlačnost svom kulturnom i istorijskom značaju. Simbol je bogatstva i božanskog, a koristi se u verskim ritualima i ikonografiji širom sveta. Zlato je i opipljivo, prenosivo i dugotrajno skladište vrednosti i često se prenosi sa generacije na generaciju u obliku nakita. "Ljubitelji zlata" takođe veruju da zlato štiti od kolapsa fiat valuta poput dolara. Upravo zbog toga njegova cena raste u trenucima geopolitičkih nemira i obara tadašnje rekorde 2020. godine tokom pandemije, a takođe je porasla nakon eskalacije rata u Ukrajini u februaru 2022. i sukoba Izraela i Hamasa u oktobru 2023. Ipak, nije reč o sasvim izvesnom trendu jer je neposredno nakon Trumpove objave o carinama 2025. cena zlata pala.
Naoružajte se strpljenjem
Zlato se oporavlja od višedecenijskih niskih vrednosti, kaže Mike McGlone, viši strateg za robu Bloomberg Intelligence. Nakon što je probijen psihološki prag od tri hiljade dolara za uncu, analitičari su povećali svoje prognoze. Goldman Sachs predviđa cenu od 3,3 hiljade dolara do kraja godine, dok australijski Macquarie vidi skok na 3,5 hiljada dolara u drugom tromesečju, iznos koji Bank of America očekuje u roku od dve godine. Zlato se ne kupuje da bi se ostvario brzi profit, već da bi se očuvalo sveukupno bogatstvo", ističe Brown.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.318,53 USD
+30,19015625 +0,92%
cena na otvaranju
3.288,57
prethodna cena na zatvaranju
3.288,33984375
ovogodišnja zarada
26,787959611355%
dnevni raspon
3.288,31 - 3.367,34
raspon u 52 nedelje
2.277,35 - 3.500,10
Likvidnost preko zlatnih akcija
Institucionalni i individualni investitori mogu ulagati u ETF-ove povezane sa zlatom, od kojih su neki podržani fizičkim zlatom. ETF-ovi su jednostavniji za ulaganje od fizičkog zlata jer su sigurnost i skladištenje već uključeni (iako fondovi obično naplaćuju godišnju naknadu). Pored toga, oni su veoma tečni. Ali entuzijasti čistog zlata upozoravaju da, u slučaju tržišnog kraha nalik na Armagedon, nećete imati "ništa stvarno" u svojim rukama.
Proverite sitna slova
Kako cena zlata dostiže nove maksimume, ETF-ovi beleže rast uplata. Ali nisu svi isti i potrebno je pažljivo proučiti detalje. Potražite one koji prate spot cene zlata i imaju fizičko pokriće. Dva najveće na svetu su SPDR Gold Shares i iShares Gold Trust. Postoje i jeftinije opcije kao što je SPDR Gold MiniShares Trust. Brown upozorava: "Neki ETF-ovi koriste derivate da bi stvorili sintetičku izloženost ceni zlata, što može povećati rizik". Drugim rečima: pazite na "lažno zlato" koje nije baš povezano sa cenom robe.
Razmislite o rudarskim akcijama
I Brown i Yates napominju da su akcije rudarskih kompanija opcija za ulagače spremne na veći rizik radi potencijalno većih prinosa. ETF-ovi poput VanEck Gold Minersa ili iShares Gold Producersa snažno su povezani sa kretanjem cene zlata, a za razliku od fizičkog zlata ili nakita, mogu isplaćivati dividende. Brown ipak upozorava kako se vrednost tih akcija razlikuje u zavisnosti od finansija kompanija i količini zlata koju stvarno iskopaju.
Nedostaci fizičkog zlata
Jednostavan način dodavanja zlata u portfelj može biti kupovina nakita, narukvica ili kovanica, što je naročito popularno u Aziji. U Indiji se ulaganje u nakit smatra finansijskim osiguranjem, u Tajlandu i Vijetnamu preferiraju kovanice i zlatne poluge, dok su u Kini posebno popularne zlatne kuglice među pripadnicima generacije Z. Ali stručnjaci savetuju oprez.
Bloomberg
Troškovi i marže
Kupovina fizičkog zlata najčešće znači plaćanje premije iznad spot cene, koja se često ne može nadoknaditi prilikom preprodaje. U SAD, na primer, čak i Costco prodaje zlatne poluge sa maržom od dva odsto. Dodatni troškovi uključuju skladištenje, osiguranje i održavanje. Američka Komisija za trgovinu robnim fjučersima navodi da ovi troškovi zajedno "možda zahtevaju da zaradite znatno iznad inflacije samo da biste ostvarili pozitivnu nulu".
Pazite na čistoću
Ako ste i dalje skloni fizičkom zlatu, ključno je osigurati njegovu čistoću, koja se meri u karatima. Investicione poluge gotovo su uvek od 24-karatnog zlata, najčistijeg oblika, dok nakit često ima nižu čistoću. U Aziji se zlato tradicionalno smatra porodičnom investicijom, a nakit se najčešće izrađuje od 18-karatnog zlata i više (najmanje 75 odsto čistoće). Zakonski minimumi variraju, te je u SAD 10 karata, dok je u Grčkoj, Nemačkoj i Danskoj dopušteno i osam karata.
Čuvanje u pouzdanim trezorima
Na nekim tržištima, poput Hongkonga, građani mogu da otvore zlatne račune u bankama i drže deo štednje u lokalnoj valuti ili zlatu. Onlajn brokeri nude mogućnost kupovine, prodaje i čuvanja fizičkih poluga u trezorima. "Za većinu ulagača koji žele likvidnost, praktičnost i manje troškove i sigurnosne rizike, rešenje putem banaka ili brokera sa fizičkim pokrićem bolja je opcija od kupovine fizičkog zlata", zaključuje Brown. Pre nego što se odlučite, detaljno proverite verodostojnost institucije. Oprez nije preteran jer je tokom rasta cena zabeležen porast prevara, koje lako odvuku ulagače s pouzdanih puteva ka neslavnim krahovima.
- Uz pomoć Sybille Gross i Eddieja Spencea.