Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je izglede za globalni rast ove i sledeće godine, upozoravajući da bi svetska ekonomija uskoro mogla da bude na ivici pune recesije.
Globalni ekonomski rast će verovatno usporiti na 3,2 odsto ove godine, što je manje u odnosu na 3,6 odsto koje je fond predviđao u aprilu i 4,4 odsto zabeleženih u januaru, saopštio je MMF u ažuriranoj verziji svog Svetskog ekonomskog izgleda objavljenog u utorak.
Očekuje se da će niz povećanja kamatnih stopa koje su pokrenule centralne banke da bi obuzdale inflaciju zagristi 2023. godine, uz usporavanje rasta svetske proizvodnje na 2,9 odsto, navodi se u saopštenju.
Iako krizni zajmodavac i dalje predviđa pozitivan rast, to će malo pomoći da ublaži rastuću zabrinutost zbog povlačenja ekspanzije ili čak potpune recesije u velikim ekonomijama, jer ubrzano povećanje cena utiče na prihode, štednju i profit.
"Izgledi su znatno potamneli od aprila. Svet bi uskoro mogao da se nađe na ivici globalne recesije, samo dve godine nakon prethodne", rekao je Pierre-Olivier Gourinchas, glavni ekonomista MMF-a.
Potrošačke cene su stalno rasle brže nego što se očekivalo, a fond ove godine vidi dalje ubrzanje inflacije jer su viši troškovi hrane i energije povezani sa dugoročnim neravnotežom između ponude i potražnje. Sada predviđa da će globalni indeks potrošačkih cena ove godine porasti za 8,3 odsto, što bi bio najveći skok od 1996. Procena za april je bila 7,4 odsto.
Rizici koje je fond opisao u aprilskom izdanju World Economic Outlook se materijalizuju, saopštio je fond. Takve opasnosti uključuju pogoršanje rata u Ukrajini, eskalaciju sankcija Rusiji, veće usporavanje privrede nego što se očekivalo u Kini, ponovna izbijanja kovida 19 i talas inflacije koji je primorao centralne banke da podignu kamatne stope. Rizici za revidirane izglede su "pretežno na donjoj strani", navodi se.
Među mnoštvom zabrinjavajućih okolnosti je i mogućnost "iznenadnog zaustavljanja" evropskog uvoza gasa iz Rusije zbog rata, sve upornije inflacije i dalje eskalacije imovinske krize u Kini.
Smanjenje u odnosu na izglede za rast je bilo široko, ali projekcija ekspanzije u SAD je imala najveći udarac, pri čemu ju je MMF smanjio za 1,4 procentna poena u odnosu na aprilsku procenu na 2,3 procenta zbog nižeg rasta ranije ove godine.
Gourinchas je rekao da, iako je osnovna prognoza MMF-a da će SAD izbeći recesiju, put za to je uzak, pa bi čak i mali šok mogao dovesti ekonomiju u tehničku recesiju ili dva uzastopna tromesečja.
Fond je smanjio projekciju za kinesku ekspanziju za 1,1 procentni poen na 3,3 procenta, usred produbljivanja gubitaka imovine i ograničenja mobilnosti u zemlji kako bi se zaustavila epidemija kovida 19, koja je poremetila aktivnost i imala globalne efekte prelivanja na lance snabdevanja pod stresom.
Prioriteti politike
Ukrotiti inflaciju strožom monetarnom politikom trebalo bi da bude prioritet za zvaničnike, saopštio je fond. To će "neizbežno imati stvarne ekonomske troškove, ali odlaganje će ih samo pogoršati", navodi se.
S obzirom na to da je dug ekonomija u nastajanju i razvoju na visokom nivou u više decenija, rastući globalni troškovi zaduživanja i depresijacija deviznog kursa otežavaju servisiranje duga denominiranog u dolarima. Svetska banka kaže da je oko 60 odsto od 75 najsiromašnijih zemalja sveta u dužničkoj krizi ili u opasnosti od nje, a to se širi i na zemlje sa srednjim dohotkom.
Više od 26 demokratskih poslanika ovog meseca pozvalo je administraciju predsednika Džoa Bajdena da podrži novu injekciju sredstava poznata kao posebna prava vučenja u MMF-u kako bi se pomoglo zemljama članicama da se izbore sa posledicama rata u Ukrajini.
MMF je prošlog avgusta stvorio rekordnih 650 milijardi dolara rezervi, i dok SAD, kao najveći akcionar MMF-a, imaju veliku reč u odlukama kao što je izdavanje rezervi, nejasno je da li će druge zemlje podržati još jednu alokaciju.
Fond nije razgovarao o daljoj raspodeli i trenutno fokusira svoje napore na usmeravanje postojećih rezervi od bogatijih članova ka onima kojima je potrebno više rezervi kroz svoja dva fonda, navodi se u saopštenju. MMF je u svom ažuriranju rekao da stavlja "neobično jak naglasak" na scenarije rizika od pada. "Ako bi dodatni šokovi pogodili svetsku ekonomiju, ekonomski rezultati bi bili još gori", navodi se u saopštenju.
-Tekst napisan uz pomoć Richa Millera.