Iako je vrednost Saudijske lige RSL blizu najvećih evropskih, na stadionima je i dalje manje navijača nego na stadionima nekih petoligaša u Engleskoj pošto u prvoj godini ogromnih investicija u fudbal kraljevina na Bliskom istoku nije uspela da privuče navijače u meri u kojoj je želela. Ipak, Saudijci, predvođeni prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom, ne odustaju od diverzifikacije ekonomije kako bi što manje zavisili od nafte, na čijem tržištu i dalje vode glavnu reč.
Profesionalna fudbalska liga Saudijske Arabije RSL imala je u proseku 8.500 posetilaca po utakmici ove sezone, piše Bloomberg. Ipak, to je manje i od doskorašnjeg petoligaša Wrexam AFC iz Engleske, čiji je vlasnik kanadski glumac Ryan Reynolds. U proseku, jednu utakmicu u Engleskoj i Nemačkoj svake nedelje na stadionu gleda oko 40.000 gledalaca.
Ne izgleda kao da će u skorije vreme saudijska liga videti zaradu. Pred ovu sezonu, koja će trajati do maja sledeće godine, saudijski klubovi potrošili su 875 miliona dolara na velika svetska imena u svetu fudbala, uključujući Neymara i Karima Benzemu. Ipak, prihodi od TV prenosa u 130 teritorija iznosiće ove godine samo 710.000 dolara, iako je to četiri puta više nego prethodne sezone. S druge strane, u Engleskoj, kolevci fudbala, prihodi od prava prenosa iznosili su u sezoni 2022/2023. četiri milijarde dolara.
Opširnije
Španska liga ograničila fond za plate fudbalera FC Barcelone
La Liga izračunava limite potrošnje na osnovu razlike između prihoda kluba i troškova.
14.09.2023
Saudijska Arabija hoće u Ligu šampiona
Zvonimir Boban, direktor fudbala UEFA, rekao je ranije da su priče o pridruživanju saudijskih klubova izmišljotina
27.08.2023
Messijevo prvo gostovanje rasprodato za 10 minuta
Predstojeća utakmica Inter Miami u gostima protiv MLS (Major League Soccer) Dallasa rasprodata je za 10 minuta.
05.08.2023
Navijači Bayerna oterali Qatar Airways i ugovor od 100 miliona evra
U Nemačkoj se vodi opšta polemika oko toga odakle treba da dolazi novac u fudbal.
28.06.2023
Zašto je Lionel Messi izabrao Majami a ne Rijad
Nakon što je osvojio Svetsko prvenstvo u decembru, Messi je osvojio sve što može da se osvoji u fudbalu.
08.06.2023
Prema planovima šefova saudijske lige, prihodi bi trebalo da dostignu 480 miliona do 2030. godine, koja je inače označena u okviru vladinog programa "Vision 2030" kao godina kada kraljevina treba da dostigne ekonomsku, društvenu i kulturnu diverzifikaciju.
Saudijski klubovi, koje u velikoj meri podržava javni investicioni fond, fokusiraju se na visoke plate za igrače kako bi primamili velika imena da dođu. Tako je Cristiano Ronaldo prešao u Al Nassr i dobio platu od 3,9 miliona evra nedeljno. S jednom nedeljnom platom, ovaj portugalski fudbaler mogao bi da plati najskuplju privatnu školu na svetu Rosenberg skoro šest puta za sve petoro svoje dece.
Istu godišnju sumu od 200 miliona evra dobio je i Karim Benzema, a treći najplaćeniji igrač u Saudijskoj Pro ligi je bivši igrač klubova Leicester City i Chelsea, N’Golo Kante, čija plata iznosi 100 miliona evra godišnje.
"Prihodi nisu toliko masivni da finansiramo sve što hoćemo, ali svakako pokazuju značajni pomak", rekao je izvršni direktor Saudijske pro lige Carlo Nohra za Bloomberg i dodao da ne postoji zadato vreme do kada liga treba da postane profitabilna.
Javni investicioni fond, na čijem je čelu Mohammed bin Salman – poznat u zapadnim medijima i kao MbS – većinski je vlasnik četiri najveća kluba u zemlji: Al Hilala, Al Ittihada, Al Ahlyja i Al Nassra.
