Netačne ili lažne informacije predstavljaju najveću pretnju svetu u naredne dve godine, u kontekstu brojnih izbora i ekonomske stagnacije, pokazalo je istraživanje Svetskog ekonomskog foruma (WEF).
Samo nekoliko sati nakon što je lažna objava na nalogu američke Komisije za hartije od vrednosti podstakla kratkotrajni rast bitcoina, organizacija sa sedištem u Ženevi, koja će sledeće nedelje ugostiti svetsku elitu u švajcarskom alpskom letovalištu Davos, istakla je rastuću zabrinutost zbog potencijale manipulacije biračima.
Godišnja anketa foruma više od 1.400 stručnjaka za rizik, zvaničnika i lidera industrije identifikovala je "dezinformacije i lažne informacije" kao najveću pretnju globalnoj ekonomiji u bliskoj budućnosti. Dobrobit planete je glavna briga u narednoj deceniji, trend koji je već primećen u prethodnim istraživanjima.
Opširnije
Cranny: Globalni lideri traže put među brojnim izazovima
Dok u Evropi besni pravi rat, a između Kine i SAD svojevrsni hladni rat, ostatak sveta mora da bira strane.
20.01.2023
Davos se vratio, ali najmoćnija osoba na svetu nije
Među odsutnima bio je i predsednik Joe Biden, koji predsedava najvećoj svetskoj ekonomiji.
20.01.2023
Lagarde u Davosu upozorila na još uvek previsoku inflaciju
Lagarde je obećala da ECB neće prestati da ulaže napore kako bi rast cena svela na prihvatljivu meru.
19.01.2023
Vreme je za regulaciju kriptovaluta, poručuju iz Davosa
Regulatori i bankari često imaju različite poglede i pristupe, ali ovog puta u Davosu su pronašli zajednički jezik oko teme kriptovaluta.
18.01.2023
Milijarderi okupljeni u Davosu slika su novog svetskog poretka
Ruski milijarderi su bili uobičajena pojava u Davosu, kao i luksuzni brend Moncler, ali ih ove godine nema.
16.01.2023
Ove godine će na izbore izaći više od tri milijarde ljudi, a najveći izbori očekuju se u SAD, Indiji, Indoneziji, Evropi, a verovatno i u Velikoj Britaniji.
Izveštaj naglašava kako bi ekonomije, koje su već pod pritiskom visokih troškova zaduživanja zbog inflatornog šoka bez presedana, i suočene sa velikim izborima, mogle da stvore opasnu atmosferu za globalnu situaciju u narednim mesecima.
"Kombinacija ekonomskih poteškoća, koju mnogi ljudi osećaju, i porasta sintetičkog sadržaja, posebno u izbornoj godini kada se odlučuje o liderstvu, može biti izuzetno moćna kombinacija", rekla je Saadia Zahidi, generalni direktor WEF-a, za Bloomberg TV.
Pojava lažnih vesti kao glavna briga učesnika sastanaka u Davosu, koji počinju u ponedeljak, ukazuje na mogućnost da će politika dominirati ovim skupom u planinama. Lideri i izvršni direktori koji će prisustvovati tamo suočavaju se sa izazovom obnove poverenja.
Svetski ekonomski forum upozorava da široka upotreba dezinformacija i lažnih vesti može da ugrozi legitimitet novoizabranih vlada. To takođe može dovesti do nasilnih protesta, a u nekim slučajevima čak i do terorizma.
"Šta se dešava kada različiti pogledi na stvarnost počnu da utiču na percepciju zdravlja, obrazovanja ili mišljenja o određenim ljudima? Ko onda postaje nosilac istine?", upitala je Zahidi.
Situacija ne izgleda svetlo u narednoj deceniji. Dve trećine ispitanika predviđa razvoj multipolarnog ili iscepkanog svetskog poretka, gde srednje i velike sile uspostavljaju i sprovode pravila. Četiri od pet najznačajnijih izazova u tom periodu odnose se na klimatske promene.
Približno 30 odsto ispitanika smatra da je verovatnoća globalnih katastrofa u naredna 24 meseca veća, dok skoro dve trećine očekuje takav razvoj događaja u narednoj deceniji.
"Naša vizija budućnosti se znatno pomerila ka mračnijem scenariju za narednih 10 godina", rekla je Zahidi. Detaljnija analiza ankete koju je sproveo forum takođe odražava ovu pesimističnu perspektivu.
"Rezultati ankete ukazuju na izuzetno pesimističnu perspektivu za svet u kratkom roku, koja bi se dugoročno mogla pogoršati", saopštio je WEF. "U kontekstu sistematskih promena u globalnoj raspodeli moći, klimatskih promena, tehnološkog napretka i demografskih trendova, globalni rizici testiraju granice svetskih kapaciteta prilagođavanja."