Prema podacima Transfermarkta, vrednost saudijske lige je 1,18 milijardi evra. To se poredi sa 10,41 milijardom evra, koliko vredi engleska Premier League ili 1,19 milijardi evra, koliko vredi turska Super Liga.
Ipak, kritičari saudijskih poteza ukazuju na to da igračima odlazak na Bliski istok postaje interesantan tek na kraju karijere, kada žele da zarade još malo novca pre penzije. Ipak, prosečna starost u RSL je 27,7, slično situaciji u Španiji i Engleskoj, ali za dve godine više od proseka nemačke Bundeslige.
"Nije to pretnja (prim. prev. evropskom fudbalu), videli smo sličan pristup u Kini koja je kupovala igrače pred kraj karijere tako što im je nudila puno novca“, rekao je Aleksandar Čeferin, predsednik UEFA za francuski L’Equipe u avgustu. On je napomenuo da to nije pomoglo Kini da se kvalifikuje na svetsko prvenstvo.
"Ne radi se to tako. Oni treba da rade na razvoju igrača i trenera, ali to nije moj problem", rekao je Slovenac.
Menjanje klupskih takmičenja u Evropi
Pre nekog vremena pojavili su se tračevi da bi klubovi iz Saudijske Arabije mogli da učestvuju u takmičenjima koje organizuje UEFA. Premda, Čeferin insistira da samo evropski klubovi mogu da učestvuju na takmičenjima koje organizuje UEFA.
Ipak, postoje dva neevropska fudbalska saveza koji su članice UEFA: kazahstanski i izraelski. Geografski, deo Kazahstana pripada Evropi, što je bio argument koji je ovaj savez koristio kada je 2002. ulazio u UEFA pošto je prethodne godine istupio iz Azijske fudbalske konfederacije. S druge strane, Izrael je posle Jom-kipurskog rata izbačen iz AFC-a te je od 1994. godine postao punopravni član UEFA.
Po pitanju Saudijske Arabije i učešća u evropskim takmičenjima, oglasio se u skorije vreme i predsednik Evropske fudbalske asocijacije, Katarac Nasser Al Khelaifi, koji je pritom i predsednik Paris Saint Germaina.
"Pokušavamo trenutno da uvrstimo više evropskih klubova u evropska takmičenja", naveo je Al Khelaifi i dodao da je to ono što manji klubovi žele. "Ne znam šta će se desiti za nekoliko godina, ali sada ne očekujem da će iko van Evrope igrati", rekao je.
Pritom, Katarac, koji je i ministar bez portfelja te zemlje, podržao je klupsko svetsko prvenstvo. Prvo takvo takmičenje FIFA je zakazala u Sjedinjenim Američkim Državama, još jednoj zemlji koja je sve zainteresovanija za fudbal, i to 2025. godine.
Geopolitički razlozi
Iza saudijskih investicija stoji niz razloga, ali sve se svodi na diverzifikaciju i manju zavisnost saudijske privrede od nafte.
Premda, kritičari ove politike Saudijske Arabije kraljevinu optužuju za "sportswashing", tj. pokušavanje da se kroz promociju sporta "opere" loša reputacija države po pitanju ljudskih prava.
Javni investicioni fond Saudijske Arabije je tako uložio, osim u lokalne fudbalske klubove, i u Newcastle United. Pored toga, Saudijci su kupili manjinski udeo u Professional Fighters League, takmičenju MMA boraca, a planiraju i veću investiciju u najveće takmičenje u golfu, PGA Tour dok pregovaranju i sa teniskim ATP-om.
Međutim, nije da Saudijska Arabija investira samo u sport. Od početka godine, javni investicioni fond uložio je novac u mnoge biznise ove godine, uključujući brodara Azimut – Benetti i kompaniju za trgovinu preko interneta Tamimi Markets.
Kako pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg, fond najviše ulaže u industriju osnovnih metala, ukupno 71,1 milijardu dolara. Zatim slede komunikacije sa 15,9 milijardi dolara i finansijska industrija sa 8,3 milijarde dolara.